Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

Opublikowany

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.

W porównaniu z bardzo dobrym wynikiem stycznia, luty może nieco rozczarowywać, choć nadal notowano wzrosty, a liczba publikowanych przez pracodawców ofert stale przekracza 41 000. Luty sprzyjał głównie branży budowlanej, która intensywnie przygotowuje się do nadchodzącego sezonu.
s-400-x.jpg
W lutym w pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników podobnie,  jak w poprzednim miesiącu znalazł się handel i sprzedaż (18% udziału w całości), bankowość/finanse/ubezpieczenia (12% udziału w całości) oraz przemysł ciężki (9%). Tuż za podium, z 7% udziałem, uplasowały się branże budownictwo i nieruchomości oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.
s-480-x.jpg

Kogo poszukiwali pracodawcy w lutym?

W drugim miesiącu roku, podobnie jak w styczniu, pracodawcy zgłosili największe zapotrzebowanie na specjalistów ds. handlu i sprzedaży (35% wszystkich ofert pracy z lutego), obsługi klienta (20% udziału w całości) oraz specjalistów ds. IT (16% udział w całości).  Wiele ofert pracy skierowano także do specjalistów ds. finansów, inżynierów oraz pracowników produkcji i ekspertów ds. logistyki.
s-400-x (1).jpg
Tak, jak styczeń należał do branży budowlanej oraz specjalistów ds. budownictwa, tak luty pokazał z kolei znaczący wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. nieruchomości. W porównaniu do lutego 2016 wzrost ten wyniósł 37,6%. Jak wskazują analitycy Haitong Bank sektor developerów mieszkaniowych oraz budowlany znajduje się w gronie sektorów z najwyższym potencjałem wzrostu w 2017 r. Z raportu wynika, że wyniki sprzedaży nieruchomości w 2017 roku będą niewiele niższe niż w rekordowym 2016 roku. Eksperci zakładają także niewielką przewagę podaży oraz stabilny poziom cen mieszkań. Te optymistyczne prognozy widać w zachowaniach pracodawców, którzy w znaczący sposób zwiększyli zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się nieruchomościami.
s-400-x (2).jpg
W lutym pracodawcy zwiększyli również zapotrzebowanie na pracowników do spraw marketingu, wzrost rok do roku 14,6%,  inżynierów (7% r/r) oraz specjalistów ds. budownictwa (5% r/r).

Praca na mapie województw

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 9 580 ofert - ogłoszenia z tego województwa stanowiły 23% wszystkich ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4273 – 10% udziału w całości), małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie - liczba ofert z każdego z tych województw stanowiła 9% całości. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: pomorskiego (7%) oraz łódzkiego (6%). W lutym 2017 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie mazowieckim – 9,6% wzrostu rok do roku, warmińsko-mazurskim (5,17 wzrostu rok do roku) oraz dolnośląskim.
s-400-x (3).jpg

Jakie firmy poszukiwały pracowników w lutym?

W lutym br. najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy średnie, zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 882 ofert pracy, co dało im 29% udział w całości. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach dużych (zatrudniających powyżej 251 pracowników) – z tych firm pochodziło 11 789 ofert pracy, co przekłada się na 28% udział w całości. Firmy średnie i duże nieznacznie zwiększyły w lutym zapotrzebowanie na pracowników, natomiast w przypadku mikrofirm i firm małych widać pewne wyhamowanie dynamiki zatrudnienia.
s-400-x (4).jpg
*Ujęcie miesiąc do miesiąca (m/m) oznacza porównanie lutego 2017 roku do stycznia 2017 roku.
**Ujęcie rok do roku (r/r) oznacza porównanie lutego 2017 roku do lutego 2016 roku.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 35 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2017_03_14_raport_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_luty.doc

doc | 4,2 MB

Pobierz
2017_03_14_raport_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_luty.pdf

pdf | 1,12 MB

Pobierz
rps_luty_2017_13_03.pdf

pdf | 422 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Rynek Pracy Specjalistów w styczniu 2017 Raport Pracuj.pl

temu

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 46 401 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 15% w ujęciu rok do roku oraz blisko 40% w porównaniu z grudniem 2016 r. Najwięcej ofert pracy w styczniu pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość /finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. W styczniowych danych widać także znaczące odbicie branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.