Rynek Pracy Specjalistów Q2 2018

143 716 ofert zatrudnienia na Pracuj.pl w II kw. 2018. Rośnie znaczenie wiedzy na rynku pracy

Rynek Pracy Specjalistów Q2 2018

W II kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 143 716 ofert pracy. To o 5,4% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Potwierdziła się silna rola handlowców i sprzedawców – kierowanych było do nich 31% wszystkich ofert. Dynamicznie rosnącą grupę poszukiwanych specjalistów stanowią pracownicy fizyczni – dotyczyło ich o 40% ogłoszeń więcej niż w II kwartale 2017. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.

Raport w skrócie:

  • Pracodawcy w II kwartale 2018 zamieścili aż 143 716 ofert pracy na Pracuj.pl
  • Liczba ofert dla pracowników fizycznych wzrosła w II kwartale 2018 aż o 40%
  • Ponad połowę ofert kierowano do handlowców lub obsługi klienta
  • Rośnie liczba ofert dla budowlańców (wzrost o 32%) i inżynierów (24%)
  • Branża bankowość i finanse przoduje pod względem liczby ofert (11%)
  • Z Mazowieckiego pochodziła co czwarta oferta pracy na Pracuj.pl

Których specjalistów poszukiwano najczęściej?

Opublikowany w lipcu raport Pracuj.pl „Kariera w sprzedaży” podkreślał istotną rolę handlowców i sprzedawców na polskim rynku pracy, a także możliwości rozwoju kariery i podwyższania zarobków przez tą grupę. II kwartał 2018 roku potwierdza, że jest to zdecydowanie najczęściej poszukiwana kategoria specjalistów. W tym czasie kierowana była do nich blisko co trzecia oferta na portalu (31%) – mogli oni wybierać spośród 44 914 zgłoszeń.  
01.png
Pracodawcy wykazują również niezmiennie duże zapotrzebowanie na ekspertów ds. obsługi klienta (22% ofert). Trzecią najpopularniejszą grupę stanowią specjaliści IT (15%), którzy według raportu Pracuj.pl „Dobra pensja na start” mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia na początku kariery spośród wszystkich specjalizacji. Grupę najbardziej poszukiwanych specjalistów uzupełniają finansiści (14%) i inżynierowie (12%).
Podobnie jak w I kwartale 2018 roku, także w II kwartale na rynku zaobserwowano wyraźny wzrost zapotrzebowania na pracowników o specjalizacjach technicznych. Eksperci od budownictwa byli poszukiwani o 32% częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród grup o największym wzroście zapotrzebowania znaleźli się także inżynierowie (24%) oraz pracownicy produkcji (17%) i logistyki (16%).
02.png

Kto zatrudniał w II kwartale?

W odróżnieniu od poprzednich trzech miesięcy, w II kwartale 2018 na czele najmocniej rekrutujących branż na Pracuj.pl znalazła się bankowość i finanse (12% ofert). Podobnie, jak przypadku specjalistów, ważną rolę wśród branż odgrywają te związane ze sprzedażą – handel detaliczny/B2C (10% ofert), FMCG (9%) oraz handel hurtowy/B2B (7%). Łącznie zamieściły one co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl w II kwartale 2018 roku (26%).
05.png
Na uwagę zasługuje wysoka pozycja pracodawców z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Firmy pochodzące z branż IT oraz internet/telekomunikacja zamieściły łącznie niemal co dziesiąte (9%) ogłoszenie na Pracuj.pl w II kwartale 2018.

Które regiony gwarantowały najwięcej ofert?

Najwięcej ofert pracy odnotowano jak zwykle w województwie mazowieckim. W II kwartale 2018 roku pochodziło z niego 24% ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl – łącznie 34 241 ofert. To kolejny miesiąc, w którym ten region przebił o ponad dwa razy drugi region w zestawieniu. Jest nim województwo dolnośląskie (10% ogłoszeń), które znalazło się tuż przed małopolskim (10%), śląskim (9%), wielkopolskim (9%) i pomorskim (7%).
Zapotrzebowanie na pracowników w regionie zazwyczaj przekłada się na wysokość wynagrodzeń, choć nie jest to regułą. Jak wykazał raport Pracuj.pl „Zarobki w Polsce”, najwyższe średnie zarobki odnotowują nadal specjaliści z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Czwarte miejsce odnotowuje w tym zestawieniu natomiast województwo pomorskie, a piąte – wielkopolskie. Oba wyprzedziły województwo śląskie, pozycjonujące się wyżej pod względem liczby ofert pracy.
03.png

Na jakim szczeblu szukani byli pracownicy?

W II kwartale 2018 roku szczególną uwagę przyciągał bardzo duży wzrost liczby ofert kierowanych do pracowników fizycznych. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku było ich aż o 40% więcej. To jeszcze wyższy wzrost, niż w pierwszych trzech miesiącach 2018 (wzrost o 31%). Ogółem do pracowników fizycznych kierowane było więcej niż co dziesiąte ogłoszenie o pracę w II kwartale 2018 (11%).
04.png
Najpopularniejszą grupę pracowników na Pracuj.pl w II kwartale 2018 stanowili nadal specjaliści średniego szczebla – kierowane było do nich 67% ofert pracy. Drugą największą grupę według szczebli zatrudnienia stanowili kierownicy – skierowanych było do nich 14% wszystkich ofert pracy.  

Wiedza to podstawa. Komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl (Grupa Pracuj):

Rafał Nachyna_small.png

6,1% - tyle według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynosiło bezrobocie w Polsce w maju 2018 roku. Unijny Eurostat szacuje, że jest jeszcze niższe – Polska (3,8%) w jego zestawieniu z maja odnotowuje najniższe bezrobocie po Czechach, Niemczech i Węgrzech.

Głównym zagadnieniem dla wielu kandydatów do pracy staje więc się nie samo jej znalezienie, ale wybór odpowiedniego miejsca zatrudnienia i dopasowanych do oczekiwań warunków pracy. A jest z czego wybierać, co potwierdzają dane Pracuj.pl. W II kwartale 2018 na najpopularniejszym polskim portalu z ogłoszeniami o pracę pojawiło się 143 417 ofert  – o ponad 5% więcej, niż w tym samym okresie przed rokiem.

W rywalizacji kandydatów o najbardziej atrakcyjne oferty pracy kluczowa jest wiedza – rozumiana jako specjalizacja, doświadczenie, uprawnienia. Procentuje ona w wielu zawodach, niezależnie czy dotyczą one np. produkcji, IT czy kontaktu z klientem, pracy fizycznej albo biurowej. Potwierdzają to dane z II kwartału 2018.

Znaczenie wiedzy widać w przypadku handlowców, do których kierowana była niemal co trzecia oferta na portalu w II kwartale tego roku (31%). Zgodnie z naszym niedawnym raportem „Kariera w sprzedaży”, najwyższe wynagrodzenia otrzymują sprzedawcy w branżach technologicznej, inżynierskiej czy medycznej. Ta praca wymaga bowiem od nich specjalistycznej wiedzy i fachowej znajomości produktów i usług.

Specyficzne kwalifikacje i uprawnienia są poszukiwane również wśród pracowników fizycznych, dla których kolejny kwartał z rzędu obserwujemy znaczny wzrost liczby ofert na Pracuj.pl. W II kwartale 2018 roku pracodawcy szukali ich aż o 40% częściej niż w tym okresie przed rokiem. Nie bez znaczenia dla tego wzrostu pozostaje rozwój branż zatrudniających najwięcej pracowników fizycznych, m.in. handlu, produkcji przemysłowej, budownictwa, logistyki.

Na dużą premię za wiedzę na starcie kariery mogą liczyć specjaliści IT – według raportu Pracuj.pl „Pensja na start” już w pierwszych trzech latach pracy zawodowej otrzymują przeciętne wynagrodzenie w wysokości 5700 złotych brutto. Pensje napędza zapotrzebowanie – choć IT to branża o znacznie węższym zasięgu zatrudnienia, niż na przykład handel czy obsługa klienta, do specjalistów od technologii kierowanych było aż 15% ofert zamieszczonych na Pracuj.pl w II kwartale 2018. W każdej z nich pracodawcy wymagają od kandydatów odpowiednich umiejętności i kompetencji, które na rynku pracy są dzisiaj na wagę złota.

Więcej danych w raporcie Rynek Pracy Specjalistów, dostępnym w załączniku.

Załączniki

Pobierz wszystkie

Rynek Pracy Specjalistów Q2 2018_raport Pracuj_pl.pdf

pdf | 2,62 MB

Pobierz
03.png

grafika | 201 KB

Pobierz
01.png

grafika | 73,3 KB

Pobierz
02.png

grafika | 86,6 KB

Pobierz
04.png

grafika | 62,1 KB

Pobierz
05.png

grafika | 22,4 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów Q3 2018. Handlowcy w centrum uwagi

W III kwartale 2018 firmy zamieściły na Pracuj.pl aż 148 172 ofert pracy – o 10,6% więcej niż przed rokiem. W rankingu najczęściej poszukiwanych specjalizacji tradycyjnie królują specjaliści ds. handlu i sprzedaży. Co jednak ciekawe, ich dominacja lekko osłabła w porównaniu do poprzednich kwartałów. W nowej sekcji raportu Rynek Pracy Specjalistów - „W centrum uwagi” - przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji tej grupy zawodowej. Wzięliśmy także pod lupę zarobki w handlu i sprzedaży. Przedstawiony obraz rynku pracy skomentowali Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl oraz Rafał Budziński, Talent Manager w IKEA Retail.
Rynek Pracy Specjalistów Q3 2018. Handlowcy w centrum uwagi

W III kwartale 2018 firmy zamieściły na Pracuj.pl aż 148 172 ofert pracy – o 10,6% więcej niż przed rokiem. W rankingu najczęściej poszukiwanych specjalizacji tradycyjnie królują specjaliści ds. handlu i sprzedaży. Co jednak ciekawe, ich dominacja lekko osłabła w porównaniu do poprzednich kwartałów. W nowej sekcji raportu Rynek Pracy Specjalistów - „W centrum uwagi” - przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji tej grupy zawodowej. Wzięliśmy także pod lupę zarobki w handlu i sprzedaży. Przedstawiony obraz rynku pracy skomentowali Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl oraz Rafał Budziński, Talent Manager w IKEA Retail.
Pracownicy z Ukrainy odpowiedzią na problemy polskich pracodawców?

