Jaka jest sytuacja zawodowa pracowników fizycznych? Jak postrzegają siebie i swoich pracodawców? Na jakie oferty zatrudnienia zwracają uwagę? Tym kwestiom został poświęcony raport Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy. Czego szukają pracownicy fizyczni”. Jak wykazały badania, polscy fachowcy są coraz bardziej świadomi popytu na kadry i pewni swoich kompetencji. Szukają też partnerskich relacji z pracodawcami i jasnych zasad zatrudnienia.
Raport do pobrania w PDF:
Co w raporcie?
- Opinie specjalistów HR, badaczy oraz praktyków
- Wyniki badań opinii pracowników fizycznych
- Jak fachowcy postrzegają swoje kompetencje i rynek pracy
- Poziom zadowolenia pracowników fizycznych z pracy
- Za co cenią, a za co nie lubią swoich pracodawców
- Jak fachowcy szukają nowej pracy
Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej różnorodnych grup na rynku pracy. Znajdują się w niej zarówno najczęściej poszukiwani pracownicy niższego szczebla (budownictwo, handel, usługi), jak i fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Raport Pracuj.pl pokazuje że zarówno skuteczna rekrutacja, jak i utrzymanie tych pracowników powinny opierać się na szacunku i jasnych zasadach między szefem, a podwładnymi. Terminowość, szczerość i szacunek to jedne z najważniejszych kwestii, poruszanych przez badanych.
Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj
Jak postrzegają siebie pracownicy fizyczni?
Pracownicy fizyczni wciąż mają średni wizerunek. Widać to na przykładzie zawodowych kierowców. Od kilku lat młode pokolenie walczy z takim wizerunkiem m.in. w internecie, gdzie pokazujemy, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak inni. Sama praca kierowcy jest bardzo atrakcyjna, a zapotrzebowanie duże. Polska branża transportowa rozwijałaby się jeszcze lepiej, gdyby właśnie nie brak kierowców. Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy. Sytuacja ta nie dotyczy tylko Polski czy Europy, ale także np. Ameryki Północnej, na przykład Kanady.
Iwona Blecharczyk, zawodowy kierowca, relacjonująca w sieci swoje zawodowe życie jako Trucking Girl
Jak badani postrzegają przełożonych?
- Ciekawym wnioskiem z badania pracowników fizycznych jest to, że na ogół są zadowoleni z pracy. Jak pokazuje raport, relacje społeczne w pracy są bardzo ważne dla pracowników fizycznych – i wpływają na zadowolenie z pracodawcy. Badania dowodzą, że pozytywne postrzeganie z pracy zwiększa się, kiedy szef traktuje pracownika po partnersku i okazuje szacunek oraz potrafi podziękować za wykonane zadania. To pokazuje także rolę atmosfery w miejscu pracy i zaufania.
dr Justyna Sarnowska, socjolog z Uniwersytetu SWPS
Czym charakteryzuje się dobra i zła praca?
To oczywiste, że charakter pracy pracowników fizycznych ma wpływ na ich oczekiwania. Obok płac niezadowolenie generują więc np. trudne warunki (otoczenie), powtarzalność czy fakt, że praca jest ciężka fizycznie. To czynniki niemal nie wymieniane przez tzw. specjalistów, którzy oprócz płac zwracają szczególną uwagę na benefity pozapłacowe, możliwość rozwoju zawodowego, renomę firmy. Zgodnie z ustaleniami Pracuj.pl, pracodawca powinien pokazywać pracownikom fizycznym w jasny sposób, na czym polegać będzie ich praca i w jakim otoczeniu będą mieli okazję pracować.
Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & EB Manager w Grupie Pracuj