Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego dla ojców to zmiana, która w założeniu ma wesprzeć rodziców w Polsce w równym podziale obowiązków wychowawczych oraz pomóc matkom w powrotach na rynek pracy. Ponad połowa respondentów badania Pracuj.pl zgadza się z opinią, że budowanie kariery jest trudniejsze dla matek niż dla ojców, a 1/3 dostrzega zjawisko „kary za macierzyństwo”. Niemal 8 na 10 badanych kobiet uważa, że dłuższy urlop pozwoliłby ojcom lepiej zrozumieć, z czym wiążą się obowiązki opiekuńcze. Ponad połowa kobiet twierdzi, że ich partner z chęcią skorzystałby z dłuższego urlopu rodzicielskiego, gdyby miał taką możliwość, jednocześnie wskazując, że dla nich samych dawałoby to możliwość szybszego powrotu do pracy.
Najważniejsze informacje:
- 91% badanych matek i 76% ojców deklaruje, że kiedykolwiek korzystali z urlopu rodzicielskiego.
- 8 na 10 kobiet wróciło do aktywności zawodowej po urlopie na wychowanie dzieci.
- 67% badanych kobiet widzi problemy z powrotem matek na rynek pracy.
- Ponad 1/3 ogółu badanych dostrzega występowanie „kary za macierzyństwo”.
- Z kolei 19% mężczyzn zaobserwowało w swoim otoczeniu zjawisko „premii za ojcostwo”.
Urlop rodzicielski – dla obojga rodziców
Powroty matek do aktywności zawodowej
Narodziny potomstwa to dla wielu rodziców szczęśliwy czas, ale także moment zawodowych i ambicjonalnych dylematów dla matek. Niejednokrotnie oznacza on bowiem czasowe wyhamowanie rozwoju kariery. Choć widzimy, że większość badanych matek nie wycofuje się z rynku pracy po zakończeniu urlopu związanego z wychowaniem dziecka – czyli odnajdują się one w ponownym wejściu na rynek przy jednoczesnym wychowywaniu potomstwa – to nie chcą być zupełnie samowystarczalne. Z naszych danych wynika, że większość kobiet chciałaby, aby ich partnerzy korzystali z urlopu rodzicielskiego w nowej, planowanej formie, jeśli mieliby do tego prawo. Taka sytuacja, poza wieloma innymi zaletami, może zmniejszać w przypadku wielu pań ryzyko negatywnego wpływu przerwy na szansę rozwoju z sukcesem kariery zawodowej.
– mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj.
Doświadczenia i uczucia po powrocie do pracy
Podobne różnice widać w ocenie dobrostanu psychicznego oraz poczucia własnej wartości. W każdym z tych wypadków to badani ojcowie deklarują lepsze samopoczucie niż matki. Różnice są zatrważające. Aż 23% matek źle ocenia swój dobrostan psychiczny w okresie pierwszych 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Wśród mężczyzn takie deklaracje składa 10% badanych. Jeszcze większa przepaść wiąże się z poczuciem własnej wartości – jest ono na niskim poziomie u 6% mężczyzn, ale aż u 22% kobiet. Oznacza to, że choć kobiety deklarują dobre powroty do pracy, to mierzą się z wieloma trudnościami natury psychicznej.
– komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.
Kara za macierzyństwo – premia za ojcostwo
Blisko połowa kobiet doświadczyła lub miała szansę zaobserwować w swoim otoczeniu doświadczanie „kary za macierzyństwo”. Niestety matki wciąż bywają dyskryminowane na rynku pracy, otrzymując od pracodawców mniej możliwości i niższe wynagrodzenie. Wciąż zdarza się jeszcze, że taka dyskryminacja ma miejsce na etapie procesu rekrutacyjnego. We współczesnym społeczeństwie nie powinno dochodzić już do sytuacji, w których matki biorące udział w tych procesach są oceniane gorzej niż ich bezdzietne konkurentki na stanowisko i gorzej niż mężczyźni biorący udział w tych samych rekrutacjach. Niestety zmiana sposobu myślenia pracodawców w tym zakresie często wymaga czasu. Regulacje takie, jak ta, która w kwietniu zmieni polski Kodeks Pracy, są najlepszą drogą do tego, by tę zmianę zapoczątkować.
– mówi Łukasz Marciniak, Dyrektor Sprzedaży w eRecruiter.
Wsparcie od partnera na wagę złota
Od lat ojcowie w Polsce mogą dzielić urlop rodzicielski z matkami, ale tego nie robią.Tylko 1% ojców, decyduje się go wziąć. Ja, jak i inni ojcowie na urlopie rodzicielskim, jesteśmy marginesem społecznym. Powodów jest wiele, m.in. krzywdzące stereotypy kulturowe, które szufladkują kobiety z dziećmi w domu oraz utarty obraz mężczyzny, jako głównego, jeśli nie jedynego żywiciela rodziny. Ojcowie robiący dłuższą pauzę w pracy dla swoich dzieci, nie tylko zawiązują ściślejsze więzi z maluchami. Pokazują, że w związku oboje z rodziców mają równe prawa do szczęśliwej rodziny i osiągania sukcesów zawodowych bez względu na płeć. Ja swojej partnerki ani nie “wspieram”, ani nie “pomagam”, ja wspólnie z nią wychowuję naszego syna.
– mówi Piotr Jan Pietrzak, Dyrektor ds. Rozwoju Międzynarodowego, Rynki pozaeuropejskie w BLIKU.
Praca zdalna rozwiązaniem bolączki matek?
Unijna dyrektywa a równe szanse rodziców
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie „Pracujący rodzice o nowych urlopach rodzicielskich” zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na grupie 1404 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.