Urlop to czas wypoczynku, regeneracji i korzystania z wielu przyjemności. Czasami jednak powrót do pracy po dłuższej przerwie może skutkować uczuciem przygnębienia. Jak wynika z badania Pracuj.pl Powrót z urlopu 2017 niemal połowa ankietowanych wracając z urlopu jest wypoczęta i gotowa do nowych wyzwań, a druga połowa – odczuwa pourlopową chandrę. Co zrobić, by była ona jak najmniej odczuwalna? Pracuj.pl radzi jak zapobiec złemu nastrojowi i przestawić się na aktywne działanie.
Najważniejsze w przygotowaniu się do powrotu do pracy po urlopie jest odpowiednie nastawienie. Nie warto zamartwiać się, że urlop się skończył, a my wracamy do szarej codzienności. Podejdźmy do powrotu do pracy, jak do nowego startu zawodowego, ponieważ ze świeżymi pomysłami i planami nasza chęć do działania na pewno się zwiększy.
Katarzyna Marciniak, Starszy Specjalista ds. Komunikacji Wewnętrznej i Employer Brandingu w Grupie Pracuj.
SPOSÓB 1 – DZIEL SIĘ WRAŻENIAMI PO URLOPIE
Zdecydowanie lepszym pomysłem byłoby poświęcenie swojego czasu urlopowego wyłącznie na relaks i wakacyjne atrakcje – telefon/tablet odkładając na bok. Czasem warto dzielenie się miłymi chwilami spędzonymi na urlopie, rozpocząć dopiero po powrocie, na przykład podczas przerwy w obowiązkach. Wspólna kawa i pogawędka z kolegami z pracy może okazać się miłą odskocznią od piętrzących się deadline’ów. Potwierdza to 1/3 badanych osób, dla których dzielenie się wrażeniami po urlopie ze współpracownikami jest sprawdzonym sposobem na powakacyjne przygnębienie.
SPOSÓB 2 – WYGOSPODARUJ WIĘCEJ CZASU NA POWRÓT
Są osoby, które od razu po urlopie, bez sentymentów rzucają się w wir pracy (23% ankietowanych). Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich i jak potwierdziła to większość badanych, po wakacyjnych podróżach potrzebujemy wytchnienia. W tej sytuacji przydatnym rozwiązaniem może okazać się zaplanowanie powrotu tak, by przed rozpoczęciem pracy wygospodarować jeden lub dwa dni na odpoczynek. Nasz organizm potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmiany i oswoić z powrotem do służbowego środowiska.
Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego powrotu z urlopu, uwzględnijmy dwa aspekty: czas na regenerację po trasie i czas na przygotowanie spraw na następny dzień. Z racji tego, że w dni wolne nasz organizm pracuje na wolniejszych obrotach, to w pierwszym dniu pracy możemy ustawić budzik godzinę wcześniej. Dzięki temu, bez problemu wdrożymy się w tryb porannego wstawania, zdążymy zjeść śniadanie i spokojnie dojechać do pracy.
Katarzyna Marciniak, Starszy Specjalista ds. Komunikacji Wewnętrznej i Employer Brandingu w Grupie Pracuj
SPOSÓB 3 – TWÓRZ, PLANUJ, DZIAŁAJ Z NOWĄ ENERGIĄ!
Prawie połowa badanych wskazuje, że po dłuższym wypoczynku jest chętna do angażowania się w różne zawodowe projekty. Nie tylko te związane z wykonywanymi obowiązkami, ale i takie, które realizowane są w innych zespołach. Dobry urlop procentuje także większym spokojem oraz dystansem do codziennych zawodowych spraw, co deklaruje aż 58% respondentów.
Czas po urlopie jest doskonałym momentem, by zaangażować się w nowy projekt, pozyskać nowych zawodowych kontaktów, czy podjąć studia podyplomowe. Warto wykorzystać pozyskaną po urlopie energię na nowe wyzwania, które sprawią nam satysfakcję i wzbogacą w nowe doświadczenia. Wejście w wir nowego projektu może skutkować również niespodziewaną gratyfikacją - np. w postaci premii.
Katarzyna Marciniak z Pracuj.pl.
Badanie Powrót z urlopu 2017 wykonane w okresie lipcu i sierpniu br. na grupie 461 respondentów. Większość ankietowanych to osoby z wyższym wykształceniem, aktywne zawodowo i poszukujące pracy.