Czy czyste powietrze ma znaczenie dla naszego życia zawodowego? Jak najbardziej – aż 88% respondentów najnowszego badania użytkowników Pracuj.pl uważa, że jakość powietrza może wpływać na ich ogólne samopoczucie oraz jakość ich pracy. Niemal 1/3 ankietowanych z kolei wskazuje, że zła jakość powietrza w ich mieście lub dzielnicy może wpłynąć zarówno na ich decyzje mieszkaniowe, jak i zawodowe. Choć to, czy firma dba o środowisko nie jest kluczowe przy wyborze pracodawcy, to wielu kandydatów zwraca uwagę na tę kwestię. Pracodawcy powinni dziś przemyśleć modele dbania o czyste powietrze – wskazują Pracuj.pl i Polski Alarm Smogowy. W jaki sposób? Przykładowo – 73% osób uważa, że wspieranie pracy zdalnej w celu zminimalizowania konieczności dojazdu do biura i redukcji emisji spalin ma na to istotny wpływ.
Najważniejsze informacje:
- Niemal połowa badanych zwraca uwagę na komunikaty o jakości powietrza w mediach.
- 32% ankietowanych kandydatów zwraca uwagę na działania proekologiczne firmy, choć ich brak nie jest dla nich przeszkodą do aplikowania.
- Według deklaracji 39% respondentów ich firmy skupiają się na redukcji odpadów, odpowiednim ich segregowaniu i recyklingu.
- 88% badanych uważa, że jakość powietrza może wpływać na ich samopoczucie i jakość pracy.
- 43% skłoniłoby się do korzystania z komunikacji miejskiej w drodze do pracy, gdyby pracodawca oferował dofinansowanie do biletu.
- 73% osób uważa, że praca zdalna, poprzez ograniczenie konieczności dojazdu do miejsca pracy, może wpływać na redukcję emisji spalin i poprawę jakości powietrza.
Grupa Pracuj i Polski Alarm Smogowy po raz kolejny policzą kopciuchy
Zaangażowanie w dbałość o środowisko odzwierciedla szersze zrozumienie społecznej odpowiedzialności biznesu, która uwzględnia dobro pracowników, społeczności i przyszłych pokoleń. Angażując się we wsparcie działań Polskiego Alarmu Smogowego chcemy pokazać, że dbałość o jakość powietrza powinna być ważna dla każdego z nas, bo wpływa na nasze życie zarówno prywatne, jak i zawodowe. Koncentracja na zrównoważonym rozwoju jest coraz ważniejsza dla różnorodnego grona interesariuszy, w tym klientów, inwestorów i potencjalnych pracowników, którzy są bardziej świadomi kwestii środowiskowych niż kiedykolwiek wcześniej. Mamy nadzieję, że coraz więcej firm będzie podejmowało działania, które mają wpływ na środowisko, w którym żyjemy i pracujemy
– mówi Anna Goreń, starsza specjalistka PR i CSR w Grupie Pracuj.
Polskie firmy mają wiele do zrobienia
Wpływ pracodawcy na środowisko: sprawdzam
Jako Polski Alarm Smogowy zabiegamy o to, aby jakość powietrza, jakim oddychają mieszkańcy i mieszkanki Polski nie zagrażała ich zdrowiu i życiu. Za poprawę jakości powietrza odpowiadają zarówno władze rządowe i samorządowe, jak i sami mieszkańcy. Ważną rolę mogą odegrać również firmy – które mogą nie tylko edukować swoich pracowników w tym zakresie, ale też wspierać ich w codziennych wyborach, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, na przykład sposobie dojazdu do pracy. Dlatego doceniamy zaangażowanie Grupy Pracuj w poprawę jakości powietrza – to temat, który jest ważny dla nas wszystkich
– mówi Anna Dworakowska, współzałożycielka Polskiego Alarmu Smogowego.
Polacy wciąż wybierają samochód
Jesteśmy świadomi sytuacji
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie „Jakość powietrza w pracy” zostało przeprowadzone w lutym 2024 roku przez serwis Pracuj.pl na próbie 555 pracujących Polaków.