Sztuczna inteligencja wkracza na kolejne etapy procesu rekrutacji, oferując innowacyjne rozwiązania, które mogą znacznie przyspieszyć poszukiwanie dopasowanej pracy. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, wielu kandydatów pozytywnie ocenia te usprawnienia – 61% respondentów wskazuje, że są pozytywnie nastawieni do automatycznych rekomendacji ofert, czy autouzupełniania CV na bazie informacji o użytkowniku. Mimo to wciąż wielu z nas obawia się wstępnej selekcji CV, czy autonomicznych wyborów dokonywanych przez sztuczną inteligencję. Czy AI rzeczywiście ułatwi nam życie? Odpowiedzi ankietowanych wskazują, że technologia może przynieść wiele korzyści, ale tylko wtedy, gdy pozostaje pod kontrolą człowieka.
Najważniejsze informacje:
- 61% badanych pozytywnie ocenia automatyczne rekomendacje ofert, które bazują na ich doświadczeniu zawodowym.
- 61% dobrze ocenia automatyczne dopasowywanie ofert na podstawie wcześniej określonych kryteriów (np. wynagrodzenie, lokalizacja czy tryb pracy).
- Automatyczne uzupełnianie CV na podstawie informacji o użytkowniku spotyka się z aprobatą 57% badanych.
- 40% respondentów docenia, a 25% nie chce automatycznej wstępnej selekcji CV.
- 4 na 10 Polaków ma negatywne podejście do autonomicznej decyzji AI o wyborze kandydatów do zatrudnienia.
- 32% respondentów korzystało z AI przy tworzeniu materiałów tekstowych, a 31% skorzystało z pomocy AI przy tworzeniu CV.
Polacy doceniają rekomendacje
Na dynamicznym rynku pracy personalizacja staje się kluczowym elementem efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Serwisy i aplikacje, które potrafią dostosować oferty do indywidualnych preferencji użytkowników na podstawie ich wcześniejszych wyszukiwań oraz określonych wymagań, znacząco zwiększają szanse na znalezienie odpowiedniej pracy. Dzięki zaawansowanym technologiom, AI, czy algorytmom rekomendacyjnym, kandydaci otrzymują spersonalizowane oferty, które nie tylko odpowiadają ich kwalifikacjom, ale również są zgodne z ich zawodowymi aspiracjami. Tego typu podejście oszczędza czas, zwiększa efektywność procesu rekrutacyjnego i pozwala na bardziej świadome zarządzanie karierą
– komentuje Filip Łabędzki, Product Designer w Pracuj.pl.
Automatyzacja wstępnej selekcji kandydatów – konieczność czy ryzyko?
Technologia w procesie rekrutacyjnym powinna przede wszystkim ułatwiać życie zarówno kandydatom, jak i rekruterom, eliminując zbędne bariery i przyspieszając procesy. Kluczowe jest jednak, aby te narzędzia były przyjazne, intuicyjne i godne zaufania. Zespoły odpowiedzialne za wdrażanie technologii muszą dbać o to, by nie budziły one obaw ani nie naruszały prywatności użytkowników. Transparentność, etyka i odpowiedzialność w projektowaniu oraz wdrażaniu technologii rekrutacyjnych są niezbędne, aby kandydaci i rekruterzy mogli z nich korzystać z pełnym zaufaniem, wiedząc, że ich prawa są chronione
– dodaje Piotr Pawlak, Product Designer w Pracuj.pl.
Sztuczna inteligencja – partner, nie zastępca
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie „Wpływ technologii na pracę i rekrutację” zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.