Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl i Członek Zarządu Grupy Pracuj, komentuje aktywność pracodawców w 2022 roku, nowe trendy na rynku pracy oraz nadchodzące wyzwania dla firm i kandydatów.
Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl
Z perspektywy obserwatora świata HR ostatnich kilkunastu lat, 2022 rok był naprawdę wyjątkowym wyjątkowym okresem. Ponad milion ofert zatrudnienia wyznaczył prawdopodobnie szczyt postpandemicznego wzrostu aktywności rekrutacyjnej firm. Pracujemy w coraz bardziej elastycznych i cyfrowych środowiskach pracy. Jednocześnie jednak stawialiśmy czoła bezprecedensowym wyzwaniom. W minionych 12 miesiącach musieliśmy przełknąć kolejną słodko-gorzką pigułkę, związaną z wpływem rzeczywistości na rynek pracy.
Mamy za sobą rekordowy rok - pierwszy w historii, w którym liczba ofert pracy w Pracuj.pl przekroczyła milion. Statystyki portalu za 2022 rok nas cieszą, bo pokazują wytrwałość oraz determinację wielu pracodawców oraz ich zaufanie do Pracuj.pl. Minione 12 miesięcy obserwowane w całości stanowiło kontynuację niezwykłego ożywienia mającego miejsce w 2021 roku, a zapoczątkowanego w drugiej połowie 2020 roku, w okresie po pierwszym szoku funkcjonowania w „nowej normalności”. W ostatnich kilkudziesięciu miesiącach wiele osób odnalazło lepszą pracę, zmieniło swoje ścieżki kariery i przekwalifikowało się, a także było aktywnych w poszukiwaniu wymarzonego pracodawcy.
Na ponad milion ofert pracy złożyły się ogłoszenia kierowane do przedstawicieli dziesiątek różnych specjalizacji, od specjalistów IT, przez sprzedawców czy pracowników centrów operacji biznesowych, aż po wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Nie da się jednak ukryć, że tegoroczne wyniki potwierdziły rosnącą rolę kompetencji cyfrowych jako wiodącego obszaru umiejętności przyszłości. Już 35% ofert w naszym serwisie dotyczy specjalizacji związanych z umiejętnością wykorzystania technologii. Nie tylko w branży IT, ale także w wielu różnych dziedzinach, w których korzystanie z urządzeń i oprogramowania staje się codziennością, szukani są m.in. specjaliści od marketingu, SEO, analitycy danych. Zdolność zaadresowania tych potrzeb pracodawców w najbliższych latach może mieć kluczowy wpływ na dobrą kondycję rynku pracy w przyszłości.
Minione 12 miesięcy przyniosło także kontynuację ważnych trendów związanych ze stylem pracy oraz oczekiwaniami pracowników. Aktywność pracodawców w Pracuj.pl, ale także deklaracje Polaków uczestniczących w badaniach opinii potwierdziły przewidywania, zgodnie z którymi 2022 rok miał upływać pod hasłem pracy hybrydowej, szczególnie w obliczu „powrotów do biur”. Pod koniec minionego roku w Pracuj.pl ten model lub formę zdalną umożliwiała co trzecia dostępna oferta. Kontynuację trendów obserwowaliśmy także w odniesieniu do postaw wobec wynagrodzeń. Wysoka inflacja napędzała oczekiwania płacowe pracowników, stawiających zarobki na czele przyczyn zmiany pracy. Ta sytuacja kruszyła także stopniowo mury związane z publikacją widełek wynagrodzeń. Pod koniec roku zawierało je 18% ogłoszeń w serwisie – kilkakrotnie więcej, niż jeszcze przed kilkoma latami. Wiele wciąż jest w tym temacie do zrobienia, lecz widoczna jest stopniowa zmiana.
Jednocześnie w Pracuj.pl, także dzięki wieloletniemu doświadczeniu w towarzyszeniu pracodawcom i kandydatom na dobre i złe mamy świadomość, że rynek pracy nie funkcjonuje w próżni. Na minione 12 miesięcy nie sposób nie patrzeć przez pryzmat wyzwań, z którymi mierzył się rynek i które czekają nas także w I kwartale 2023 roku. W powszechnym przekonaniu ma to być czas istotnej próby dla wielu firm oraz pracowników.
Konsekwencje wojny w Ukrainie i globalnych wydarzeń gospodarczych, w tym spowolnienie tempa rozwoju gospodarki i rosnąca inflacja napędzająca spiralę płacową, a także rosnące koszty prowadzenia biznesu nie pozostają bez wpływu na postawy rekrutacyjne firm. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w III i IV kwartale 2022 roku. Nie należy zapominać, że na tle historycznym wciąż mamy do czynienia z wysokim zapotrzebowaniem na talenty. Pewne spowolnienie jest jednak dostrzegalne i jego wystąpienie jest w tych okolicznościach naturalne.
Dlatego w Grupie Pracuj przygotowaliśmy w związku z tym wiele nowych narzędzi i rozwiązań, które mają wspierać zarówno kandydatów, jak i pracodawców w obliczu zmieniającej się dynamiki rekrutacji. Zaoferowaliśmy pracodawcom elastyczniejszą ofertę cenową, która pozwala bardziej dostosować ekspozycję marki w Pracuj.pl do indywidualnych potrzeb danej firmy. Otwiera ona także nowe możliwości przed firmami z sektora MSP, szczególnie wrażliwymi na zmiany koniunktury i rosnące ceny energii. Z kolei dla kandydatów przygotowaliśmy nową, bardziej zwinną i intuicyjną odsłonę serwisu, która umożliwia zarejestrowanym użytkownikom jeszcze większą personalizację proponowanych ofert. Wiemy z doświadczenia, że w każdym z takich okresów przejściowych zmian koniunktury wsparcie technologii HR jest dla firm bardzo ważne.
W ostatnich latach rynek pracy nieraz zaskakiwał jego obserwatorów, zarówno pod kątem wzrostów zatrudnienia, jak i pojawiających się kolejnych wyzwań. Z ostrożnym prawdopodobieństwem można zakładać, że 2022 rok wyznaczył szczyt skali rekrutacji, rosnącej systematycznie przez wiele miesięcy. Z praktyki wiemy, że sytuacja gospodarcza może mieć w perspektywie krótkoterminowej wpływ na liczbę ofert pracy czy trudności części przedsiębiorstw, widoczne już pod koniec 2022 roku. Jednocześnie jednak firmy, nauczone doświadczeniem okresu początku pandemii, podejmują bardziej przemyślane, długofalowe decyzje w obszarze zatrudnienia. Także w przyszłym roku tworzyć będą więc dla Polaków nowe możliwości na rozwój zawodowy i zmianę pracy.