Draft preview only
- do not share externally.

Podwyżki i zarobki fachowca. Badanie Pracuj.pl

Raport „Fachowcy o lepszej pracy”: zarobki, podwyżki i oszczędzanie

Podwyżki i zarobki fachowca. Badanie Pracuj.pl

Jaka praca, taka płaca – jeśli brać znane powiedzenie na poważnie, to praca fachowców okazuje się coraz bardziej atrakcyjna. Aż 51% pracowników fizycznych badanych przez Pracuj.pl otrzymało w ostatnim roku podwyżkę, a popyt na tę grupę wśród pracodawców jest coraz wyższy. Jednocześnie jednak tylko mniej niż co drugi fachowiec deklaruje zadowolenie z otrzymywanej pensji. Jak obecna sytuacja wpływa na zarobki i postawy pracowników fizycznych? Sprawdzamy to w najnowszym materiale Pracuj.pl.

Z materiału dowiesz się, że:

  • 45% pracowników fizycznych jest zadowolonych z obecnych zarobków.
  • Z zarobków zadowoleni najczęściej są fachowcy płci męskiej i najmłodsi.
  • 51% badanych fachowców otrzymało podwyżkę w ostatnim roku.
  • Blisko połowa pracowników fizycznych odkłada oszczędności z pensji.
  • Fachowcy wolą firmy stabilne, choć płacące mniej od niestabilnych, ale oferujących wyższe zarobki.
Poznaj raport Pracuj.pl "Fachowcy o lepszej pracy. Pracownicy fizyczni o rosnącym rynku zatrudnienia" [KLIKNIJ]

Fachowcy poszukiwani jak nigdy

Blisko 12% ofert pracy zamieszczonych na portalu Pracuj.pl między styczniem i wrześniem 2021 dotyczyło pracy fizycznej. Co więcej, popyt na rekrutację fachowców rośnie – pod koniec września br. do tej grupy kierowano więcej niż co czwarte aktywne ogłoszenie na portalu. Przytaczane liczby pokazują, jak zmienia się w ostatnich latach rola pracy fizycznej.
W obliczu wyraźnej koniunktury przedstawiciele wielu zawodów z tej dziedziny coraz odważniej zadają sobie pytania o to, czego wymagają od pracodawców – i starają się to egzekwować. W jakim stopniu udaje im się osiągać ten cel? By odpowiedzieć na to pytanie, w drugim materiale poświęconym raportowi Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” sprawdzamy postawy pracowników fizycznych dotyczące ich obecnych pensji, podwyżek, balansu między zarobkami a bezpieczeństwem, a także oszczędności.
Poziom zadowolenia z obecnych zarobków.png

Słodko-gorzkie opinie o płacach

Kwestie rosnących oczekiwań płacowych Polaków stanowią w ostatnich miesiącach jeden z ważniejszych tematów dyskusji o pracy. Pracownicy fizyczni nie odróżniają się pod tym względem od wielu innych grup zawodowych - wynagrodzenia stanowią dla nich priorytet, pozostając główną motywacją do zmiany pracy i wyboru pracodawcy. Jak jednak w praktyce przedstawia się ich sytuacja zawodowa? Opinie respondentów są mieszane. Wśród badanych deklarujących posiadanie pracy niecała połowa (45%) jest zadowolona z obecnych zarobków, jednocześnie jednak tylko 23% jest otwarcie niezadowolonych. Blisko co trzeci (32%) nie ma wyraźnej opinii na temat swojego wynagrodzenia.
Warto zauważyć dwie ciekawe tendencje wśród grup badanych – z otrzymywanej pensji wyraźnie częściej zadowoleni są badani mężczyźni (48%) niż kobiety (42%). Zadowolenie z wynagrodzenia malało także stopniowo z wiekiem – wśród osób mających 18-24 lat pozytywnie do swojej pensji odnosiło się 54% respondentów, w grupie 45-65 było to już zaledwie 38%.
Podwyżka otrzymana częstsza niż.png

Podwyżka otrzymana częstsza niż… postulowana

Badani fachowcy coraz częściej starają się o podwyżki. Ich postawy są zrozumiałe w kontekście rosnącej presji na wzrost płac czy rywalizacji części pracodawców o kandydatów. Aż 46% fachowców badanych przez Pracuj.pl starało się o podwyżkę w ciągu 12 miesięcy od badania. Co interesujące, jeszcze częściej badani deklarują, że taką podwyżkę otrzymali (51,5%).
Fachowcy starania o podwyżkę i jej otrzymanie.png
Analizując badania warto zwrócić uwagę na fakt, że więcej niż co piąta osoba uczestnicząca w badaniu deklarowała, że nigdy proaktywnie nie starała się o podwyżkę, a 13% - że w zatrudniającej ją firmie nie daje się podwyżek. Oznacza to, że co trzeci uczestnik badania nie jest prawdopodobnie beneficjentem lub beneficjentką zmieniających się warunków na rynku.

