Szukasz ciekawych raportów, danych i opinii o rynku pracy w 2018 roku? Zapraszamy do lektury podsumowania najważniejszych tekstów, które ukazały się w biurze prasowym Grupy Pracuj w minionych 12 miesiącach. Nasi eksperci przygotowali w 2018 roku ponad 40 materiałów, opisujących ważne trendy w świecie HR i rekrutacji. Nie zabrakło też istotnych wydarzeń w życiu firmy.
2018: najważniejsze raporty Pracuj.pl
- Czego szukają w pracy specjaliści: 6 na 10 specjalistów badanych przez Pracuj.pl aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia. 89% szuka u pracodawcy dobrych zarobków, 75% - możliwości rozwoju, a 69% - ciekawych zadań. W cyklu trzech tekstów zapytaliśmy też badanych m.in. o to, czy wolą duże firmy i czy otrzymują podwyżki lub awanse.
- Pracownicy fizyczni na rynku pracy: Pracownicy fizyczni są pewni swoich kompetencji i znaczenia na rynku pracy. Połowa badanych uważa siebie za specjalistów w swojej dziedzinie (49%). 51% podziela także zdanie, że łatwo znajdą inne zatrudnienie w swojej branży. U pracodawców szukają przede wszystkim szacunku - wyrażanego nie tylko wynagrodzeniem.
- Rodzice w pracy - życie na pełen etat: Według badań, o powrocie ojców i matek z urlopu najczęściej decydują finanse oraz ambicje zawodowe. Kobiety najczęściej wybierają urlopy trwające 6-12 miesięcy, a mężczyźni – dwutygodniowe.Polki podczas urlopu macierzyńskiego starają się śledzić nowinki zawodowe (32%) lub rozwijać pozazawodowe pasje (31%). 29% wykorzystuje ten czas, by poszukać możliwości zmiany pracy.
- Kierunki, które dają dobry start: Niektóre specjalizacje już na początku kariery dają stosunkowo wysokie dochody – absolwent kierunku związanego z IT na start otrzyma przeciętnie aż 5 700 zł brutto. Istnieją jednak takie zawody, w których na lepszą pensję trzeba dłużej poczekać. Spore różnice także dotyczą różnych regionów Polski.
- Jakie benefity motywują pracowników: Prawie ¾ Polaków otrzymuje w pracy przynajmniej jedno świadczenie pozapłacowe. Dla ankietowanych, przy wyborze nowego pracodawcy, największe znaczenie miałby dostęp do dofinansowania do urlopu (72%) oraz szkoleń (70%). Nieco mniejsze znaczenie miałaby prywatna opieka medyczna (62%), a najmniejsze – możliwość pracy zdalnej (40%).
- Rynek Pracy Specjalistów: Pierwsze trzy kwartały 2018 roku przebiegły pod znakiem wzrostów liczby ofert pracy na Pracuj.pl. W III kwartale 2018 roku było ich o ponad 10% więcej, niż rok wcześniej. W całym 2018 roku liczba ofert po raz kolejny z rzędu znacznie przekroczy pół miliona. Najchętniej poszukiwani są wciąż handlowcy i sprzedawcy, choć ich udział w pełnej puli ogłoszeń stopniowo maleje.
2018: ciekawe tematy i trendy
- O wpływie technologii na świat pracy: W nasze życie coraz silniej wchodzą maszyny i algorytmy. Nie inaczej jest w Grupie Pracuj. Dzięki sztucznej inteligencji Pracuj.pl udało się zredukować liczbę przesyłanych do użytkowników informacji o trzy miliony miesięcznie, bez negatywnego wpływu na aktywność kandydatów w odpowiedzi na dane ogłoszenie o pracę. Co więcej, wewnętrzny system zbudowany przez programistów Grupy Pracuj wspiera procesy oznaczania ofert pracy.
- Staże i praktyki - jak widzą je studenci: Jak wynika z analiz Pracuj.pl, 76% studentów chce po skończeniu uczelni rozwijać się zgodnie z wybranym kierunkiem. Aż 61 proc. badanych studentów twierdzi, że praktyki pomogły im lepiej przygotować się do zawodowej drogi, a 63 proc. zaznacza, że w trakcie trwania stażu nauczyło się funkcjonowania w firmie.
- Jak wrócić na rynek pracy, będąc mamą: O czym powinny pamiętać mamy, ponownie wchodząc na ścieżkę kariery? Zapytaliśmy o to: Sylwię Sosnowską – HR Manager Grupy Pracuj, Joannę Drabent – założycielkę platformy Prowly, oraz znaną prawniczkę i blogerkę – Katarzynę Łodygowską. Każda z nich wybrała inną ścieżkę powrotu na rynek pracy.
- Jak duże są różnice płacowe między płciami: Jak wynika z danych Pracuj.pl, luka płacowa, czyli różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn, wyniosła w 2017 roku 16%. Z czego wynika ta znaczna dysproporcja w wynagrodzeniu oferowanym pracownikom różnej płci? O tym piszą eksperci Pracuj.pl.
2018: Inicjatywy Grupy Pracuj
- Inwestycja w Coders Lab: Grupa Pracuj, właściciel m.in. serwisu Pracuj.pl, objęła mniejszościowy pakiet udziałów w spółce Coders Lab - do której należy największa szkoła IT w Polsce. Dzięki współpracy nawiązanej z Grupą Pracuj, Coders Lab będzie mogło rozwijać swój biznes i poszerzać ofertę. Obecnie ośmiu na dziesięciu absolwentów Coders Lab w ciągu trzech miesięcy od zakończenia kursu znajduje pierwszą pracę w nowym zawodzie.
- Grupa Pracuj 9. raz z rzędu Najlepszym Pracodawcą: Grupa Pracuj została wyróżniona nagrodą Aon Best Employers w kategorii dużych przedsiębiorstw już po raz dziewiąty. To najlepszy wynik w historii konkursu w Polsce. Projekt realizowany przez firmę Aon jest największym badaniem zaangażowania pracowników w kraju.
- Nagroda Polskiej Rady Biznesu: W 2018 roku nagrodę Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje otrzymał Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj. Kapituła konkursu doceniła realizację projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek. "18 lat temu, wracając z Londynu do Polski, miałem duży dylemat. Londyn wydawał się miejscem, gdzie można dużo osiągnąć. Minęło 18 lat i dziś mogę z satysfakcją powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja" - mówił Przemysław Gacek.
- Nowa inicjatywa - Festiwal Pracy Jobicon: 6 marca 2018 roku, studenci i absolwenci mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu organizowanym przez Pracuj.pl w Krakowie – Festiwalu Pracy JOBICON. Firma planuje rozszerzenie i rozwój projektu w 2019 roku - tym razem już w trzech miastach.
- Fundusz Stypendialny rośnie w siłę: Fundusz Stypendialny Grupy Pracuj skierowany jest do studentów kierunków informatycznych i związanych z nowymi technologiami. Od 2015 roku Kapituła Funduszu wsparła dwudziestu sześciu studentów. W tym roku wsparliśmy kolejnych studentów - stypendiami oraz programem mentoringu, w który angażują się pracownicy Grupy Pracuj.
Chcesz zapytać o inne dane, wydarzenia lub zjawiska, o których mówiliśmy w 2018 roku? Skontaktuj się z nami: