Dla osób wchodzących na rynek pracy bardzo ważne, oprócz samego wykształcenia, jest zdobyte na start doświadczenie zawodowe. Doskonałym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających karierę są praktyki i staże zawodowe. Potwierdza to badanie Studenci na rynku pracy 2017, w którym 8 na 10 młodych ludzi deklaruje, że właśnie zdobywa lub zdobyło doświadczenie w formie praktyk czy stażu. Co cechuje każdą z tych form współpracy, jakie są między nimi różnice?
Praktyka
Praktyki zawodowe można odbywać u dowolnego pracodawcy, który wyrazi na to zgodę. Zdarza się również tak, że uczelnie wspierają studentów w poszukiwaniu praktyk.
Konstancja Zyzik, Talent Acquistion Manager w Grupie Pracuj
Staż
Rynek pracy szybko adaptuje się do zjawiska programów stażowych - nie tylko w dużych korporacjach. Takie rozwiązania pozwalają bardzo dobrze poznać potencjalnych kandydatów do pracy, którzy mogą też być po zakończeniu praktyk zatrudnieni na stałe. Z kolei studenci mają szansę poznać środowisko pracy od wewnątrz oraz zdobyć bezcenne, pierwsze profesjonalne doświadczenie, od najwcześniejszych lat studiów. W niektórych obszarach (np. w branży IT), pracodawcy poszukują kandydatów do pracy często już od pierwszych lat studiów wyższych.
Konstancja Zyzik, Talent Acquistion Manager w Grupie Pracuj
Za istotny trzeba przyznać fakt, że staż jest formą dostępną dla wszystkich – zarówno dla studentów, jak i osób, które etap edukacji mają już dawno za sobą. Ponieważ mogą je organizować urzędy pracy, są ciekawym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych. Osobie odbywającej staż przysługuje tzw. stażowe, w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Staż może trwać nie dłużej niż przez 6 miesięcy, a w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia okres ten jest przedłużony do 12 miesięcy.
* Badanie Pracuj.pl, Studenci na rynku pracy 2017, N=383