Na rynku pracy fizycznej obserwujemy niewątpliwie rekrutacyjną falę wznoszącą. W bardzo wielu specjalizacjach pracodawcy sygnalizują niedobór kandydatów, co napędza rywalizację także pod kątem płacowym. Wyniki naszego badania mogą sugerować, że część pracodawców zdecydowało się na zwiększenie pensji swoich specjalistów bez ich inicjatywy. Takie działania są jednym z symptomów rywalizacji pracodawców na płace w przypadku przynajmniej części branż zatrudniających fachowców. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszyscy pracownicy fizyczni są beneficjentami tej zmiany. Jednak ogólny klimat wokół możliwości negocjacyjnych czy możliwości wyboru ofert przez fachowców wyraźnie się polepszył

– podkreśla Łukasz Marciniak, dyrektor sprzedaży w eRecruiter.

Łukasz Marciniak_best.jpeg

Wyższe zarobki – nie za cenę bezpieczeństwa

Choć badani w wielu aspektach podkreślają lepsze zarobki jako dominującą przyczynę mobilności zawodowej, nie chcą stawiać na nie za wszelką cenę. Bardzo ciekawe wyniki przynosi bowiem pytanie, w którym badani pracownicy fizyczni mieli wybór między firmami mniej stabilnymi, ale oferującymi lepsze warunki zatrudnienia oraz bezpiecznymi, ale o mniejszej dynamice rozwoju. Najwięcej, bo aż 84% respondentów woli pracować dla firm płacących mniej, ale z małą rotacją, 78% - dla tych gwarantujących dobrą atmosferę przy mniejszych możliwościach rozwoju, a 71% dla przedsiębiorstw posiadających stabilną pozycję rynkową, choć płacących mniej od tych niestabilnych.
Oczekiwany profil firmy pod kątem bezpieczeństwa.png

Pensja – do skarbonki czy do portfela?

W obliczu zmieniającej się sytuacji gospodarczej na dodatkowej intensywności zyskały w ostatnim czasie dyskusje na temat gromadzenia oszczędności i zarządzania nimi. Według różnorodnych rynkowych doniesień od 1/3 do blisko połowy Polaków może mieć odłożone śladowe oszczędności lub nie mieć ich wcale. Czy zagadnienie oszczędzania stanowi też ważny temat dla pracowników fizycznych? 48% respondentów Pracuj.pl przyznaje, że regularnie odkłada oszczędności z otrzymywanego wynagrodzenia. Tylko 25% nie zgadza się z tym stwierdzeniem, nieco więcej – nie odkłada regularnie (27%).  
Regularne odkładanie oszczędności z wynagrodzenia.png
W opinii badanych wysokość zarobków wydaje się być podstawowym czynnikiem ograniczającym możliwości odkładania dodatkowych oszczędności. Tylko mniej niż co trzeci z nich uważa, że może zbierać oszczędności bez mocnego cięcia wydatków. Aż 68% respondentów jest przekonanych, że odkładaliby więcej, jeśli ich obecna pensja by wzrosła. Ponadto 53% badanych dodaje, że ich wydatki utrzymałyby się na obecnym poziomie w przypadku, gdyby otrzymali wyższe wynagrodzenie.
Wyższa pensja – więcej oszczędności.png

Nowe zasady rekrutacyjnej gry

Warto pamiętać, że pensje i podwyżki to nie wszystko. Jak wykazuje raport „Fachowcy o lepszej pracy”, obok zarobków pojawia się wiele innych istotnych kwestii, które napędzają pracowników do aplikowania na konkretne ogłoszenia rekrutacyjne. Mimo to odpowiednio komunikowane atrakcyjne wynagrodzenie może być magnesem na kandydatów – także tych, którzy nie szukają obecnie proaktywnie pracy.

