26 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca w Polsce unijną dyrektywę work-life balance. Ustawa wydłuża urlop rodzicielski o dodatkowe dziewięć tygodni dla ojców. Mając świadomość dużego potencjału zmian, które mogą zajść na rynku pracy w obliczu wdrożenia nowych zasad urlopów rodzicielskich, serwis Pracuj.pl przygotował raport badający postawy zawodowe pracujących rodziców. W wydawnictwie skupiono się na analizie opinii badanych funkcjonujących na lokalnym rynku pracy na temat planowanych regulacji oraz potencjalnym wpływie, jaki mogą mieć one na postępowanie matek i ojców. Zbadano także perspektywę pracujących matek oraz to jak podchodzą do planowanych zmian.
Najważniejsze informacje:
- 85% badanych popiera dziewięciotygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców.
- 2/3 popiera ograniczenie urlopów ojcowskich do 1. roku życia dziecka.
- 3/4 spodziewa się pozytywnego wpływu regulacji na zaangażowanie ojców.
- 1 na 3 ojców dostrzega niechęć szefów do urlopów rodzicielskich mężczyzn.
- 8 na 10 matek uważa, że dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów wsparłby bardziej sprawiedliwy podział opieki nad dzieckiem.
- 1/3 ogółu badanych dostrzega występowanie „kary za macierzyństwo”.
- 19% - tylu mężczyzn zaobserwowało w swoim otoczeniu zjawisko “premii za ojcostwo”.
Obawy i nadzieje pracujących rodziców
Łączenie kariery z udanym, pełnym życiem rodzinnym bywa wyzwaniem. Widoczne jest to po skomplikowanych historiach zawodowych wielu mam i ojców, które znamy ze swoich miejsc pracy. Dlatego w tytule naszego raportu znalazło się „nowe otwarcie”. Regulacje dotyczące wydłużonych urlopów ojcowskich, które właśnie weszły w życie, mają szansę stanowić zupełnie nową szansę dla rodziców. W Pracuj.pl regularnie przyglądamy się zmianom legislacyjnym, które mogą wpłynąć na sytuację polskich pracowników i pracowniczek. Prowadzimy badania i weryfikujemy nastroje społeczne, sprawdzając, jakie jest w tych kwestiach zdanie samych zainteresowanych.
– mówi Elżbieta Flasińska, Dyrektorka Marketingu B2C w Pracuj.pl.
Długo wyczekiwana zmiana
Nowe przepisy sprawiają, że dodatkowy urlop jest nietransferowalny i musi skorzystać z niego ojciec, a nie matka. Uważam, że to wielka i dobra zmiana, zarówno, jeśli chodzi o podział obowiązków domowych, jak i nawiązywanie więzi z dzieckiem, którą buduje się od samego początku. Oczywiście nie trzeba z tego urlopu korzystać, jest on po prostu nową możliwością. Cieszy mnie fakt, że nie jest to oddolna inicjatywa, ale przepisy które mają moc. Pracodawcy będą musieli podejść do tego tematu z większą uwagą i wspierać pracowników w ich decyzjach. To z kolei prowadzi do mniejszych przerw w karierze mamy dziecka, która i tak wystarczająco często spotyka się z tzw. zawodową „karą za macierzyństwo”.
– komentuje Łukasz Dominiak, założyciel profilu Who’s Your Daddy.
Świadomość zmian nieco wyższa
Szansa na pozytywną rewolucję
Nasz raport pozwala prześledzić i lepiej zrozumieć, jakie nadzieje, obawy i szanse w obliczu nowych przepisów dostrzegają pracujący rodzice. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ustaleniami i wspólnej dyskusji o wsparciu rodziców w karierze, która nie wyklucza rodzicielskich partnerskich relacji. Wierzymy, że zmiana, która właśnie zachodzi, będzie znacząca i wywoła duży wpływ na kulturę pracy.
– podsumowuje Elżbieta Flasińska.
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na grupie 1404 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. Dane dodatkowo zostały wzbogacone o najnowsze badanie przygotowane przez serwis Pracuj.pl „Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji”, które zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl na próbie 1470 Polaków w wieku 18-65, z czego 85% to osoby pracujące, a 15% osoby niepracujące. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.