Polski rynek pracy staje się coraz bardziej międzynarodowym środowiskiem. Jak wynika z badań Pracuj.pl, już 56,5% Polaków deklaruje, że miało kiedykolwiek okazję współpracować z osobami z zagranicy. Znaczenie miało tu szczególnie ostatnie 12 miesięcy. Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało wg danych Straży Granicznej blisko 10 mln osób, a w drugą stronę przemieściło się 8 mln. Innymi słowy, do Polski trafiło z Ukrainy od wybuchu wojny ok. 2 mln obcokrajowców więcej, niż przemieściło się w drugą stronę. Część z tych osób pojechała do kolejnych krajów, natomiast inni natychmiast weszli na lokalny rynek pracy. Dziś 40% badanych przez Pracuj.pl Polaków dostrzega, że napływ pracowników z Ukrainy może mieć pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Nie brakuje jednak obaw.
Najważniejsze informacje:
- 56,5% badanych deklaruje, że mieli okazję pracować z osobami innej narodowości.
- Pracę z nimi deklaruje 65% pracowników fizycznych oraz 56% biurowych.
- 71% pracujących z obcokrajowcami ocenia pracę z nimi pozytywnie.
- 79% uważa, że w pracy liczą się zdolności pracownika, a nie narodowość.
- U 32% badanych wojna w Ukrainie wywołała obawy o utratę pracy.
Polska różnorodna codzienność
Międzynarodowe doświadczenia Polaków
Różnorodność na plus, ale rodzi wyzwania
Opinia pracujących Polaków na temat pracy z osobami z zagranicy jest pozytywna. Widać wyraźnie, że osoby aktywne zawodowo są w stanie dostrzec pozytywną wartość płynącą ze współpracy z przedstawicielami innych narodowości. Aż 71% respondentów wskazuje, że jest to dla nich szansa na nowe doświadczenia. Z kolei 75% badanych nie dostrzega żadnych problemów w pracy osobami z zagranicy. Dane wskazują, że jako społeczeństwo staliśmy się bardziej otwarci i nastawieni na rozwój i poznawanie innych punktów widzenia. Praca z przedstawicielami innych narodów rodzi też oczywiście wyzwania, z którymi muszą radzić sobie zarówno pracodawcy, jak i ich zespoły. To, co wysuwa się jednak na pierwszy plan, to wartość tych doświadczeń. Poznawanie nowych kultur i perspektyw to z pewnością dla naszego rynku pracy czynnik rozwojowy.
– komentuje Agnieszka Bieniak, HR Dyrektorka w Grupie Pracuj.
To, że różnice kulturowe bywają trudnością, jest zupełnie naturalne – najbezpieczniej czujemy się w środowiskach, które są nam dobrze znane. Z pomocą przychodzą na szczęście wewnętrzne inicjatywy firmowe i działania pracodawców, które są niezwykle cenne. Mogą one znacznie ułatwić adaptację nowych członków zespołu i zbudować silne i przyjazne relacje pomiędzy pracownikami. Przełożeni mogą z jednej strony pomóc w radzeniu sobie z trudnościami, a z drugiej, wspierać budowę pozytywnych doświadczeń. Takie praktyki stosuje się już m.in. w międzynarodowych centrach biznesowych, gdzie organizowane są rozmaite międzykulturowe inicjatywy, takie jak grupy zainteresowań czy choćby wspólne celebrowanie świąt poszczególnych narodowości.
– dodaje Agnieszka Bieniak, HR Dyrektorka w Grupie Pracuj.
Wojna w Ukrainie a polski rynek pracy
Z naszej perspektywy pierwsze dni i tygodnie to był krytyczny moment, który wymagał szybkiej reakcji. Wiele osób bardzo szybko zaczęło pomagać wówczas przybyszom zza wschodniej granicy. W zespole Pracuj.pl również chcieliśmy jak najszybciej zareagować, także ze względu na Robota.ua, czołowy ukraiński serwis rekrutacyjny należący do Grupy Pracuj. W pierwszych dniach konfliktu zbrojnego wdrożyliśmy działania wspierające bezpieczeństwo naszych pracowników w Ukrainie, w tym pomoc finansową, transport i zakwaterowanie w Polsce, często w domach pracowników Grupy Pracuj, którzy samodzielnie organizowali liczne zbiórki i różnorodną pomoc dla kolegów i koleżanek z siostrzanego serwisu Robota.ua. Ponadto wsparliśmy finansowo organizacje humanitarne działające na miejscu. Działania objęły także Pracuj.pl, na którym błyskawicznie uruchomiliśmy m.in. ukraińską wersję językową, sekcję z ofertami zatrudnienia dla obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski oraz konsultacje CV w języku ukraińskim.
– mówi Aleksandra Skwarska, PR, CSR & Content marketing Manager Grupa Pracuj.
Odnosząc się do całego badania, jednym z najbardziej interesujących aspektów w kontekście opinii Polaków na temat ukraińskich pracowników zasilających lokalny rynek jest paradoksalnie kwestia, iż wielu badanych nie ma opinii na temat analizowanych czynników. To może oznaczać, że ich stanowisko pozostaje neutralne, a sam napływ uchodźców nie wpływa na ich sytuację ani w pozytywny, ani negatywny sposób. Prawdopodobnie ta część badanych nie miała szansy doświadczać pracy z osobami uciekającymi przed wojną lub po prostu – odbierają nową kadrę jak każdego innego pracownika. W tym wypadku jeszcze ważniejsza staje się rola HR i pracodawców, którzy powinni podkreślać pozytywne strony sytuacji.
– komentuje Agnieszka Bieniak, HR Dyrektorka w Grupie Pracuj.
Umiarkowane obawy, znaczące wyzwania
Pozytywne skutki dla polskiej gospodarki
Chcesz o tym napisać? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na grupie 1790 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.