Duży wpływ na to zjawisko ma zmieniająca się świadomość kandydatów i kandydatek. Osoby wykonujące pracę fizyczną z coraz większą pewnością starają się egzekwować bardziej atrakcyjne warunki zatrudnienia od pracodawców, a jeśli nie są zadowolone, mają możliwość wyboru rosnącej liczby ofert. Widzimy, jak to zjawisko wpływa także na działania rekrutacyjne. Kampanie HR firm w tym obszarze stopniowo ewoluują, reagując także na zmieniające się oczekiwania kandydatów i kandydatek z segmentu pracy fizycznej

– podsumowuje Konstancja Zyzik, Menedżerka ds. Pozyskiwania Talentów i Rozwoju Pracowników w Grupie Pracuj.

Konstancja_Zyzik_Grupa Pracuj_small.jpeg

Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu:

Posłuchaj audycji newonce.radio i Pracuj.pl o zmieniającym się wizerunku pracy fizycznej. Audycja dostępna na Spotify, Apple Podcasts i newonce.net:

Aby wyświetlić treść poprawnie zaakceptuj pliki cookies.
Aby wyświetlić treść poprawnie zaakceptuj pliki cookies.

newonce | #12 Renesans pracy fizycznej

W "Work In Progress" Piotrek i Bartek wracają do tematu pracy fizycznej. Tylko w tym roku na portalu Pracuj.pl blisko 85 tysięcy ogłoszeń dotyczyło właśnie tego rodzaju pracy – to najwięcej w 20-letniej historii tego portalu. Warto się przyjrzeć wzrostom liczby ofert w specjalizacjach związanych z pracą fizyczną, także w kontekście burzenia mitów, które narastały przez dziesięciolecia. Jak to się stało, że całe roczniki bały się pracy fizycznej, a ta przeżywa dziś prawdziwy renesans? O tym w 12 epizodzie "Work In Progress" prowadzący porozmawiali z dr Barbarą Godlewską-Bujok, specjalistką z Zakładu Społeczno-Prawnych Problemów Zatrudnienia UW i Safulem, aktorem i raperem, który w niedawno rozpoczął pracę jako stolarz. Parnterem podcastu jest Pracuj.pl

Czytaj więcej


O BADANIU

Raport „Fachowcy o lepszej pracy. Pracownicy fizyczni o rosnącym rynku zatrudnienia” oparty został na wynikach badania przeprowadzonego we wrześniu i październiku 2021 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie portalu Pracuj.pl. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza internetowego) na grupie 506 respondentów – pracowników fizycznych w wieku 18-65 lat. Struktura próby jest reprezentatywna dla populacji Polaków z grupy wiekowej 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

Powiązane artykuły

Badanie Pracuj.pl: co trzecia Polka podczas rozmowy rekrutacyjnej była pytana o plany rodzinne

Proces rekrutacyjny, choć na pierwszy rzut oka profesjonalny i obiektywny, niejednokrotnie może budzić kontrowersje. Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na nieetyczne praktyki stosowane przez rekruterów, które nie tylko godzą w ich prywatność, ale mogą także prowadzi...

Badanie Pracuj.pl: co trzecia Polka podczas rozmowy rekrutacyjnej była pytana o plany rodzinne

Proces rekrutacyjny, choć na pierwszy rzut oka profesjonalny i obiektywny, niejednokrotnie może budzić kontrowersje. Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na nieetyczne praktyki stosowane przez rekruterów, które nie tylko godzą w ich prywatność, ale mogą także prowadzi...

Praca dla studenta? Ofert jest pod dostatkiem

Rynek pracy dla studentów i osób rozpoczynających karierę zawodową pozostaje stabilny. Jak pokazują dane Pracuj.pl, oferty dla osób znajdujących się na początkowych szczeblach kariery stanowiły w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku niemal 15% wszystkich publikowanych o...

Badanie Pracuj.pl: co trzecia Polka podczas rozmowy rekrutacyjnej była pytana o plany rodzinne

Proces rekrutacyjny, choć na pierwszy rzut oka profesjonalny i obiektywny, niejednokrotnie może budzić kontrowersje. Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na nieetyczne praktyki stosowane przez rekruterów, które nie tylko godzą w ich prywatność, ale mogą także prowadzi...

Praca dla studenta? Ofert jest pod dostatkiem

Rynek pracy dla studentów i osób rozpoczynających karierę zawodową pozostaje stabilny. Jak pokazują dane Pracuj.pl, oferty dla osób znajdujących się na początkowych szczeblach kariery stanowiły w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku niemal 15% wszystkich publikowanych o...

