Grudzień co roku skłania do podejmowania postanowień noworocznych. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, ponad 60% badanych chciałoby w nowym roku zmienić pracę, inni planują porozmawiać z szefem o podniesieniu wynagrodzenia. O jakich jeszcze zmianach zawodowych marzą Polacy?
Koniec roku to czas podsumowań oraz stawiania sobie nowych celów i wyzwań na nadchodzący rok. Wiele osób, za zawodowy cel kładzie sobie ciągły rozwój oraz poszerzanie kompetencji – zarówno tych zawodowych, jak i językowych (poprzez chęć biegłości w języku obcym czy zamiar uczenia się zupełnie nowych języków). Jak pokazuje badanie Pracuj.pl, pracownicy chcą podnosić kwalifikacje poprzez dodatkowe kursy i szkolenia. Mają świadomość, że dodatkowa wiedza buduje ich przewagę na rynku pracy, jest podstawą do otrzymywania wyższego wynagrodzenia czy drogą do awansu.
Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Manager w Grupie Pracuj.
Zmiana pracy – ale tylko w marzeniach?
Mimo wielu możliwości, jakie oferuje nam dzisiejszy rynek pracy, nadal reprezentujemy dość bierną postawę wobec zmiany zatrudnienia. Nie wystarczy pomyśleć czy nawet „postanowić”, że tę pracę zmienimy. Należy wdrożyć plan w życie i zacząć działać. Przejrzeć oferty, zrewidować swoje CV i wreszcie wysłać dokumenty na wybrane ogłoszenia.
Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Manager w Grupie Pracuj
Plan na nowy rok - podwyżka
Pracownicy często zapominają zapytać o kwestię podwyżek na etapie rozmowy o pracę. Tymczasem warto ustalić, jaki system podnoszenia pensji obowiązuje w danej firmie – czy podwyżki przyznaje się w określonych przedziałach czasowych, jakich kwot można się spodziewać i co decyduje o podwyżkach: uznanie szefa, spełnienie jasno określonych celów okresowych, a może wyniki finansowe firmy.
Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń w Grupie Pracuj
Do rozmowy o podwyżce trzeba się dobrze przygotować. Idąc do przełożonego musimy wiedzieć na czym nam zależy i jaką wartość dodaną dajemy firmie w zamian. Na pewno pomocna będzie lista sukcesów, które odnieśliśmy sami czy kierowany przez nas zespół. Możemy też wskazać na nowe obowiązki, które zostały nam przydzielone w trakcie pracy w danej firmie. Często się zdarza, że w trakcie pracy, niejako „naturalnie” przybywa nam obowiązków, jednak nie idzie za tym gratyfikacja finansowa. Dlatego warto zebrać wszystkie nasze obowiązki na jedną listę i pokazać to przełożonemu, może się okazać, że nie miał on świadomości, jak bardzo ewaluował zakres naszych obowiązków, a co za tym idzie kompetencji. Argumentem za podniesieniem wynagrodzenia jest także, po prostu, staż pracy. W instytucjach budżetowych podwyżka związana z tzw. wysługą lat jest oczywista, jednak także w innych firmach warto wskazać na nasz staż pracy i związaną z tym lojalność wobec firmy.
Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Manager w Grupie Pracuj
*Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają” zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl, N=1001, wrzesień 2017
*Badanie na użytkownikach Pracuj.pl przeprowadzone przez Pracuj.pl, N= 2339, grudzień 2017