Komentarz Rafała Nachyny, Dyrektora Zarządzającego Pracuj.pl, dotyczący sytuacji na rynku pracy w 2020 roku, aktywności rekrutacyjnej pracodawców i postawach kandydatów.
Nie ulega wątpliwości, że wybuch pandemii koronawirusa przyniósł ogromne zmiany dla całego rynku pracy w Polsce, o czym świadczą dane Pracuj.pl. Ogromny wzrost znaczenia pracy i rekrutacji zdalnej, bezprecedensowe tempo zmian wymaganych od działów HR, menedżerów, rekruterów, pracowników i kandydatów, praktyczne zamrożenie działalności części branż - te i inne czynniki czyniły 2020 trudnym i wyjątkowym.
Jednocześnie jednak 12 minionych miesięcy uwolniło wiele nieodkrytych wcześniej pokładów silnej woli, kreatywności i innowacyjności ze strony wszystkich uczestników rynku pracy. Ten czas zmieni nasz rynek pracy na lata – zarówno na lepsze, jak i gorsze. 2021 rok przyniesie odpowiedź, które tendencje – negatywne czy pozytywne – ostatecznie zaczną przeważać.
Wbrew negatywnym prognozom
Dziś możemy powiedzieć, że na szczęście dotychczas nie spełniły się najczarniejsze scenariusze. Prognozy części ekonomistów i renomowanych instytucji z okresu tzw. pierwszego lockdownu wskazywały na ryzyko dwucyfrowej stopy bezrobocia w Polsce na koniec 2020 roku. Tymczasem według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii osiągnęła ona w czerwcu br. poziom 6,1%, na którym utrzymywała się aż do listopada (w momencie publikacji niniejszego komentarza nie dysponowaliśmy jeszcze danymi MRPiT za grudzień 2020). Nieco mniej optymistycznie wyglądają prognozy PKB Polski w 2020 roku – OECD prognozuje spadek na poziomie 3,5%, przy umiarkowanym wzroście w następnych dwóch latach. To jednak wciąż lepsze wyniki od tych prognozowanych na początku pandemii.
Aktywni pracodawcy i duże wyzwania
Większa od prognozowanej podczas pierwszego lockdownu była także aktywność pracodawców i kandydatów na Pracuj.pl w 2020 roku. 542 593 oferty to wynik niższy od odnotowanego w 2018 i 2019 roku, ale mimo wszystko nadspodziewanie dobry. Nie oznacza to jednak oczywiście, że to był łatwy rok. O różnorodnych wyzwaniach, obawach i trudnościach, które pojawiały się przed pracownikami i kandydatami, pisaliśmy regularnie w naszych raportach i analizach. Skala obaw i trudności wśród pracujących czy też szukających pracy Polaków będzie wymagać znaczącej empatii i wsparcia ze strony pracodawców także w 2021 roku.
Bezprecedensowy spadek popytu na rekrutację w II kwartale 2020 jest dla nas wszystkich ogromną lekcją. Pandemia wciąż też stanowi bardzo ciężką próbę dla wielu branż, jak m.in. turystyka czy gastronomia. Minione 12 miesięcy wymagało wzmożonych działań ze strony zespołu Grupy Pracuj, związanych z szybkim dostarczeniem nowych rozwiązań, ofert i produktów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom pracodawców. To także dzięki tym nowym narzędziom kończymy miniony rok ze stosunkowo dobrymi wynikami liczby ofert.
Nieodwracalne zmiany świata pracy
2021 jest nadzieją i zagadką dla większości podmiotów branży HR. Na rynek pracy będzie miała wpływ nie tylko kondycja firm, ale także m.in. tempo wychodzenia z pandemii, proces szczepień i znoszenia obostrzeń. Od tych działań będzie zależeć wiele decyzji rekrutacyjnych firm. Nie ulega jednak wątpliwości, że praca i rekrutacja zdalna zostaną z nami na dłużej, nawet po opanowaniu pandemii. Ostatni rok minął pod kątem ogromnego wzrostu znaczenia wirtualnych zespołów, narzędzi do zarządzania pracą zdalną czy też ograniczania do minimum „fizycznych” działań w rekrutacji. 2021 będzie krokiem dalej, wynikającym z licznych wdrożeń wprowadzanych przez pracodawców i wpływu pracy zdalnej na długofalowe strategie rozwoju firm.
Wciąż nie wiemy, jak doświadczenie długotrwałego działania w okolicznościach pandemii wpłynie dokładnie na kondycję i plany rekrutacyjne firm w 2021 roku. Praktyka minionych 12 miesięcy pozwala patrzeć na sytuację z umiarkowanym optymizmem. Cały rynek HR czeka duża próba wsparcia kandydatów i pracodawców niezależnie od okoliczności. Dziś w porównaniu do początku ubiegłego roku jesteśmy jednak mądrzejsi o liczne lekcje, nowe narzędzia, wdrożone procedury. Korzystając z nich, możemy działać coraz bardziej efektywnie, z pożytkiem zarówno dla kandydatów, pracowników, jak i osiąganych przez nich efektów w rekrutacji i pracy.