W I kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6% więcej, niż w I kwartale 2017. Na rynku najczęściej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w przypadku zawodów technicznych. Wśród regionów liderem jest województwo mazowieckie – pochodziło stamtąd co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.
Co w raporcie?
- Jakie branże zatrudniały w I kwartale?
- Którzy specjaliści mają największy wybór ofert?
- W których województwach najłatwiej o pracę?
- Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?
Jakie branże zatrudniały w I kwartale?
Najwyższy wzrost liczby ofert pracy w I kwartale 2018 w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku miał miejsce w branży budownictwo/inżynieria (24%). Tuż za nią znalazł się przemysł ciężki i chemiczny (23%). Duży wzrost można było zaobserwować także w przypadku firm działających w zakresie handlu detalicznego i sprzedaży B2C (15%). Jedyny istotny spadek zanotowany został natomiast w przypadku branży doradztwa i konsultingu, która opublikowała aż o 9% mniej ofert pracy niż w I kwartale 2017.
Którzy specjaliści mają największy wybór ofert pracy?
W których województwach najłatwiej o pracę?
Wzrosty liczby ofert odnotowywane były niemal w całej Polsce. Pod tym względem, oprócz województwa mazowieckiego, szczególnie wyróżniało się w I kwartale podlaskie (oba po 11%). Dużą dynamiką charakteryzowały się również łódzkie, pomorskie (po 9%), śląskie i zachodniopomorskie (po 8%).
Na jakich szczeblach szukają pracodawcy?
Zdecydowanie najwyższy wzrost liczby ofert w stosunku do I kwartału 2017 roku dotyczył pracowników fizycznych – ich liczba była większa o 31%. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12%).
Komentarz eksperta
Podobnie, jak w całym 2017 roku, w I kwartale 2018 obserwowaliśmy kontynuację dużej aktywności pracodawców w rekrutacji i wzrost liczby ofert pracy. Za nami kolejne dobre trzy miesiące, podczas których firmy kusiły specjalistów coraz lepszymi warunkami pracy. Ciekawe wydają się w tym kontekście najnowsze dane Eurostatu, zgodnie z którymi stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym zaledwie 4,4%, co daje nam 7. miejsce w całej Unii Europejskiej. Na rynku dostępnych jest więc coraz mniej specjalistów. Związana z tym rywalizacja na jakościowe oferty powoli staje się wymogiem, zwłaszcza w branżach o dużej dynamice wzrostu i zapotrzebowaniu na ekspertów.
Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. To kolejne potwierdzenie faktu, że bardzo ważną rolę w najbliższych latach będzie pełnić wsparcie kształcenia zawodowego oraz na kierunkach ścisłych, przeciwdziałającego rosnącym tzw. lukom kompetencyjnym.
Drugą grupę, na którą zapotrzebowanie znacząco wzrosło w I kwartale, stanowili dyrektorzy i prezesi (12%). Pracodawcy coraz częściej szukają doświadczonych ekspertów, gotowych do zarządzania całymi organizacjami – np. w związku ze zwiększającą się liczbą oddziałów regionalnych firm IT, centrów biznesowych czy sieci handlowych. Wyzwaniem w tym kontekście mogą być w najbliższych latach postawy Generacji Y. Według ostatnich danych Deloitte, w Polsce widocznie spada wśród jej reprezentantów odsetek osób widzących swoją przyszłość na stanowiskach kierowniczych. Uwagę zwraca sytuacja specjalistów ds. handlu i sprzedaży w I kwartale 2018. Mimo obaw związanych z wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę, w I kwartale wciąż stanowili oni zdecydowanie najczęściej poszukiwaną grupę ekspertów. Co więcej, w obszarze handlu detalicznego i sprzedaży B2C, najsilniej związanym z wprowadzoną ustawą, na portalu Pracuj.pl odnotowaliśmy aż 15-procentowy wzrost liczby ofert. Trudno więc szukać w rynkowej sytuacji potwierdzenia pesymistycznych scenariuszy. Pełną ocenę sytuacji umożliwi jednak II kwartał 2018 – pierwszy, w którym przez cały jego okres będą obowiązywały nowe przepisy.
W kontekście specjalizacji o największej liczbie ofert warto zwrócić uwagę na sektor usług biznesowych. Według danych organizacji ABSL w ciągu ostatnich lat urósł on do rozmiarów 265 000 pracowników, a pracodawcy spodziewają się w tym roku wzrostu zatrudnienia o 5-10%. W jego skład wchodzą firmy o różnych specjalizacjach, które łączy prowadzenie w Polsce centrów biznesowych. Do kluczowych obszarów obsługiwanych przez centra należą te najczęściej szukane na Pracuj.pl w I kwartale 2018 - finanse i księgowość (14% ofert), IT (15%) i obsługa klienta (23%).
Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl
Wykorzystaj w social media:
- Pracuj.pl: W Q1 2018 pracodawcy zamieścili 146 705 ofert pracy (https://bit.ly/2F9NDdk)
- Pracuj:pl: Q1 2018 przyniósł wzrost liczby ogłoszeń o pracę o 6% (https://bit.ly/2F9NDdk)
- Pracuj:pl: Aż 34% ofert pracy w Q1 2018 skierowanych było do handlowców (https://bit.ly/2F9NDdk)
- Pracuj.pl: Zawody techniczne z największym wzrostem liczby ofert w Q1 2018 (https://bit.ly/2F9NDdk)
- Rafał Nachyna, Pracuj.pl: nasila się rywalizacja o ekspertów między pracodawcami (https://bit.ly/2F9NDdk)
- Rafał Nachyna, Pracuj.pl: Wzrost liczby ofert pracy w handlu B2C mimo ustawy (https://bit.ly/2F9NDdk)