6900 złotych brutto – takiej wysokości sięgają według danych Pracuj.pl średnie zarobki przedstawicieli handlowych w branży technologicznej. Aż 1/3 ogłoszeń opublikowanych na portalu w 2017 roku skierowana była właśnie do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Kto może liczyć na najwyższe wynagrodzenia i co decyduje o wysokości pensji – o tym można przeczytać w najnowszym raporcie Pracuj.pl „Kariera w sprzedaży”.
Co w raporcie?
2. Najwyżej cenione kompetencje i specjalizacje
3. Średnie pensje handlowców aktywnych i pasywnych
4. Benefity oferowane pracownikom sprzedaży
Czy tak duża liczba ofert pracy oznacza, że specjaliści z tej branży mogą dyktować warunki pracodawcom? Jak podkreśla Radosław Żemło, Dyrektor Sprzedaży w Grupie Pracuj, sytuacja nie jest jednoznaczna.
Handlowcy to bardzo szeroka grupa pracowników. Są wśród nich osoby początkujące w zawodzie, zarabiające adekwatnie do swoich kompetencji niewygórowane kwoty. Jednocześnie jednak wśród sprzedawców znajdują się także mocno wyspecjalizowani eksperci, np. inżynierowie sprzedaży, którzy sprzedają nie tyle produkt, co technologie. Jeszcze inną grupę stanowią osoby na stanowiskach kierowniczych. Tak znaczący rozstrzał kompetencji i zadań przekłada się na ogromne zróżnicowanie w płacach.
Radosław Żemło, Dyrektor Sprzedaży w Grupie Pracuj
Radosław Żemło, Dyrektor Sprzedaży w Grupie Pracuj
KTÓRE SPECJALIZACJE CENIONE SĄ NAJWYŻEJ?
Podstawa wynagrodzenia najlepszych specjalistów ds. sprzedaży (Key Account Managerów) potrafi sięgać nawet 12 000 złotych brutto – dzieje się tak w przypadku branż IT i telekomunikacyjnej, Artykułów Spożywczych oraz Farmacji i Medycynie. Zwłaszcza obszary technologii i farmaceutyki wymagają od ekspertów specjalistycznej wiedzy, a nieraz także odpowiedniego wykształcenia kierunkowego, bez których sprzedawcy trudno o partnerskie relacje z klientami. Po doliczeniu premii najlepszy handlowiec w branży IT/telekomunikacji może zarabiać nawet 19 000 złotych brutto.
Sprzedaż, niezależnie od tego, czy rozpatrujemy obszar B2B czy B2C, opiera się w dużej mierze na umiejętności budowania relacji. W kontakcie z klientem indywidualnym liczy się łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność słuchania, wiedza. W przypadku specjalistów zajmujących się sprzedażą w obszarze B2B, odpowiednio zbudowana relacja to więcej niż połowa sukcesu.
Radosław Żemło, Dyrektor Sprzedaży w Grupie Pracuj
LEPSZE ZAROBKI W SKLEPIE, CZY W TERENIE?
Natomiast handlowcy pasywni na najwyższe średnie wynagrodzenia mogą liczyć w obszarze Inżynierii/Techniki i Produkcji (4100 złotych brutto), a także branży usług profesjonalnych (3800) i budownictwa (3 600).
Dane dotyczące sprzedaży są niejako odzwierciedleniem całego rynku pracy. Także tutaj, najwyżej ceni się te specjalizacje, które związane są z digitalem i szeroko rozumianymi nowymi technologiami. Nie dziwi również wysoka pozycja farmacji i medycyny. To mocno rozwijające się obszary, a ich rozwój związany jest także z coraz doskonalszymi możliwościami diagnostycznymi i co za tym idzie coraz większym postępem w obszarze leczenia.
Artur Kobyliński, Analityk Danych w Pracuj.pl
Artur Kobyliński, Analityk Danych w Pracuj.pl
JAKIE BENEFITY DLA HANDLOWCÓW?
A jak wygląda to w wypadku specjalistów od handlu i sprzedaży? Jak się okazuje, są one dość charakterystyczne dla specyfiki pracy w badanej przez Pracuj.pl branży. Najpopularniejszym benefitem wśród sprzedawców aktywnych jest możliwość wykorzystywania telefonu służbowego do celów prywatnych – posiada go 70% badanych z tej kategorii. Handlowcy działający „w terenie” mogą liczyć także często na dostęp po pracy do samochodu służbowego.