Czy szanse kobiet i mężczyzn na współczesnym rynku pracy się wyrównują? W rankingu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) Polska w tym zakresie znajduje się wciąż poniżej średniej unijnej. W związku ze zbliżającym się międzynarodowym Dniem Kobiet, serwis Pracuj.pl zbadał jak same Polki oceniają swoją sytuację i jakie są ich szanse względem mężczyzn na rynku pracy. Choć wiele jest jeszcze do zrobienia, to dziś 68% pań uważa, że kobiety w Polsce ogólnie są w lepszej sytuacji zawodowej, niż 10 lat temu. Ponad połowa badanych (62%) deklaruje, że w ich firmach przedstawiciele obu płci mają równe szanse na awanse i podwyżki. Jednocześnie to kobiety ponoszą w karierze zawodowej większe koszty bycia rodzicem od mężczyzn. Liczby jasno wskazują na nierówności, a postęp w zakresie ich niwelowania jest stanowczo zbyt powolny.
Najważniejsze informacje:
- Według 68% pań kobiety są w lepszej sytuacji zawodowej, niż 10 lat temu.
- 83% widzi duże wyzwanie w godzeniu roli matki i pracowniczki.
- Według 35% kobiet równouprawnienie płci w Polsce nie odbiega od standardów UE.
- 76% badanych ocenia, że oferty pracy w których podane są widełki wynagrodzeń, bardziej zachęcają do aplikowania.
- 9 na 10 kobiet uważa, że ich wynagrodzenie powinno rosnąć proporcjonalnie z inflacją.
Standardy europejskie a polska codzienność
Pokolenie Z szansą na zmianę
Poziom, który osiągamy pod kątem równości płci na rynku pracy względem średniej UE, nie jest powodem do dumy. Skąd więc optymizm wśród 1/3 badanych? Istotnym czynnikiem w tym zakresie jest postęp, którego jako kraj dokonaliśmy przez ostatnie lata. Mimo iż z danych wynika, że od 2010 roku poprawiliśmy się zaledwie o 5,5 pkt., co obiektywnie rzecz biorąc nie jest najlepszym wynikiem, to ważne są tu także subiektywne odczucia Polaków. Ci w znacznej większości (69%) uważają, że kobiety w Polsce są ogólnie w lepszej sytuacji zawodowej niż jeszcze 10 lat temu. Poprawa jest więc widoczna, mimo tego, że zachodzi powoli. Nasz rynek pracy pod kątem równouprawnienia jest daleki od ideału, ale obecni na nim pracownicy i pracowniczki widzą dobry kierunek i to w tę stronę chcą zmierzać. Widząc z kolei nastawienie najmłodszego pokolenia, czyli tzw. Zetek, widzimy, że młodzi uczestnicy rynku nie wyobrażają sobie zwolnienia dynamiki zapoczątkowanych zmian.
– mówi Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj.
Czy kobiety czują równość?
Bardziej pracowniczka czy matka?
Godzenie ról opiekuńczych z pracą zawodową to trudne zadanie. Szczególnie dla kobiet, na które w naszej kulturze, w nieporównywalnie większym stopniu przesuwa się odpowiedzialność za dziecko. Według GUS, 42% rodzin w Polsce ma dzieci. Z tego tylko 1% ojców zdecydowało się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego. Z naszych poprzednich badań wynika, że 8 na 10 matek ocenia, że dłuższy urlop rodzicielski ich partnerów pomógłby im pomóc podzielić się bardziej sprawiedliwie opieką nad dzieckiem.
– mówi Anna Hołdyńska, koordynatorka zespołu komunikacji i influencer marketingu w Grupie Pracuj.
Wynagrodzenie – obszar szczególnie wrażliwy
Temat zarobków, bez względu na płeć, może być problematyczny dla wielu pracowników. Aby wesprzeć wszystkich zainteresowanych tematem finansów i zarządzania tym, co zarabiamy, uruchamiamy właśnie kampanię o zarobkach. W ramach tej inicjatywy będziemy wspierać edukację Polaków m.in. w zakresie tego, jak zarządzać zarobkami, jak skutecznie negocjować wynagrodzenie czy w jaki sposób najlepiej rozmawiać z przełożonym o podwyżce. Główna oś komunikacji będzie oparta o stronę zarobki.pracuj.pl. Wierzymy, że ta inicjatywa ułatwi Polkom i Polakom rozmowy o zarobkach, pozytywnie wpływając na ich postawy w tym aspekcie pracy zawodowej.
– mówi Anna Hołdyńska.
Różnice w postawach kobiet i mężczyzn
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie “Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.