Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej aktywnych rekrutacyjnie grup zawodowych na rynku pracy. Jednocześnie jednym z kluczowych atutów ofert zatrudnienia jest dla nich bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia – wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl „Kariera okiem fachowca”. Aż 9 na 10 badanych pracowników fizycznych jest otwartych na nowe oferty pracy, a COVID-19 miał negatywny wpływ na sytuację zawodową 4 na 10 respondentów.
Najważniejsze informacje:
- Sytuacja 4 na 10 fachowców uległa pogorszeniu w obliczu COVID-19.
- 9 na 10 pracowników fizycznych jest otwartych na nowe oferty pracy.
- 47% fachowców szuka aktywnie nowych ofert zatrudnienia.
- Top 3 atuty ofert pracy: wynagrodzenie, bezpieczeństwo i łatwy dojazd.
- 7 na 10 pracowników fizycznych oczekuje widełek wynagrodzeń w ofertach.
Praca widziana okiem fachowca
Trudne doświadczenia czasów COVID-19
Proaktywni i gotowi do rekrutacji
Motywacja do zmiany: zarobki i ewolucja
Mimo, że połowa badanych deklaruje, że pandemia COVID-19 pogorszyła ich sytuację zawodową, to wiemy, że wciąż należą oni do grup intensywnie poszukiwanych przez pracodawców. Kluczowe w przyciągnięciu odpowiednich kandydatów jest podanie na ofercie pracy interesujących informacji. Najważniejsze jest wynagrodzenie. Otwarte i czytelne zakomunikowanie widełek zarobków nie tylko zwraca uwagę kandydata, ale też wspiera wizerunek uczciwego pracodawcy. Pracodawcy powinni eksponować w ogłoszeniach informacje o firmie: liczbie pracowników, branży czy czasie obecności na rynku. Liczby, fakty i konkrety uwiarygadniają potencjalnego pracodawcę w oczach kandydatów
- mówi Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. Badań Kandydatów w Grupie Pracuj.
TOP 3: wynagrodzenie, stabilizacja i lokalizacja
Otwartość i wygoda są doceniane
Z licznych badań Pracuj.pl z przeszłości wiemy, że pracownicy fizyczni to grupa szczególnie zainteresowana prostym procesem rekrutacyjnym. Łatwe aplikowanie, szybkość kontaktu i mała liczba etapów to oczekiwania kandydatów. Pracuj.pl stara się na nie odpowiadać np. możliwością zaaplikowania bez pliku CV lub bezpośrednim kontaktem telefonicznym. Kandydaci chętnie wybierają te formy aplikowania
- komentuje Małgorzata Skonieczna.
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu:
Posłuchaj podcastu newonce.radio i Pracuj.pl o mitach dotyczących pracy fizycznej. Audycja dostępna na Spotify, Apple Podcasts i newonce.net:
newonce | #5 Obalamy mity pracy fizycznej
Przez lata uznawana za gorszą, praca fizyczna właśnie wraca na zawodowe salony. Często lepiej płatna, daje pewien rodzaj satysfakcji trudny do osiągnięcia w wypadku szeroko pojętej pracy biurowej. Michał Pudło z Koleii Mazowieckich i Piotr Domański z Wood Workshop na swoich przykładach opowiedzieli o możliwościach, jakie daje im praca fizyczna, a Kędzior i Bartek przypominają, że aż kilkanaście procent ogłoszeń na stronie pracuj.pl to te, które dotyczą tego rodzaju aktywności zawodowej - z roku na rok popularniejszej.
Czytaj więcej
O BADANIU
Raport „Kariera okiem fachowca. Pracownicy fizyczni o życiu zawodowym” oparty został na wynikach badania przeprowadzonego w maju 2021 przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego) na próbie 521 respondentów w wieku 18-49 lat. W próbie uwzględniono podział na pięć kategorii zawodowych: kierowcy zawodowi, kurierzy i dostawcy; produkcja, operatorzy urządzeń i maszyn; magazynowanie; budownictwo, wykończenia i montaż; inne usługi.