Czy mężczyzn trzyma w pracy wynagrodzenie, a kobiety – relacje ze współpracownikami? Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” przeprowadzone na zlecenie Pracuj.pl obala to stereotypowe spojrzenie. Pokazuje też, że dużo większe rozbieżności występują pomiędzy pracownikami nie ze względu na płeć, ale na wiek.
- atmosfera i współpracownicy,
- sympatia do swojej pracy,
- zadowolenie z wynagrodzenia,
- bezpieczeństwo i stabilizacja,
- możliwość rozwoju.
KOBIETY I MĘŻCZYŹNI ZE ZBLIŻONYM PODEJŚCIEM DO PRACY
Kobiet przywiązują do pracy współpracownicy, wynagrodzenie i czysta sympatia do swoich obowiązków. Panie częściej niż panowie wskazywały, że w pracy trzyma ich atmosfera i współpracownicy (58%) oraz to, że lubią swoją pracę (56%). Co ciekawe, tylko 1/4 kobiet twierdzi, że w pracy motywacją są ciekawe projekty. Można uznać, że dla Polek, na ogólną sympatię do pracy składa się więcej czynników, niż same obowiązki. Jedynie 1/3 kobiet przyznała, że jest zadowolona z obecnego wynagrodzenia.
- Interesujące jest to, że dwie na trzy pracujące Polki deklarują, że są szczęśliwe z wykonywanej pracy, pomimo tego, że nadal kobiety w Polsce na tych samych stanowiskach zarabiają często mniej niż mężczyźni.
Tomasz Sobierajski, socjolog, ISNS UW
Mężczyźni doceniają możliwości rozwoju, szefa i realizowane projekty. Panowie, częściej niż panie, wskazywali, że elementem trzymającym ich w pracy jest możliwość rozwoju i relacje z szefem – ważne dla 1/3 ankietowanych. W przypadku kobiet, dobre relacje z przełożonym trzymają w miejscu pracy tylko 1/4 Polek.
RELACJE Z SZEFEM - PRIORYTET DLA WSZYSTKICH
Menedżer pełni kluczową rolę w budowaniu zgranego zespołu. Dzisiaj coraz więcej nowoczesnych przełożonych stawia na partnerstwo, daje współpracownikom dużą swobodę, pozwala się wykazać, ale i wymaga. Dzięki temu rozwija zespół, a potencjał poszczególnych pracowników jest wykorzystywany. Mądry szef wie, że dobre relacje i obustronna komunikacja to klucz do sukcesu.
Sylwia Sosnowska, Human Resources Manager w Grupie Pracuj
MŁODZI STAWIAJĄ NA LUDZI, STARSI NA STABILIZACJĘ
- Zetki, czyli pokolenie pracowników urodzonych po 2000 roku i Millenialsi czyli osoby urodzone po 1984 r. stawiają na ludzi i atmosferę.
- Iksy, czyli dzisiejsi czterdziestolatkowie, wyraźniej niż młodsi i starsi koledzy cenią bezpieczeństwo .
- Baby boomersi, czyli pracownicy po 50-siątce i 60-siątce, częściej niż pozostali uważają, że w swoim miejscu pracy po prostu się zasiedzieli.
Mam żonę, dwójkę dzieci i kredyt na mieszkanie. Mimo tego, że nie zawsze moja praca daje mi satysfakcję, a czasami jest wręcz frustrująca, oferty pracy przeglądałem jakieś 3 lata temu. Po prostu czuję stabilność. Mimo wszystko zdaję sobie sprawę, że mógłbym zarabiać więcej niż teraz. Moja znajomość dwóch języków obcych i kilkuletnie doświadczenie może być atrakcyjne dla różnych firm.
Jacek, handlowiec z branży FMCG
- Najmłodsi respondenci przyznają, że w pracy trzyma ich dobra atmosfera.
- Dla starszych ważniejsze jest stabilne zatrudnienie.
- Można domniemywać, że obawa przed zmianą pracy wynika ze stresu i ryzyka, jakie mogą nieść proces rekrutacji oraz nowe miejsce pracy.
- Jednak atrakcyjne oferty oraz perspektywa większej satysfakcji z pracy, cały czas są w zasięgu naszej ręki.
A jak jest w Waszym przypadku? Co trzyma Was w pracy?
*Badanie „Czy pieniądze szczęścia nie dają” zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Pracuj.pl, N=1001, wrzesień 2017