Badanie Pracuj.pl "Kandydaci z Ukrainy" wskazuje, że ponad połowa ankietowanych firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku. Część z nich widzi coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników poza granicami naszego kraju i jak wynika z cytowanego badania, aż jedna czwarta z nich zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Jak obecnie wygląda sytuacja pracujących Ukraińców w Polsce? Jakie są dla nich perspektywy i czym wyróżniają się wśród pracowników innych narodowości? O tym w raporcie Pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów Q3 2018. Handlowcy w centrum uwagi

W III kwartale 2018 firmy zamieściły na Pracuj.pl aż 148 172 ofert pracy – o 10,6% więcej niż przed rokiem. W rankingu najczęściej poszukiwanych specjalizacji tradycyjnie królują specjaliści ds. handlu i sprzedaży. Co jednak ciekawe, ich dominacja lekko osłabła w porównaniu do poprzednich kwartałów. W nowej sekcji raportu Rynek Pracy Specjalistów - „W centrum uwagi” - przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji tej grupy zawodowej. Wzięliśmy także pod lupę zarobki w handlu i sprzedaży. Przedstawiony obraz rynku pracy skomentowali Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl oraz Rafał Budziński, Talent Manager w IKEA Retail.
Pracownicy z Ukrainy odpowiedzią na problemy polskich pracodawców?

Badanie Pracuj.pl "Kandydaci z Ukrainy" wskazuje, że ponad połowa ankietowanych firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku. Część z nich widzi coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników poza granicami naszego kraju i jak wynika z cytowanego badania, aż jedna czwarta z nich zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Jak obecnie wygląda sytuacja pracujących Ukraińców w Polsce? Jakie są dla nich perspektywy i czym wyróżniają się wśród pracowników innych narodowości? O tym w raporcie Pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2018 roku

W I kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6% więcej, niż w I kwartale 2017. Na rynku najczęściej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w przypadku zawodów technicznych. Wśród regionów liderem jest województwo mazowieckie – pochodziło stamtąd co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów Q3 2018. Handlowcy w centrum uwagi

W III kwartale 2018 firmy zamieściły na Pracuj.pl aż 148 172 ofert pracy – o 10,6% więcej niż przed rokiem. W rankingu najczęściej poszukiwanych specjalizacji tradycyjnie królują specjaliści ds. handlu i sprzedaży. Co jednak ciekawe, ich dominacja lekko osłabła w porównaniu do poprzednich kwartałów. W nowej sekcji raportu Rynek Pracy Specjalistów - „W centrum uwagi” - przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji tej grupy zawodowej. Wzięliśmy także pod lupę zarobki w handlu i sprzedaży. Przedstawiony obraz rynku pracy skomentowali Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl oraz Rafał Budziński, Talent Manager w IKEA Retail.
Pracownicy z Ukrainy odpowiedzią na problemy polskich pracodawców?

Badanie Pracuj.pl "Kandydaci z Ukrainy" wskazuje, że ponad połowa ankietowanych firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku. Część z nich widzi coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników poza granicami naszego kraju i jak wynika z cytowanego badania, aż jedna czwarta z nich zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Jak obecnie wygląda sytuacja pracujących Ukraińców w Polsce? Jakie są dla nich perspektywy i czym wyróżniają się wśród pracowników innych narodowości? O tym w raporcie Pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2018 roku

W I kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 146 705 ofert pracy. To o 6% więcej, niż w I kwartale 2017. Na rynku najczęściej poszukiwani byli specjaliści ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największy wzrost liczby ofert odnotowano w przypadku zawodów technicznych. Wśród regionów liderem jest województwo mazowieckie – pochodziło stamtąd co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie, małopolskie i śląskie. Badania komentuje Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl.
Dobra pensja na start -  po jakich kierunkach studiów można zarobić najlepiej?

Czy od razu po studiach można dobrze zarabiać, pracując w zawodzie? Jak wynika z danych Pracuj.pl, zależy to w dużej mierze od wybranego kierunku. Niektóre specjalizacje już na początku kariery dają stosunkowo wysokie dochody – absolwent kierunku związanego z IT na start otrzyma przeciętnie aż 5 700 zł brutto. Istnieją jednak takie zawody, w których na lepszą pensję trzeba dłużej poczekać. Na jakie zarobki mogą liczyć początkujący pracownicy? Czy dostają atrakcyjne benefity pozapłacowe? O tym w najnowszym raporcie Pracuj.pl.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.