Potencjał mobilności zawodowej w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. 36% Polaków aktywnie poszukuje nowej pracy, a 83% jest otwartych na otrzymanie nowej propozycji zatrudnienia – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Wysoka aktywność rekrutacyjna widoczna jest także wśród pracodawców. Co wpływa na te postawy i co charakteryzuje kandydatów w różnym wieku? Na te i inne pytania odpowiadamy w materiale prasowym poświęconym badaniu Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy”.
Najważniejsze ustalenia:
- 33% Polaków deklaruje, że zmienili pracę w ciągu ostatnich 2 lat.
- 36% respondentów aktywnie poszukuje nowego miejsca zatrudnienia.
- Aktywność rekrutacyjna kandydatów maleje wraz z wiekiem.
- Główne przyczyny zmiany pracy: zarobki, rozwój i docenianie.
- Główne przyczyny pozostania: zarobki, lokalizacja i atmosfera.
Rekrutacja nie zwalnia tempa
Mobilni zawodowo – także w czasach zmian
W analizach Pracuj.pl przedstawianych w ostatnich kilkunastu miesiącach wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ciekawym zjawiskiem była duża mobilność zawodowa Polaków w okresie pandemii. O ile na początku związanych z nią wydarzeń dominował lęk, a zmiana zawodowa części osób była wymuszona przez trudne decyzje kadrowe firm, o tyle już po paru miesiącach obserwowaliśmy bezprecedensowe ożywienie rekrutacyjne. Funkcjonowanie w nowych okolicznościach uruchomiło ruchy kadrowe zarówno po stronie pracodawców, jak i kandydatów. Firmy chciały i wciąż chcą budować mocne, dopasowane zespoły gotowe na nowe wyzwania. Z kolei wielu kandydatów w ożywieniu dostrzegło szansę na uzyskanie lepszych warunków, większą stabilizację czy na zmianę zawodu na taki, który będzie bardziej odporny na zmiany rynkowe. Oczywiście taką elastycznością charakteryzują się młodsze grupy badanych, jednak wśród wszystkich kandydatów skala dobrowolnych zmian zawodowych jest wyraźnie wyższa, niż spodziewana jeszcze w „starej normalności”
– komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.
Bardziej aktywni i otwarci w rekrutacji
Jak wskazują badania Pracuj.pl, w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrósł udział kandydatów aktywnie poszukujących pracy. Zauważamy jednak, że w części branż ta aktywność nie zawsze nadąża za popytem. Inaczej mówiąc, przyrost liczby kandydatów w Polsce nie jest tak duży, jak apetyt firm na rekrutację. Przykładem takiej branży jest IT, natomiast w różnej skali takie zjawiska widoczne są także np. w obszarze rekrutacji ekspertów z innych branż z kompetencjami cyfrowymi czy wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W rozmowach z pracodawcami podkreślamy jak istotne jest w tych okolicznościach, by dobrze rozpoznawać motywacje kandydatów, komunikować się z nimi w przejrzysty sposób, możliwie skracać proces rekrutacyjny i go upraszczać. Dostrzegamy pozytywne zmiany w tym zakresie wśród pracodawców, którzy świadomie budują swoją markę wśród kandydatów
– komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj.
Dlaczego odchodzimy, dlaczego zostajemy
Rynek pracy otwarty na zmianę
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu:
Poznaj inne badania Pracuj.pl na temat pracy i rekrutacji:
O BADANIU
Badanie Pracuj.pl „Nowe oblicza pracy” zostało przeprowadzone w marcu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2128 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.