Czekasz tydzień na telefon z rekrutacji? Dla wielu to już za długo. W świecie pracowników fizycznych czas to nie tylko pieniądz – to jeden z kluczowych czynników decydujących o pozostaniu w procesie rekrutacji lub rezygnacji z niego. Z badania Pracuj.pl wynika, że aż 26% przedstawicieli zawodów fizycznych uważa, że proces rekrutacji nie powinien trwać dłużej niż 7 dni. Kolejne 33% oczekuje zamknięcia procesu w dwa tygodnie. Jeśli trwa dłużej, ponad połowa kandydatów może zrezygnować z rekrutacji, zanim usłyszy jakąkolwiek decyzję.
Pracowniku, sprawdź, co znajdziesz w tym tekście:
- Dlaczego czas oczekiwania na decyzję ma dziś ogromne znaczenie
- Jakie praktyki rekrutacyjne najbardziej zniechęcają kandydatów
- Co możesz zrobić, by znaleźć uczciwego pracodawcę szybciej
- Jak firmy powinny reagować, by nie tracić dobrych kandydatów
- Gdzie szukać ofert, które szanują Twój czas i zaangażowanie

Odpowiedź po tygodniu – albo kandydat szuka dalej

Rekrutacja to dziś nie tylko wybór pracownika przez pracodawcę, ale i odwrotnie – to pracodawca musi przekonać kandydata, że warto do niego dołączyć. W zawodach fizycznych, gdzie liczy się konkret, liczy się też uczciwe podejście: jasne warunki, szybka informacja zwrotna, realna szansa zatrudnienia. Dlatego tak ważne są przejrzyste ogłoszenia i sprawna komunikacja. Dla osób szukających pracy ważna jest świadomość, że mają prawo oczekiwać jasnych zasad i szacunku do swojego czasu. Jeśli ogłoszenie jest nieczytelne, a odpowiedź od firmy nie nadchodzi – warto szukać dalej
– mówi Luiza Szczepara, Ekspert ds. Rozwoju Sprzedaży w Pracuj.pl, odpowiedzialna za obszary profesjonalne, w tym sektor pracy fizycznej.

Co zniechęca do aplikowania? Nie tylko brak odpowiedzi


Aż 6 na 10 pracowników fizycznych będzie rozczarowanych, jeśli rekrutacja potrwa dłużej niż dwa tygodnie. Dla nich czas ma ogromne znaczenie – i nie chodzi tylko o tempo wykonywanej pracy, ale też o szacunek, jakiego oczekują w procesie rekrutacji. Brak odpowiedzi, długie oczekiwanie, nieczytelne ogłoszenia – to sygnały, które mogą zniechęcać nawet najlepszych kandydatów. Dziś, jeśli pracodawca nie działa szybko i uczciwie, ryzykuje, że straci wartościowe osoby jeszcze zanim zdąży je poznać
– komentuje Rafał Kopczyński, Ekspert ds. Rozwoju Sprzedaży w Pracuj.pl, odpowiedzialny za obszary profesjonalne, w tym sektor pracy fizycznej.
Kto chce zatrudniać, musi działać szybko
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIACH
Badanie “Rynek pracowników fizycznych” zostało przeprowadzone w grudniu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 727 Polaków w wieku 18-65 wykonujących zawody fizyczne. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.
Wyniki powyżej opisanego badania wzbogacono o dane z ankiety przeprowadzonej w marcu 2025 roku z wykorzystaniem narzędzia Webankieta wśród użytkowników serwisu Pracuj.pl. Ankieta miała charakter ilościowy i była dostępna online. W badaniu wzięły udział osoby aktywne zawodowo, wykonujące głównie prace fizyczne. Celem badania było zebranie opinii pracowników na temat znajomości i przestrzegania praw pracowniczych oraz ich doświadczeń związanych z reagowaniem na nieprawidłowości w miejscu pracy.