Badanie Pracuj.pl. Kandydat na gorszej pozycji od pracodawcy?

Czy rekrutacja tworzy równe relacje między pracodawcami a kandydatami? Według najnowszego badania Pracuj.pl - nie zawsze jest ona postrzegana jako równorzędna dla obu partnerów. 54% badanych Polaków uważa, że to pracodawca jest na uprzywilejowanej pozycji. Jedynie 4% oce...

Badanie Pracuj.pl: co trzecia Polka podczas rozmowy rekrutacyjnej była pytana o plany rodzinne

Proces rekrutacyjny, choć na pierwszy rzut oka profesjonalny i obiektywny, niejednokrotnie może budzić kontrowersje. Kandydaci coraz częściej zwracają uwagę na nieetyczne praktyki stosowane przez rekruterów, które nie tylko godzą w ich prywatność, ale mogą także prowadzi...

Praca dla studenta? Ofert jest pod dostatkiem

Rynek pracy dla studentów i osób rozpoczynających karierę zawodową pozostaje stabilny. Jak pokazują dane Pracuj.pl, oferty dla osób znajdujących się na początkowych szczeblach kariery stanowiły w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku niemal 15% wszystkich publikowanych o...

Badanie Pracuj.pl. Kandydat na gorszej pozycji od pracodawcy?

Czy rekrutacja tworzy równe relacje między pracodawcami a kandydatami? Według najnowszego badania Pracuj.pl - nie zawsze jest ona postrzegana jako równorzędna dla obu partnerów. 54% badanych Polaków uważa, że to pracodawca jest na uprzywilejowanej pozycji. Jedynie 4% oce...

Rekrutacyjna pułapka – jak zły proces odsuwa kandydatów i… klientów. Badanie Pracuj.pl

Doświadczenia rekrutacyjne - dobre lub złe - nie pozostają tajemnicą kandydatów, pokazało badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl. Co więcej, większość badanych deklaruje, że ich doświadczenia rekrutacyjne przekładają się także na decyzje zakupowe w kontekście usług lub p...
Używamy plików cookie do działania naszej strony internetowej, analizowania Twojego korzystania z naszych usług, zarządzania Twoimi preferencjami online i personalizowania treści reklamowych. Akceptując nasze pliki cookie, otrzymasz odpowiednie treści oraz funkcje mediów społecznościowych, spersonalizowane reklamy i ulepszony sposób przeglądania. Aby zarządzać swoimi wyborami, kliknij „Ustawienia plików cookie”. Pliki cookie niezbędne są do podstawowego funkcjonowania strony internetowej i nie mogą być odrzucone. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce plików cookie.
Polityka plików cookies
Pliki cookie używane w witrynie są podzielone na kategorie. Poniżej możesz zapoznać się z każdą kategorią oraz zezwolić na niektóre lub wszystkie z nich lub je odrzucić, z wyjątkiem niezbędnych plików cookie, które są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności witryny. Jeśli wcześniej dozwolone kategorie zostaną wyłączone, wszystkie pliki cookie przypisane do tej kategorii zostaną usunięte z Twojej przeglądarki. Listę plików cookies przypisanych do poszczególnych kategorii oraz szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w zakładce „Polityka plików cookies".
Niezbędne pliki cookie
Niektóre pliki cookie są wymagane do zapewnienia podstawowej funkcjonalności. Bez tych plików cookie witryna nie będzie działać prawidłowo. Są one domyślnie włączone i nie można ich wyłączyć.
Preferencje
Preferencyjne pliki cookie umożliwiają witrynie internetowej zapamiętywanie informacji w celu dostosowania wyglądu i zachowania witryny do potrzeb każdego użytkownika. Może to obejmować przechowywanie wybranej waluty, regionu, języka lub motywu kolorystycznego.
Analityczne pliki cookie
Analityczne pliki cookie pomagają nam ulepszać naszą witrynę internetową, gromadząc i raportując informacje na temat jej użytkowania.
Marketingowe pliki cookie
Marketingowe pliki cookie służą do śledzenia odwiedzających na stronach internetowych, aby umożliwić wydawcom wyświetlanie trafnych i angażujących reklam. Włączając marketingowe pliki cookie, wyrażasz zgodę na spersonalizowane reklamy na różnych platformach.