Jak wynika z danych Pracuj.pl, luka płacowa, czyli różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn, wyniosła w 2017 roku 16%. Z czego wynika ta znaczna dysproporcja w wynagrodzeniu oferowanym pracownikom różnej płci? Jak wyglądała sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn? W jakich branżach mogły one liczyć na wyższą pensję? Na te pytania odpowiadają eksperci Pracuj.pl.
Co w raporcie?
- ZAROBKI POLEK
- OBSZARY, W KTÓRYCH KOBIETY ZARABIAJĄ LEPIEJ
- WYBÓR BRANŻY MA ZNACZENIE
- ZAROBKI KOBIET W DANYCH REGIONACH
- PODSUMOWANIE
Zarobki Polek
Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w Polsce w 2017 roku według danych Pracuj.pl
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Luka płacowa w Polsce jest tematem złożonym i powinno się ją rozpatrywać, biorąc pod uwagę co najmniej kilka aspektów. Obok nagannych przypadków dyskryminacji płacowej, które na szczęście zdarzają się coraz rzadziej, mamy też szereg innych czynników. Jednym z najważniejszych jest wybór ścieżki zawodowej. Okazuje się, że kobiety rzadziej decydują się na kształcenie w obszarach, w których płaca zdecydowanie odbiega od średniej (np. IT). Panie częściej też pracują w niepełnym wymiarze godzin. Badania wskazują też, że kobiety cechują się przeciętnie niższą skłonnością do podejmowania ryzyka i mniejszym zamiłowaniem do negocjacji, co ogranicza potencjał do osiągnięcia wyższych stawek i zajęcia lepiej płatnych stanowisk.
Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl
Obszary, w których kobiety zarabiają lepiej
Różnice zarobków kobiet i mężczyzn w danych branżach
Dane dla specjalistów z doświadczeniem większym niż 1 rok
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Wybór specjalizacji ma znaczenie
Przeciętne wynagrodzenie i odsetek kobiet w najlepiej opłacalnych obszarach
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Raport z 2017 roku - Kobiety na politechnikach* pokazuje, że uczelnie techniczne są wciąż mało popularne wśród kobiet. W 2017 roku wybrało je 37% pań, z czego najmniej kobiet studiuje na kierunkach takich jak elektronika, mechanika, czy informatyka, gdzie jedynie ok. 5% studentów to kobiety. Wśród kierunków technicznych najpopularniejsze wśród pań są te związane z architekturą, chemią i biotechnologią. Kobiety stanowią 70-80% wszystkich studentów na tych kierunkach.
Dość niski odsetek kobiet studiujących na politechnikach, to w jakimś stopniu efekt działania stereotypów, które odciskają się na wychowaniu. Zwyczajowo uważało się, że dziewczynki są lepsze w obszarach miękkich, a chłopcy w technicznych i takich też umiejętności oczekiwało się od obu płci. Jednak wydaje się, że sam rynek pracy powoli wymusza zmianę tego schematycznego myślenia. Silne zapotrzebowanie na określonych specjalistów sprawia, że coraz więcej pań podejmuje nowe wyzwanie i rozpoczyna karierę w specjalizacjach dotychczas bardziej popularnych wśród panów, takich jak chociażby IT.
Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Pracuj.pl
Zarobki kobiet w danych regionach
Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w danych województwach w 2017 roku
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Przeciętne wynagrodzenie kobiet i mężczyzn w wybranych województwach w 2017 roku (dyrektorzy)
Źródło: dane serwisu zarobki.pracuj.pl
Podsumowanie
- Luka płacowa, czyli różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn, wyniosła według danych Pracuj.pl w 2017 roku 16%.
- Najmniej kobiet pracuje w inżynierii (7%) oraz w branży IT (11%).
- Istnieją obszary, w których kobiety zarabiają przeciętnie lepiej niż mężczyźni – jest to m.in. marketing oraz finanse/ekonomia, gdzie różnice w płacach wynoszą przeciętnie 600 zł brutto na korzyść pań.
- Największą lukę płacową odnotowuje się w województwie śląskim i zachodniopomorskim (22%).
- W województwie mazowieckim, kobiety zajmujące kluczowe stanowiska decyzyjne, zarobiły przeciętnie 17 500 zł, co stanowi 85% przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn pełniących podobną funkcję.
* Raport „Kobiety na Politechnikach” przygotowywany został w 2017 roku, w ramach akcji "Dziewczyny na politechniki!". Pomysłodawcami są Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.