Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny Pracuj.pl, komentuje trendy na rynku pracy w I półroczu 2022 roku oraz wyzwania, przed którymi stają pracodawcy i kandydaci.
Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny Pracuj.pl
Wieloletnie doświadczenie pracy w branży rekrutacyjnej podpowiada, że najlepsze efekty przynosi w niej połączenie optymizmu i innowacyjności ze zdolnością obiektywnej oceny sytuacji. To podejście szczególnie ważne w czasach, gdy liczba ofert pracy bije historyczne rekordy, ale jednocześnie otoczenie przynosi wyzwania gospodarcze i geopolityczne. Przyglądaniu się pozytywnym trendom powinien dziś towarzyszyć więc namysł nad tym, jak przedłużyć dobre efekty, nie zapominając o zarysowujących się wyzwaniach.
Na I półrocze 2022 roku złożyły się dwa kwartały, oba rekordowe na tle minionych lat pod względem skali rekrutacji. Blisko 600 000 ofert w serwisie Pracuj.pl zamieszczonych w ciągu zaledwie sześciu miesięcy to wynik, którego jako kadra zarządzająca Grupy Pracuj jeszcze ledwie kilka lat temu nie bylibyśmy skłonni prognozować. Sposób, w jaki pracodawcy, pracownicy i kandydaci poradzili sobie z wyzwaniami pandemii budzi ogromny szacunek i po raz kolejny podkreśla potencjał, jaki drzemie w polskiej gospodarce i pracujących na jej rzecz talentach.
Rozgrzany rynek rekrutacji nie istnieje jednak w próżni. Minione sześć miesięcy przyniosło zarówno rozwój dobrze znanych pozytywnych trendów, jak i wyzwania związane z wybuchem konfliktu w Ukrainie czy sytuacją gospodarczą. Optymizmowi wynikającemu z pojawiania się jeszcze bardziej atrakcyjnych, różnorodnych i bogatych w szczegóły ofert towarzyszyć musi więc refleksja nad tym, na co powinniśmy się uodpornić w najbliższej przyszłości. Na kilka kwestii warto zwrócić szczególną uwagę.
Niewątpliwie ważnym zjawiskiem jest także wysoka inflacja, towarzyszące jej zmiany oczekiwań kandydatów i potencjalna spirala płacowo-cenowa. Według danych GUS maj 2022 roku był pierwszym miesiącem, w którym wskaźnik inflacji w Polsce (13,9%) przewyższył średni wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (13,5%). Tego typu doniesienia przekładają się na postawy kandydatów. Szukają oni albo podwyżek, albo ofert nowej pracy, które podają informacje o zarobkach. Udział ogłoszeń z widełkami wynagrodzeń w Pracuj.pl zwiększył się w czasie pandemii kilkakrotnie, sięgając obecnie około 12%. Wierzymy w to, że będzie on jeszcze rosnąć. Prezentacja wynagrodzeń już na poziomie oferty realnie zwiększa efektywność rekrutacji i pozwala uniknąć nieporozumień z kandydatami. Dlatego sami już od kilku lat prezentujemy je we wszystkich ofertach Grupy Pracuj i zachęcamy do tego pozostałych pracodawców.
W I półroczu 2022 roku już 36% ofert w Pracuj.pl dotyczyło specjalizacji, które określiliśmy jako szczególnie związane z kompetencjami cyfrowymi. Warto w tym kontekście przypomnieć, że według danych Eurostatu tylko 43% Polaków w wieku 16-74 lat posiada je na podstawowym poziomie, co było trzecim najniższym wynikiem w Unii Europejskiej. Kształcenie tych kompetencji musi się wzmacniać tu i teraz, tym bardziej, że na poziomie podstawowym są one ważne już w niemal każdym zawodzie.
Innym elementem digitalizacji rynku pracy jest oczywiście wzrost znaczenia pracy zdalnej i hybrydowej. Niezależnie od toczącej się dyskusji pewne jest, że oba modele kuszą i przyciągają zdecydowaną większość kandydatów. Najchętniej poszukiwana jest praca hybrydowa, łącząca możliwości korzystania z biura z większą elastycznością. Ma to odbicie także w ogłoszeniach, spośród których już ponad co czwarte dotyczy pracy w modelu zdalnym lub mieszanym.
Komentując I półrocze 2022 roku nie sposób pominąć kwestii wojny w Ukrainie. Grupa Pracuj od ponad 15 lat prowadzi na tamtejszym rynku serwis Robota.ua. Od samego początku tego konfliktu priorytetem dla nas było zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom zlokalizowanym w Ukrainie, a także wykorzystanie skali Grupy Pracuj do skutecznego wsparcia osób, które uciekły z terenu konfliktu do Polski. Dlatego w naszych serwisach znalazły się nowe funkcje wspierające Ukraińców w szukaniu ofert pracy oraz kontaktach z pracodawcami, w tym bezpłatne ogłoszenia kierowane do kandydatów z Ukrainy. Na koniec I półrocza 2022 roku już 15% ogłoszeń w Pracuj.pl dostępnych jest w zakładce „Robota”, grupującej firmy gotowe na rekrutację kandydatów z Ukrainy.
Raport „Rynek Pracy Specjalistów” za ostatnie sześć miesięcy świetnie obrazuje, z jak ciekawym, różnorodnym i żywym rynkiem pracy mamy do czynienia w Polsce. Świadczy o tym nie tylko liczba ogłoszeń, ale także wszystkie wskazane przeze mnie wcześniej trendy, których rozwój realnie odzwierciedla się w liczbach. Od tego, jak zaadresujemy wyzwania i powstające przed nami szanse zależy, jaki obraz rynku pracy wyłoni się w jego kolejnych edycjach. To właśnie dziś, w obliczu rozpędzonej rekrutacji jeszcze wyraźniej widzimy,w jakich obszarach powinniśmy działać, by jeszcze więcej Polaków mogło skutecznie rozwijać kariery.