Narodziny dziecka to dla kobiet prawdziwa rewolucja w życiu prywatnym, jak i w pracy. Po upływie urlopu, matki stają przed decyzją, czy i jak wrócić do aktywności zawodowej. Według badań Pracuj.pl „Rodzice w pracy” 48% z nich wraca do pracy, kierując się chęcią rozwoju zawodowego. O czym powinny pamiętać mamy, ponownie wchodząc na ścieżkę kariery? Zapytaliśmy o to: Sylwię Sosnowską – HR Manager Grupy Pracuj, Joannę Drabent – założycielkę platformy Prowly, oraz znaną prawniczkę i blogerkę – Katarzynę Łodygowską.
Mama wraca na etat
Nie bałam się powrotu na etat, bo podczas urlopu ciągle byłam na bieżąco z trendami i nowinkami w mojej branży. W ten sposób po ponownym wejściu na stanowisko nie odczułam wyhamowania czy braków w wiedzy. Większość z nas – matek z własnego doświadczenia wie, jak absorbujący czas i energię jest okres pierwszych miesięcy życia dziecka i trudno jest znaleźć czas na podstawowe czynności, jednak dodatkowy wysiłek we własny rozwój podczas przerwy po narodzinach to duża inwestycja we własną przyszłość. Paniom po powrocie do dawnej firmy pomaga także polskie prawo, które chroni matkę. To dobry czas, by odnaleźć się w roli pracownika i mamy – jeszcze lepiej, jeśli pracodawca nas w tym wspiera.
Sylwia Sosnowska, ekspert Pracuj.pl, HR Manager w Grupie Pracuj
Mama szuka zmiany
Skorzystanie z urlopu wychowawczego, a już na pewno z jego pełnego wymiaru, jest obecnie luksusem, na który stać nie każdą rodzinę. Z drugiej strony – po narodzinach dziecka wiele z nas dostrzega, że życie zwalnia. Część z nas decyduje, że chce żyć po prostu inaczej, bez codziennej gonitwy. Kobiety chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, ale na swoich warunkach. Dzieci są motywatorem do zmiany, a możliwość uczestniczenia w tych pierwszych miesiącach i latach ich życia bez rezygnowania ze swoich aspiracji zawodowych jest według mnie najlepszym rozwiązaniem. Nie musimy rezygnować z etatu, aby pracować np. z domu. Od 2007 roku każdy pracownik ma możliwość zwrócenia się z prośbą do pracodawcy o zatrudnienie go w formie telepracy. To forma zatrudnienia, która pozwala na wykonywanie swoich obowiązków poza zakładem pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Katarzyna Łodygowska, prawniczka i autorka bloga Matka Prawnik
Mama idzie na swoje
Prowly powstało zanim narodził się mój syn. Do tego czasu rozwijaliśmy się głównie na polskim rynku. Kiedy zostałam szczęśliwą mamą, staliśmy przed wyzwaniem wyjścia
z biznesem do międzynarodowego odbiorcy. W tym samym czasie również pozyskaliśmy rundę finansowania, która nam to umożliwiała. Nie mogę powiedzieć, że był to dla mnie łatwy okres w życiu, ale z perspektywy czasu uważam, że dałam z siebie wszystko, co mogłam, by sprostać tym okolicznościom. Co istotne, moje najbliższe otoczenie bardzo mnie w tym wspierało. To ważne, bo największą trudnością, z jaką wtedy musiałam się zmierzyć, był permanentny brak czasu i możliwości zatrzymania się choćby na chwilę. Nie wspominając o czasie dla siebie.
Joanna Drabent, współzałożycielka i CEO Prowly
Jak dodaje, taka droga kariery nie jest dobra dla każdego, bez względu na płeć, status czy wielkość rodziny - jest natomiast źródłem bardzo dużej satysfakcji. Według badań Pracuj.pl podczas urlopu macierzyńskiego o otwarciu własnego biznesu myśli 15% mam, jednak ostatecznie, na ten krok decyduje się tylko 5% z nich.
Rodzice w pracy. Życie na pełen etat - Biuro Prasowe Grupy Pracuj
Jak Polacy godzą narodziny dziecka z życiem zawodowym? Z okazji Dnia Matki temat ten podjął raport Pracuj.pl „Rodzice w pracy”. Według badań, o powrocie ojców i matek z urlopu najczęściej decydują finanse oraz ambicje zawodowe. Kobiety najczęściej wybierają urlopy trwające 6-12 miesięcy, a mężczyźni – dwutygodniowe. Rodzice chętnie korzystają także z dedykowanych benefitów. Czego oczekują matki od rynku pracy? Czy benefity spełniają oczekiwania rodziców? Czy mogą liczyć na wsparcie w łączeniu życia prywatnego z pracą? Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej