Benefity pod choinkę

Benefity pod choinkę

Opublikowany

Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pracodawcy zastanawiają się nad dodatkowymi bonusami, jakie mogliby przyznać swoim pracownikom. Coraz popularniejsze stają się świadczenia pozapłacowe, ale już ponad połowa pracowników otrzymuje je na co dzień – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Co więc podarować pracownikowi na Święta? Jaki benefit wybrać, aby zmotywować podwładnych do jeszcze lepszej pracy w nowym roku?

 Pracodawca - nie Święty Mikołaj, ale prezenty rozdaje

Jak pokazują dane Instytutu Badawczego Randstad, niemal jedna trzecia firm (30%) deklaruje, że organizuje dla swoich pracowników Wigilię firmową. Może ona mieć różne formy – od skromnego spotkania w firmie, po wystawne przyjęcie lub nawet krótki wyjazd. Najpopularniejszymi formami prezentów dla pracowników są z kolei bony podarunkowe oraz premie okolicznościowe – coraz częściej również w wygodnej formie kart przedpłaconych. Dodatkowo pracodawcy wręczają pracownikom świąteczne upominki dla nich lub ich rodzin. Zdarza się także, że gwiazdkowym prezentem jest dodatkowy dzień wolny – na przykład w Wigilię. Jak się jednak mają te podarki do świadczeniowych marzeń pracowników?

 Pracownicza lista życzeń

Pracodawcy, którzy zamiast pieniędzy chcieliby wręczyć swoim pracownikom wartościowe dodatki świąteczne w postaci benefitów, mogą zaczerpnąć inspiracje z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Jak pokazują jego wyniki, pracownicy oprócz podstawowych benefitów jak opieka zdrowotna, karnety sportowe, najczęściej deklarują, że chcieliby otrzymywać od szefa karnety na paliwo (43%). Dodatkowo pracownicy wskazywali na takie benefity jak vouchery na wakacje (37%) czy karnety na wydarzenia kulturalne (30%). 19% pracujących Polaków chciałoby otrzymywać codziennie opłacony lunch, a 15% możliwość otrzymania doradztwa personalnego. Tego typu całoroczne świadczenia mogą być ciekawą alternatywą dla jednorazowych prezentów – w dodatku motywującą pracownika nie tylko w okresie Świąt, ale i przez cały rok.

 Pracodawcy powinni sprawdzać co może ucieszyć podwładnych, zanim podejmą decyzję związaną z wyborem podarunków. Nietrafiony prezent nie spotka się z entuzjazmem pracownika, a jego motywacja do dalszej pracy może nie być tak silna, jak w przypadku otrzymania trafionego świadczenia. Oczywiście, najbardziej korzystnym dla pracownika rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego wybrania benefitu z możliwie szerokiej listy dostępnych świadczeń. Takie rozwiązanie jest potencjalnie najbardziej skomplikowane do wdrożenia, daje jednak znacznie większą szansę na zaspokojenie bardzo różnorodnych potrzeb pracowników.

komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Grupie Pracuj.

 Organizacja wigilii firmowej czy jednorazowa świąteczna premia to tradycyjne formy celebrowania okresu bożonarodzeniowego w firmach. Pracodawcy jednak mogą sięgać po bardziej pomysłowe prezenty, które przyjmą formę benefitu przynoszącego zysk przez cały rok. Takie podarunki będą miały dodatkowo aspekt motywujący i wpłyną na budowanie wizerunku firmy jako dobrego pracodawcy.
Raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków oraz został uzupełniony o dane z serwisu zarobki.pracuj.pl.
 Dane Instytutu Badawczego Randstad zostały opracowane na podstawie badania zrealizowane przez ekspertów TNS metodą CATI w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r. na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm. Pytania kierowane były bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową w firmie.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem - założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

14_12_12_benefity_pod_choinke_ip.pdf

pdf | 229 KB

Pobierz
14_12_12_benefity_pod_choinke_ip.doc

doc | 161 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Szanse na benefity zależne od miejsca zamieszkania

temu

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, częstotliwość przyznawania dodatkowych świadczeń przez pracodawców różni się nie tylko w branżach, ale i województwach. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim (65%). Najrzadziej Ci, którzy pracują w świętokrzyskim (45%). Z kolei  najpopularniejszymi benefitami są, niezależenie od województwa, te związane ze zdrowiem.
Ponad 45% pracujących Polaków nie otrzymuje w pracy benefitów

temu

Prawie połowa z nas nie otrzymuje w pracy dodatkowych świadczeń – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Najczęściej oferowane benefity to prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Samochód służbowy czy karty przedpłacone to dobra wciąż przeznaczone tylko do wybranych.
Jak uniknąć „tumiwisizmu” i „rutynizmu” w pracy?

temu

Poczucie zniechęcenia i brak inspirujących bodźców zawodowych dotyczy wielu pracujących Polaków. W badaniu Pracuj.pl, co piąty respondent przyznał, że doskwiera mu „tumiwisizm” w pracy, a co czwarty skarżył się na „rutynizm”. Brak motywacji do pracy wpływa negatywnie na jej efekty, a tym samym na rozwój i poziom satysfakcji pracowników. Dlatego warto, nie tylko angażować się w swoje obowiązki i podejmować nowe wyzwania, ale także szukać zawodowych okazji.
Jak uniknąć „tumiwisizmu” i „rutynizmu” w pracy?

temu

Poczucie zniechęcenia i brak inspirujących bodźców zawodowych dotyczy wielu pracujących Polaków. W badaniu Pracuj.pl, co piąty respondent przyznał, że doskwiera mu „tumiwisizm” w pracy, a co czwarty skarżył się na „rutynizm”. Brak motywacji do pracy wpływa negatywnie na jej efekty, a tym samym na rozwój i poziom satysfakcji pracowników. Dlatego warto, nie tylko angażować się w swoje obowiązki i podejmować nowe wyzwania, ale także szukać zawodowych okazji.
5 zalet bycia na bieżąco z rynkiem pracy

temu

Według raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“, aż 86 proc. Polaków uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy i śledzić aktualne oferty, nawet jeśli jest się obecnie zatrudnionym. Jednocześnie okazuje się, że jedna czwarta badanych nie podejmuje żadnej aktywności w celu pogłębienia swojej wiedzy na temat aktualnych oczekiwań pracodawców. O korzyściach, jakie dla rozwoju naszej kariery może przynieść systematyczne obserwowanie sytuacji na rynku pracy i wymagań pracodawców opowiada Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.