Temat poszukiwania pracy w wakacje „obrósł” wieloma mitami. Niektórzy uważają, że sezon letni to w istocie sezon ogórkowy jeśli chodzi o rynek pracy i nie warto w tym okresie zaprzątać sobie głowy poszukiwaniem zatrudnienia. Tymczasem wiele firm właśnie w wakacje aktywnie rekrutuje, szkoda więc tracić okazję na znalezienie pracy marzeń! Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Pracuj.pl analizuje cztery mity, z którymi warto się rozprawić, by aktywnie szukać pracy w wakacje.
MIT 1: W OKRESIE WAKACYJNYM NIEWIELE SIĘ DZIEJE NA RYNKU PRACY
Firmy w przeciwieństwie do swoich pracowników urlopów nie mają i jako organizacje działają aktywnie cały rok. Oznacza to, że także procesy rekrutacyjne trwają w firmach cały czas. Co więcej, w wakacje mamy więcej energii i często więcej czasu, który możemy bez stresu poświęcić na spotkania z potencjalnym pracodawcą.
- wyjaśnia Konstancja Zyzik, Talent Acquisition Team Leader w Pracuj.pl
MIT 2: PRZED URLOPEM NIE WARTO WYSYŁAĆ CV
CV zawsze warto wysłać, nawet jeżeli planujemy wyjazd za granicę. Oczywiście w sytuacji, w której przygotowujemy się do trzymiesięcznej podróży dookoła świata może warto się wstrzymać, jednak w każdym innym przypadku radziłabym wysyłanie dokumentów aplikacyjnych. Często, kiedy wysyłamy CV zaczynamy odliczać minuty do momentu, w którym powinien do nas zadzwonić rekruter, a przecież procesy rekrutacyjne w firmach, trwają od 4 do 6 tygodni, choć zdarzają się i takie które toczą się przez 3 miesiące. Co to oznacza? Że jeżeli planując standardowy trzytygodniowy urlop wyślemy przed wyjazdem CV, to na pierwsze spotkanie możemy zostać zaproszeni dokładnie po powrocie z wakacji. Warto pamiętać także o tym, że z jednej strony na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników i to skłania pracodawców do większej elastyczności. Z drugiej natomiast, osoby po stronie biznesu również są na urlopach, zatem w wakacje procesy rekrutacyjne mogą trwać nieco dłużej.
- dodaje Konstancja Zyzik z Pracuj.pl
MIT 3: URLOP TO NIE CZAS NA ODBIERANIE TELEFONU OD REKRUTERA
Nieodbieranie telefonu w przypadku procesu rekrutacyjnego może skutkować, że ominie nas oferta pracy, na którą od dawna czekaliśmy. Oczywiście istnieją sytuacje, w których nie jesteśmy w stanie tego telefonu odebrać, ale wtedy oddzwońmy. Tym bardziej, że jeżeli przebywamy na wakacjach na obszarze Unii Europejskiej, to od połowy czerwca tego roku, za połączenia płacimy według stawek i zasad obowiązujących w ofercie naszego operatora. W trakcie rozmowy spróbujmy od razu ustalić wstępny termin spotkania lub chociaż umówmy się na kolejną rozmowę telefoniczną, dzięki której będziemy wiedzieć, jak rekrutacja wygląda po stronie firmy oraz jak w tym procesie kształtuje się nasza sytuacja.
– wyjaśnia Konstancja Zyzik.
MIT 4: LATO JEST OD ODPOCZYWANIA, NIE SZUKANIA PRACY
W mojej ocenie wakacje, to świetny czas na poszukiwanie pracy. Mamy więcej energii i często więcej czasu, który możemy bez stresu poświęcić na spotkania z potencjalnym pracodawcą. To także znakomity moment na to, by popracować nad naszym CV, uzupełnić je, przygotować je w taki sposób, by potem można je było wysłać jednym kliknięciem dzięki np. odpowiedniej aplikacji w telefonie. Takie rozwiązania, jak aplikacje na urządzenia mobilne zwalniają nas z konieczności żmudnego, wielogodzinnego przeglądania ofert, którego nie jestem zwolenniczką. Pozwalają za to na szybki przegląd tylko tego, co nas interesuje i zaaplikowanie jednym kliknięciem. Warto bo, po powrocie z wakacji, może na nas czekać zaproszenie na rozmowę o pracę w wymarzonej firmie
– dodaje Konstancja Zyzik z Pracuj.pl.
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 40 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl