Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny Pracuj.pl, komentuje zmiany na rynku pracy w 2021 roku, zaangażowanie pracodawców w serwisie i zmieniające się postawy kandydatów.
Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny Pracuj.pl
Choć komplikacje związane z koronawirusem wciąż pozostają codziennym elementem naszego życia, a sytuacja gospodarcza stale ewoluuje – w obszarze rekrutacji 2021 rok obfitował w nowe trendy, a także duże zaangażowanie pracodawców i kandydatów. Tak istotne zapotrzebowanie pracodawców na kadry to perspektywa, której na początku pandemii COVID-19 nie mogli przewidywać nawet najbardziej odważni analitycy rynku pracy.
Czasy pandemii nauczyły nas czujności na różnorodne zagrożenia. Przed rokiem w komentarzu do raportu za 2020 rok zwracaliśmy uwagę na lepsze od prognozowanych na początku pandemii dane dotyczące stopy bezrobocia, wzrostu PKB czy liczby ofert pracy. Na sytuację na rynku pracy patrzyliśmy z bardzo ostrożnym optymizmem. Po 12 miesiącach wiemy, że aktywność pracodawców w 2021 roku jest powodem do uznania 2021 roku za wyjątkowo intensywny czas w rekrutacji, szczególnie pozytywny dla kandydatów i ich możliwości zmiany zatrudnienia. Jednocześnie jednak wciąż funkcjonujemy w mocno ewoluującym środowisku pracy, które należy uważnie śledzić, by uniknąć pojawiających się potencjalnych trudności.
W zależności od przebiegu pandemii koronawirusa pracodawców i kandydatów niewątpliwie na różne sposoby będzie angażować kwestia pracy i rekrutacji zdalnej czy wdrożenia modeli hybrydowych. Analiza Pracuj.pl wyraźnie pokazuje trend wzrostowy w udziale ofert pracy zdalnej w 2021 roku w całej puli ogłoszeń. Wciąż jednak ich udział nie pokrywa się skalą z dużym odsetkiem kandydatów i pracowników, którzy chcieliby wykonywać obowiązki spoza biura. Co więcej, część pracodawców już zapowiada ograniczanie w przyszłości skali pracy zdalnej, którą niejako wymusiła na nich pandemia. Tarcia między tymi tendencjami będą polem zarówno do budowy przewagi rekrutacyjnej dla części pracodawców, jak i obszarem ryzyka dla innych, mogącym utrudniać skuteczne przyciąganie kandydatów. Dlatego w ramach naszych ogłoszeń staramy się udostępniać pracodawcom tagi i szablony ogłoszeń, podkreślające ich otwartość w zakresie modeli wykonywania obowiązków.
Zaangażowaniu rekrutacyjnemu firm w 2021 roku towarzyszyły wyzwania związane z przyciąganiem doświadczonych kadr czy lukami kompetencyjnymi w części rosnących branż. W raporcie sygnalizujemy, jak bardzo ważne jest zaadresowanie dziś i jutro kwestii kompetencji cyfrowych. Pandemia koronawirusa wyraźnie zwiększyła liczbę ofert dla ekspertów IT, a także w specjalizacjach związanych z wykorzystaniem technologii, czego dowodzą statystyki ofert. Z drugiej strony jednak jeszcze bardziej podkreśliła, że musimy mocno inwestować w kompetencje technologiczne dzisiejszych uczniów i studentów, by chronić ich przed zmianami na rynku pracy.
Na innym, ale równie aktywnym biegunie rynku pracy znajdują się pracownicy fizyczni. Pracodawcy chętnie rekrutowali tę grupę kandydatów, która jest coraz bardziej świadoma sprzyjających jej trendów. W szczególnym stopniu wzrost zapotrzebowania jest widoczny w odniesieniu do wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Na liście deficytowych dziedzin według rządowego Barometru Zawodów znalazło się kilkanaście specjalizacji związanych właśnie z tą grupą, m.in. budowlańcami, kierowcami, magazynierami czy operatorami maszyn. Również statystyki Pracuj.pl dowodzą, że obok budowy kadr technologicznych ważne jest także skuteczne rekrutowanie fachowców i inwestycje w kursy zawodowe, dające szanse na dobrze płatną, zadowalającą pracę.
Ostatnie niemal dwa lata na rynku pracy naznaczone pandemią, w zależności od punktu widzenia, przebiegają zarówno pod względem rewolucji, jak i ewolucji. Jako serwis wpisujący się w cyfrowy ekosystem nowoczesnych rozwiązań HR niewątpliwie doświadczyliśmy razem z pracodawcami i kandydatami intensywnie wyzwań i możliwości wynikających z obecnego ożywienia na rynku pracy. Po ponad dwudziestu miesiącach funkcjonowania w nowej normalności niemal wszyscy uczestnicy świata HR okrzepli w zmienionych okolicznościach, co jednak nie powinno zmniejszać naszej czujności na nowe trendy. Przed nami kolejne 12 miesięcy pracy z kandydatami, pracownikami i pracodawcami nad ulepszaniem i wdrażaniem przystępnej, zrozumiałej, sprawnej i skutecznej rekrutacji, odpornej na zmiany rynkowej pogody i gotowej na nowe trendy, które czekają na nas tuż za horyzontem.