Najlepiej hybrydowo, ewentualnie stacjonarnie – to najczęstsze wybory zawodowe Polaków. 49% respondentów najnowszego badania Pracuj.pl wskazuje, że preferowanym przez nich modelem wykonywania obowiązków jest połączenie pracy z siedziby firmy z pracą z domu. Jeśli hybryda zakłada określoną liczbę dni w firmie, to lepiej jeśli jest to jeden dzień, niż trzy. Sama praca stacjonarna cieszy się z kolei znacznie większą popularnością niż praca zdalna. W pełni w siedzibie firmy chce pracować 35% badanych, w pełni spoza firmy – 16%. Jak wynika z danych serwisu, firmy rozpoznają potrzeby kandydatów i choć w ogłoszeniach na Pracuj.pl w 2024 roku zdecydowanie dominuje praca stacjonarna, to ofert dla hybrydowych pracowników także nie brakuje.
Najważniejsze informacje:
- 49% respondentów najnowszego badania Pracuj.pl chce pracować hybrydowo.
- 35% badanych wskazuje, że preferują model pracy stacjonarnej.
- Chęć pracy w pełni zdalnej deklaruje 16% wszystkich respondentów.
- Otwartość firmy na różne modele pracy pozytywnie wpływa na chęć aplikowania 76% badanych.
- 1 na 5 kandydatów wskazuje, że odpowiedni tryb pracy jest dla nich najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o aplikowaniu do danego pracodawcy.
Modele pracy cztery lata po pandemii
Częściowo poza, a częściowo w biurze
To, że w ostatnich latach nauczyliśmy się efektywnej pracy zdalnej, nie oznacza oczywiście, że wszyscy odnaleźliśmy się w tym modelu tak samo dobrze. Duży odsetek badanych preferujących pracę z siedziby organizacji świadczy o tym, że wielu z nas po prostu potrzebuje interakcji zespołowych, czy możliwości konsultowania problemów i omawiania projektów twarzą w twarz. Co więcej, dla części osób praca stacjonarna może oznaczać wyraźniejsze oddzielenie życia zawodowego od prywatnego i może być bardziej komfortowa oraz produktywna. Preferencje dotyczące modelu pracy mogą być również związane z charakterem wykonywanych obowiązków, które w niektórych przypadkach wymagają obecności w firmie. Wnioski z naszego badania mogą być cenne dla pracodawców planujących przyszłe strategie dotyczące modeli pracy. Zrozumienie preferencji pracowników pozwoli lepiej dostosować środowisko pracy do ich potrzeb
– mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.
Model pracy a chęć aplikowania
Warto zwrócić uwagę, że taka polityka otwartości na różne modele pracy może przyciągać różnorodne grupy kandydatów, w tym osoby mieszkające poza głównymi ośrodkami miejskimi, które mogą preferować pracę zdalną lub hybrydową z powodów logistycznych. Może to również przyciągnąć osoby z obowiązkami opiekuńczymi, które szukają elastycznych warunków pracy, umożliwiających im lepsze zarządzanie czasem i obowiązkami. Biorąc pod uwagę przedstawione dane, firmy mogą rozważyć wdrożenie bardziej elastycznych modeli pracy jako strategicznego kroku w kierunku budowania silnej marki pracodawcy, która odpowiada na współczesne wyzwania rynkowe i zmieniające się oczekiwania pracowników. Tego rodzaju praktyki mogą nie tylko zwiększyć atrakcyjność firmy wśród potencjalnych kandydatów, ale również wpłynąć na jej ogólną efektywność i innowacyjność
– komentuje Agata Roszkiewicz, Ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.
Zmienię pracę na hybrydową
Oczekiwania kandydatów a oferta pracodawców
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie „Modele pracy w nowej rzeczywistości” zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18–65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.