Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl i Członek Zarządu Grupy Pracuj, komentuje aktywność pracodawców w I półroczu 2023 roku, nowe trendy na rynku pracy oraz nadchodzące wyzwania dla firm i kandydatów.
Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl
Po historycznie wysokich wynikach, jakie przyniósł ubiegły rok, widzimy dziś wyraźnie jak sytuacja gospodarcza wpływa na rynek rekrutacyjny. Szczególnie dostrzegalne jest to w sektorze nowych technologii, przed którym stanęły nowe wyzwania, wpływające w ostatecznym rozrachunku na nieco gorszą kondycję tej branży. Jeśli spojrzymy na obecną sytuację w szerszej perspektywie, to aktywność użytkowników w serwisie Pracuj.pl należy określić na tle historycznym jako bardzo dobrą. Dziś, odpowiadając na nowe potrzeby pracodawców i kandydatów, skupiamy się na tworzeniu rozwiązań usprawniających ich codzienne funkcjonowanie. Nasze działania w pierwszym półroczu 2023 roku poskutkowały dużym wzrostem aktywności kandydatów.
Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku to nowa perspektywa i dalsze obserwacje zmian, które zachodzą na rynku pracy – na szczyty zestawień powraca sprzedaż, IT notuje spadki. Już w drugiej połowie ubiegłego roku, który był dla nas rekordowy pod wieloma względami, zaczęliśmy odczuwać spodziewane spowolnienie wśród pracodawców. Weszli oni w okres oczekiwania na to, co przyniosą najbliższe miesiące. Duża niepewność gospodarcza sprawia, że rekrutacji jest mniej, niż w analogicznym okresie 2022 roku. Porównujemy jednak obecną sytuację do rekordowych rezultatów postpandemicznych, a patrząc szerzej, w perspektywie ostatnich lat wciąż mówimy o wynikach bardzo dobrych.
W ostatnich miesiącach w Pracuj.pl intensywnie rozwijaliśmy rozwiązania, które mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania naszych użytkowników – zarówno pracodawców, jak i kandydatów. W styczniu wprowadziliśmy nową odsłonę serwisu, która ma intuicyjny interfejs, ulepszone mechanizmy wyszukiwania ofert, zakładające mocniejsze wykorzystanie AI, oraz rozwija system łatwego aplikowania. Skutkiem tych zmian jest między innymi zwiększona aktywność kandydatów – ponad połowa z wysyłanych przez nich aplikacji jest składana właśnie dzięki wspomnianym systemom rekomendacji.
Z jednej strony obecne warunki gospodarcze napawają pracodawców pewną dozą ostrożności, z drugiej jednak popychają kandydatów do zmiany pracy i poszukiwania lepszych warunków zatrudnienia. Wyniki naszych badań z marca wskazują, że wielu Polaków jest zainteresowanych nową pracą, jeśli da ona lepsze możliwości. Te deklaracje mają pokrycie w rzeczywistości – ogólna liczba aplikacji na ogłoszenia w serwisie Pracuj.pl w tym półroczu wzrosła rok do roku aż o 14%.
Rok 2023 to czas, w którym rynek po szeregu wyzwań i trudności, zaczyna kształtować się na nowo. Dla IT przyszedł czas weryfikacji i konieczności chłodnej oceny procesów rekrutacyjnych. Na szczyty zestawień wróciła z kolei sprzedaż, notując największe liczby publikowanych ofert pracy. W dzisiejszych wymagających czasach specjaliści z tego zakresu są nie do przecenienia w kontekście firmowych budżetów, i osiąganych zysków. Widzimy także, że zmiany, jakie zachodzą na rynku, nie pozostają bez wpływu na funkcjonujące modele pracy. Coraz częściej dostrzegamy, że firmy dążą do prowadzenia organizacji w modelu hybrydowym – zachowując możliwość wykonywania obowiązków z domu, ale jednocześnie dążąc do integracji zespołów i powrotu życia do biur.
Raport “Rynek Pracy Specjalistów” za pierwsze półrocze 2023 roku to szczególnie ciekawa lektura – jest on podsumowaniem naprawdę wyjątkowego okresu na rynku pracy. Okresu, w którym stała właściwie nie istnieje, a krajobraz rynkowy kształtuje przede wszystkim niepewność. To oczywiście stawia przed nami wyzwania, ale także umacnia firmy, które wiedzą, na co na pewno mogą sobie pozwolić, a w jakich obszarach powinny zachować ostrożność. W efekcie po ostatnich dość nieprzewidywalnych latach, w nadchodzących kwartałach możemy mieć do czynienia z pewną stabilizacją na rynku pracy. Tym zjawiskom będziemy się uważnie przyglądać w nadchodzących miesiącach, analizując trendy, wyciągając wnioski i odpowiadając na nie rozwiązaniami gotowymi na przyszłość.