W II kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 143 716 ofert pracy. To o 5,4% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Potwierdziła się silna rola handlowców i sprzedawców – kierowanych było do nich 31% wszystkich ofert. Dynamicznie rosnącą grupę poszukiwanych specjalistów stanowią pracownicy fizyczni – dotyczyło ich o 40% ogłoszeń więcej niż w II kwartale 2017. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.
Raport w skrócie:
- Pracodawcy w II kwartale 2018 zamieścili aż 143 716 ofert pracy na Pracuj.pl
- Liczba ofert dla pracowników fizycznych wzrosła w II kwartale 2018 aż o 40%
- Ponad połowę ofert kierowano do handlowców lub obsługi klienta
- Rośnie liczba ofert dla budowlańców (wzrost o 32%) i inżynierów (24%)
- Branża bankowość i finanse przoduje pod względem liczby ofert (11%)
- Z Mazowieckiego pochodziła co czwarta oferta pracy na Pracuj.pl
Których specjalistów poszukiwano najczęściej?
Kto zatrudniał w II kwartale?
Które regiony gwarantowały najwięcej ofert?
Na jakim szczeblu szukani byli pracownicy?
Wiedza to podstawa. Komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl (Grupa Pracuj):
6,1% - tyle według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynosiło bezrobocie w Polsce w maju 2018 roku. Unijny Eurostat szacuje, że jest jeszcze niższe – Polska (3,8%) w jego zestawieniu z maja odnotowuje najniższe bezrobocie po Czechach, Niemczech i Węgrzech.
Głównym zagadnieniem dla wielu kandydatów do pracy staje więc się nie samo jej znalezienie, ale wybór odpowiedniego miejsca zatrudnienia i dopasowanych do oczekiwań warunków pracy. A jest z czego wybierać, co potwierdzają dane Pracuj.pl. W II kwartale 2018 na najpopularniejszym polskim portalu z ogłoszeniami o pracę pojawiło się 143 417 ofert – o ponad 5% więcej, niż w tym samym okresie przed rokiem.
W rywalizacji kandydatów o najbardziej atrakcyjne oferty pracy kluczowa jest wiedza – rozumiana jako specjalizacja, doświadczenie, uprawnienia. Procentuje ona w wielu zawodach, niezależnie czy dotyczą one np. produkcji, IT czy kontaktu z klientem, pracy fizycznej albo biurowej. Potwierdzają to dane z II kwartału 2018.
Znaczenie wiedzy widać w przypadku handlowców, do których kierowana była niemal co trzecia oferta na portalu w II kwartale tego roku (31%). Zgodnie z naszym niedawnym raportem „Kariera w sprzedaży”, najwyższe wynagrodzenia otrzymują sprzedawcy w branżach technologicznej, inżynierskiej czy medycznej. Ta praca wymaga bowiem od nich specjalistycznej wiedzy i fachowej znajomości produktów i usług.
Specyficzne kwalifikacje i uprawnienia są poszukiwane również wśród pracowników fizycznych, dla których kolejny kwartał z rzędu obserwujemy znaczny wzrost liczby ofert na Pracuj.pl. W II kwartale 2018 roku pracodawcy szukali ich aż o 40% częściej niż w tym okresie przed rokiem. Nie bez znaczenia dla tego wzrostu pozostaje rozwój branż zatrudniających najwięcej pracowników fizycznych, m.in. handlu, produkcji przemysłowej, budownictwa, logistyki.
Na dużą premię za wiedzę na starcie kariery mogą liczyć specjaliści IT – według raportu Pracuj.pl „Pensja na start” już w pierwszych trzech latach pracy zawodowej otrzymują przeciętne wynagrodzenie w wysokości 5700 złotych brutto. Pensje napędza zapotrzebowanie – choć IT to branża o znacznie węższym zasięgu zatrudnienia, niż na przykład handel czy obsługa klienta, do specjalistów od technologii kierowanych było aż 15% ofert zamieszczonych na Pracuj.pl w II kwartale 2018. W każdej z nich pracodawcy wymagają od kandydatów odpowiednich umiejętności i kompetencji, które na rynku pracy są dzisiaj na wagę złota.