Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Jakie inne rozwiązania mogą wkrótce zyskać na popularności? Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79% badanych Pracuj.pl. To model, który jest testowany w wielu państwach. Coraz częściej dyskutuje się o kwestii wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. W obliczu potencjalnego kryzysu energetycznego powraca temat większego wykorzystania pracy zdalnej. Przyglądamy się innowacjom, które mogą towarzyszyć ewolucji rynku pracy w najbliższych latach.
Wybrane ustalenia:
- Kandydaci chętniej aplikują, mając możliwość wyboru formy pracy.
- 50% Polaków nie zrezygnuje z części pensji, by pracować 4 dni w tygodniu.
- Prawie 70% kobiet preferuje firmy oferujące urlop menstruacyjny.
- Blisko 6 na 10 Polaków popiera dodatkowe dni wolne dla osób niepalących.
(R)ewolucja kultury pracy na świecie
Czterodniowy tydzień pracy? Bardzo chętnie, ale…
Czterodniowy tydzień pracy to innowacja, która fascynuje Polaków i może służyć jako ważny argument dla kandydata. Z roku na rok ten element będzie coraz istotniejszy w dyskusjach związanych z rynkiem pracy. Prawdopodobnie najszybciej obserwować będziemy to w branży IT, która obecnie najbardziej dynamicznie wdraża różnorodne innowacje, często wyprzedzając ustawodawców. Doświadczenia zagraniczne pokazują, że wprowadzenie takiego modelu pracy jest możliwe, jeśli firmy uruchomią mechanizmy zwiększające efektywność pracy. Jest to kontrowersyjne, ponieważ oznacza często wprowadzenie większego nadzoru nad pracą zespołów. Innym rozwiązaniem jest mniejsze wynagrodzenie za pracę, proporcjonalne do skrócenia etatu o 20%, które wyraźnie obniża entuzjazm kandydatów. Tak czy inaczej to, jak firmy będą interpretować i wprowadzać 4-dniowy tydzień pracy, będzie jednym z ciekawszych zjawisk w najbliższych latach
komentuje Paulina Berska, Brand Manager w the:protocol, serwisie dedykowanym ofertom pracy w branży IT.
W zdrowych benefitach - zdrowy (zespołowy) duch
Praca zdalna rodzi wyzwania
Zmiany rynku pracy są nieuniknione
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu:
O BADANIU
Badanie “Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.