454 000 – tyle ofert zamieszczono w Pracuj.pl w I półroczu 2023 roku. Wiodącymi specjalizacjami, których poszukiwali pracodawcy, byli sprzedawcy, eksperci IT, pracownicy fizyczni oraz eksperci ds. finansów i obsługi klienta. Mniej aktywni niż w ostatnich latach byli pracodawcy IT. Jeśli chodzi o tryb pracy, to powroty do biur wciąż wpływają na przewagę ofert pracy hybrydowej nad zdalną. Na rynku dostrzegamy – zgodnie z przewidywaniami ekspertów – większą ostrożność pracodawców w procesach rekrutacyjnych. Jednocześnie kandydaci aplikowali chętniej, niż wcześniej, co potwierdza dużą mobilność zawodową Polaków. Zapraszamy do lektury raportu „Rynek Pracy Specjalistów. I półrocze 2023”.
Najważniejsze ustalenia:
- 454 000 ofert zamieszczono w serwisie Pracuj.pl w I półroczu 2023 roku.
- 20% ofert dotyczyło sektora sprzedaży, co jednocześnie sprawia, że ta specjalizacja wraca na pierwsze miejsce zestawienia.
- 12% – najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z branży finansów i bankowości – ich udział był identyczny, jak w I półroczu ubiegłego roku.
- TOP5 poszukiwanych specjalizacji w Pracuj.pl stanowiły sprzedaż, IT, praca fizyczna, finanse i ekonomia oraz inżynieria.
- 37% ofert w Pracuj.pl pod koniec I półrocza 2023 roku stanowiły stanowiska umożliwiające przynajmniej jeden z elastycznych modeli pracy: zdalny lub hybrydowy.
- 10% ogłoszeń w Pracuj.pl było kierowanych do pracowników fizycznych.
- 17% – taką część ofert w I półroczu 2023 roku stanowiły te dotyczące osób starających się o stanowiska na początkowych szczeblach zatrudnienia.
Okres przejściowy. Rekrutacja bardziej bezpieczna
Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku to nowa perspektywa i dalsze obserwacje zmian, które zachodzą na rynku pracy – na szczyty zestawień powraca sprzedaż, IT notuje spadki. Już w drugiej połowie ubiegłego roku, który był dla nas rekordowy pod wieloma względami, zaczęliśmy odczuwać spodziewane spowolnienie wśród pracodawców. Weszli oni w okres oczekiwania na to, co przyniosą najbliższe miesiące. Duża niepewność gospodarcza sprawia, że rekrutacji jest mniej, niż w analogicznym okresie 2022 roku. Porównujemy jednak obecną sytuację do rekordowych rezultatów postpandemicznych, a patrząc szerzej, w perspektywie ostatnich lat wciąż mówimy o wynikach bardzo dobrych. W ostatnich miesiącach w Pracuj.pl intensywnie rozwijaliśmy rozwiązania, które mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania naszych użytkowników – zarówno pracodawców, jak i kandydatów. W styczniu wprowadziliśmy nową odsłonę serwisu, która ma intuicyjny interfejs, ulepszone mechanizmy wyszukiwania ofert, zakładające mocniejsze wykorzystanie AI, oraz rozwija system łatwego aplikowania. Skutkiem tych zmian jest między innymi zwiększona aktywność kandydatów
– komentuje Rafał Nachyna.
Specjalizacje poszukiwane w I półroczu 2023 roku
Najbardziej aktywne branże w I półroczu 2023 roku
Kandydaci aktywni mimo wyzwań
Codzienność z pracą zdalną i hybrydową
Praca fizyczna – top 3 poszukiwanych pracowników
Praca na start kariery
Województwa z największą liczbą ofert
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu:
O RAPORCIE
Niniejsze zestawienie oparte zostało na danych wewnętrznych Grupy Pracuj, przedstawiających statystyki ofert pracy zamieszczonych w serwisie między styczniem i czerwcem 2023 roku. Dane w niniejszym zestawieniu obejmują wszystkie oferty pracy opublikowane w serwisie Pracuj.pl w omawianym okresie widoczne dla użytkowników serwisu jako pojedyncze ogłoszenie w jednej lokalizacji. Prezentowanych danych nie należy utożsamiać z liczbą projektów rekrutacyjnych oferowanych przez Grupę Pracuj swoim klientom (pracodawcom), na które składają się: ogłoszenia o pracę (jedno lub więcej w ramach jednego projektu rekrutacyjnego) oraz dodatki budujące zasięg i zwiększające liczbę CV wysyłanych przez kandydatów (ang. add–ons).
W celu zwiększenia analitycznej jakości i adekwatności raportów, od zestawienia za I półrocze 2023 roku zmieniony został sposób prezentacji danych o specjalizacjach w raportach „Rynek Pracy Specjalistów”. Obecnie obejmują one zestawienia udziału ogłoszeń według kategorii wiodącej, czyli określonej przez pracodawcę jako najważniejsza przy danej ofercie. Z kolei dane dotyczące poziomu stanowisk prezentują wyniki, klasyfikując każde ogłoszenie według najniższego poziomu zaawansowania kandydata, dopuszczalnego przez ogłoszeniodawcę.