Okres świąteczny to czas podsumowań, refleksji i… oczekiwań. Dla wielu pracowników jest to moment, w którym liczą na gesty ze strony pracodawców. Aż 86% pracowników deklaruje, że najbardziej chcieliby w tym czasie otrzymać od firmy premię finansową. W rzeczywistości takiego benefitu spodziewa się jednak zaledwie 45% badanych, co i tak jest wzrostem w porównaniu do ubiegłego roku. Jednocześnie aż 82% osób twierdzi, że ich obecna pensja pozwala na mniejsze wydatki niż w poprzednie święta. Wytchnienie w najbliższym czasie mogą dać nam dni wolne. W ostatnich dniach listopada rząd przegłosował projekt ustawy, w ramach którego Wigilia stanie się od 2025 roku dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tą decyzją zgadzają się badani Pracuj.pl, spośród których aż 85% uważa, że jest to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy.
Najważniejsze informacje:
- 86% respondentów wskazuje jednorazową premię finansową jako najbardziej pożądany benefit świąteczny.
- W te święta 45% badanych, w porównaniu do 36% ubiegłorocznych respondentów, spodziewa się rzeczywiście otrzymać premię.
- 82% uważa, że ich obecna pensja pozwala na mniejsze wydatki niż rok temu.
- 76% respondentów uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę kraju.
- 85% badanych uważa, że Wigilia to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy.
Oczekiwania kontra rzeczywistość
W okresie świątecznym oczekiwania pracowników koncentrują się na benefitach, które realnie wpływają na ich komfort i sytuację finansową. Premie świąteczne, dodatkowe dni wolne czy upominki to nie tylko gesty ze strony pracodawców, ale także sygnał, że ich wkład w funkcjonowanie firmy jest doceniany. W szczególnie trudnym okresie gospodarczym takie działania mogą mieć kluczowy wpływ na budowanie zaangażowania i lojalności zespołu
– zauważa Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.
W biurze czy restauracji? Świąteczne spotkania pod lupą
Wolna Wigilia – co na to pracownicy?
Okres świąteczny to wyjątkowy czas, który powinien być okazją do budowania relacji i wzmacniania zaufania między pracownikami a pracodawcami. Decyzje dotyczące takich kwestii, jak skrócenie czasu pracy czy dodatkowe dni wolne, mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie firmy jako miejsca przyjaznego dla pracowników. To także szansa na pokazanie, że organizacja dba o dobrostan swojego zespołu, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność pracowników
– dodaje Agata Roszkiewicz.
Święta w cieniu wyzwań gospodarczych
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie "Świąteczne oczekiwania w pracy" zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 730 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego). Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz planów urlopowych pracujących osób, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, a także ich noworocznych postanowień dotyczących kariery.