Szanse na benefity zależne od miejsca zamieszkania

Szanse na benefity zależne od miejsca zamieszkania

Opublikowany

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, częstotliwość przyznawania dodatkowych świadczeń przez pracodawców różni się nie tylko w branżach, ale i województwach. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim (65%). Najrzadziej Ci, którzy pracują w świętokrzyskim (45%). Z kolei  najpopularniejszymi benefitami są, niezależenie od województwa, te związane ze zdrowiem.

infografika_benefity_a_regiony.png

Benefity w regionach

Jak pokazują dane zawarte w raporcie Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”, ponad 45% z nas nie otrzymuje od pracodawcy benefitów w postaci dodatkowych świadczeń. Analizując poszczególne regiony, dane te przedstawiają się jednak zupełnie inaczej, w zależności od województwa. Jak się okazuje, benefity można otrzymać najczęściej w mazowieckim – aż 65% pracowników z tego regionu tak zadeklarowało. Zaraz po tym województwie znajduje się dolnośląskie – gdzie 63% pracowników otrzymuje dodatki do pensji. W pierwszej czwórce znajdziemy także województwo małopolskie i warmińsko-mazurskie (61%). Na największy brak benefitów mogą narzekać z kolei mieszkańcy świętokrzyskiego, gdzie tylko 45% pracowników otrzymuje takie świadczenia.

Pracodawcy w trosce o zdrowie

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, największą popularnością wśród benefitów, jakie oferowane są pracownikom, cieszą się te, które związane są ze zdrowiem. Wśród nich, ubezpieczenie na życie oferowane jest najczęściej – największy odsetek odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (32%), małopolskim (23%), lubuskim (22%) i dolnośląskim (21%). Najrzadziej jest ono oferowane z kolei w zachodniopomorskim (16%).
Największy odsetek osób otrzymujących świadczenie w postaci prywatnej opieki medycznej odnotowano w województwie mazowieckim (44%), małopolskim (33%), dolnośląskim (31%) i pomorskim (26%). Z kolei pracodawcy ze świętokrzyskiego przyznają je najrzadziej – jedynie 8% pracownikom z tego województwa.
W grupie trzech benefitów związanych ze zdrowiem, jakie proponują pracodawcy, są także kupony sportowo-rekreacyjne. Najczęściej otrzymują je mieszkańcy województw dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego (21%). Zaraz po nich, znajdują się mieszkańcy łódzkiego i pomorskiego – 16% pracowników obu województw otrzymuje to świadczenie. Najmniej osób, które mogą skorzystać z takich kuponów, znajduje się w województwie świętokrzyskim (6%).

Służbowe gadżety dla wybranych?

Niektórzy pracodawcy oferują swoim pracownikom benefit w postaci służbowego telefonu do celów prywatnych. Taki przywilej najczęściej umożliwiają firmy z województwa mazowieckiego (23% w tym województwie otrzymuje taki benefit), pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego (17% pracowników). Prywatne rozmowy na koszt szefa najrzadziej mogą wykonywać z kolei mieszkańcy świętokrzyskiego – tylko 12% badanych to zadeklarowało.
Służbowy samochód do celów prywatnych to jeszcze rzadszy przywilej. Najczęściej otrzymują go zatrudnieni w województwie mazowieckim (9%), podlaskim, wielkopolskim, pomorskim i śląskim (każde po 8%). Najrzadziej mogą z niego korzystać mieszkańcy świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (każde po 7%). Jak widać różnica między tymi wynikami jest niewielka, a wyniki świadczą o tym, że przywilej ten jest przyznawany naprawdę rzadko.
Benefity są istotnym elementem wynagrodzenia i warto wiedzieć, jakich można wymagać od pracodawcy. Nic jednak nie zastąpi comiesięcznej wypłaty, o której wysokość także warto jest zadbać. Dlatego też w odpowiedzi na potrzeby wskazywane przez pracowników, Pracuj.pl stworzył narzędzie, które ułatwia rozmowę z przełożonym o wynagrodzeniu. Serwis zarobki.pracuj.pl umożliwia sprawdzenie, czy otrzymywana pensja odpowiada naszemu doświadczeniu i stanowisku.
Raport Pracuj.pl: „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku” został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl oraz uzupełniony o dane z serwisu zarobki.pracuj.pl

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem - założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

infografika_benefity_a_regiony.png

grafika | 151 KB

Pobierz
14_10_28_szanse_na_benefity_zalezne_od_miejsca_zamieszkania_ip.pdf

pdf | 275 KB

Pobierz
14_10_28_szanse_na_benefity_zalezne_od_miejsca_zamieszkania_ip.doc

doc | 162 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Ponad 45% pracujących Polaków nie otrzymuje w pracy benefitów

temu

Prawie połowa z nas nie otrzymuje w pracy dodatkowych świadczeń – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Najczęściej oferowane benefity to prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie. Samochód służbowy czy karty przedpłacone to dobra wciąż przeznaczone tylko do wybranych.
Benefity pod choinkę

temu

Zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy pracodawcy zastanawiają się nad dodatkowymi bonusami, jakie mogliby przyznać swoim pracownikom. Coraz popularniejsze stają się świadczenia pozapłacowe, ale już ponad połowa pracowników otrzymuje je na co dzień – wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu: benefity po polsku”. Co więc podarować pracownikowi na Święta? Jaki benefit wybrać, aby zmotywować podwładnych do jeszcze lepszej pracy w nowym roku?
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.