Jak zakochać się w swojej pracy?
Jak zakochać się w swojej pracy?

Jak zakochać się w swojej pracy?

Opublikowany

Jak wynika z badania Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy 2016 nieco ponad połowa respondentów rozgląda się za nowym zajęciem. W grupie tej znajdują się zarówno osoby zadowolone, jak i niezadowolone ze swojej pracy. Czy oznacza to, że porzucamy pracę, przy pierwszej, niewielkiej porażce, gdy tylko coś nie pójdzie po naszej myśli lub po prostu przez dopadającą nas nudę i rutynę? Pracy poświęcamy znaczną część naszego życia - czy możemy sprawić, aby była przyjemnością?

Sabina Dąbrowska-Olbryś, Human Resources Manager w Grupie Pracuj i ekspert z zakresu onboardingu, szkoleń i rozwoju pracowników, radzi jak zakochać się w swojej pracy i jak tę miłość pielęgnować.
Zdaniem ekspertki możemy wyróżnić trzy fazy postrzegania pracy, nieco analogicznie do faz, które definiujemy w związkach uczuciowych. Pierwszy etap, to faza zakochania, inaczej nazywana fazą marketingu. Druga faza, to stabilny związek, czas spokojnej, wytrwałej miłości, a trzecia, to miłość dojrzała, najtrudniejsza, czasem kończąca się rozstaniem. Jak radzić sobie w każdej z tych faz i jak najlepiej wykorzystać jej wady i zalety?

Faza marketingu – czas budowania kapitału

Okres „zakochania” się w pracy pokrywa się zazwyczaj z okresem próbnym, czasem przedłuża się do pierwszych sześciu miesięcy pracy. To moment szczególny, działamy na fali sukcesu, mamy nowe, wymarzone zajęcie i z racji tego unosimy się nad ziemią. Praca jest jak wymarzony partner czy partnerka, staramy się dla niej zabłysnąć i dajemy z siebie bardzo dużo. To czas typowych różowych okularów, jeszcze wszystko nam się podoba, jeszcze nie widzimy żadnych wad.
Jak wykorzystać ten czas?  
Okres marketingu – zakochania się w pracy, to dobry czas na budowanie kapitału na przyszłość. Jesteśmy pełni dobrej energii i powinniśmy zarażać nią innych. Możemy okazywać wdzięczność współpracownikom, dzielić się dobrymi emocjami i budować mocne relacje z zespołem. Drobne gesty, uśmiech, karteczka z podziękowaniem, drobny upominek, to tworzy dobrą, radosną atmosferę, która ma wpływ na nas i na nasze otoczenie w firmie.
Sabina Dąbrowska-Olbryś radzi, by w tym czasie angażować się w ciekawe, interesujące projekty, najlepiej takie, które trwają dłużej. Dzięki temu, w naturalny sposób faza ta ulegnie przedłużeniu. W efekcie, tej dobrej energii starczy nam na dłużej i w gorszych chwilach będziemy mogli czerpać ze zgromadzonych w tym czasie „zapasów”. Sukcesy odniesione na początku naszej kariery w danej firmie będą dla nas kapitałem na gorsze dni, ale również pomogą nam zbudować swój wizerunek, co może okazać się opłacalne w przyszłości.
Istotność dobrych relacji między pracownikami potwierdzają badania przeprowadzone przez PARP w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego. Wskazują, że tym czego oczekują pracodawcy od pracowników, obok kompetencji zawodowych na które wskazało blisko 40% badanych przedsiębiorców, są umiejętność nawiązywania i utrzymywania dobrych kontaktów międzyludzkich, odpowiedzialność, dyspozycyjność i wiarygodność. Umiejętności i kompetencje miękkie są dziś niemal równie ważne dla pracodawców, co wiedza fachowa. Faza marketingu w pracy, to idealny moment na ich pogłębianie i rozwijanie.

Stabilny związek to faza zacieśniania relacji

To okres konfrontacji naszych wyobrażeń z rzeczywistością. Zdejmujemy różowe okulary i nagle dostrzegamy, że ta druga strona ma też wady. Zauważamy pewne rzeczy, które zaczynają nam po prostu przeszkadzać. To czas docierania się. Rozpoczyna się okres pracy nad „związkiem” i relacją pracownik - pracodawca. Jeżeli zależy nam na tej relacji, to musimy zacząć wykazywać się większą tolerancją, otworzyć się także na te rzeczy, które są dla nas w naszej pracy mniej komfortowe – zaakceptować je i czerpać z nich. To faza, która wymaga od nas codziennego wzmacniania tej miłości, także z naszej strony, dawania od siebie pozytywnych impulsów, a nie tylko oczekiwania tego od drugiej strony.
Jak sobie radzić w fazie stabilizacji?
To czas, w którym możemy zacząć czerpać z zasobów pozytywnej energii, zgromadzonej w okresie zakochania. W tej fazie łatwiej poddajemy się negatywnym przekazom, zaczynamy je dostrzegać, a czasem sami je generujemy. Zapasy pomogą nam radzić sobie z szarą codziennością w pracy. Jak podkreśla ekspertka Pracuj.pl, to moment w którym powinniśmy świadomie zacząć planować nasz nastrój – przychodzić do pracy z pozytywnym nastawieniem, zakładając, że nasz kolejny dzień w pracy będzie po prostu udany. W fazie stabilizacji warto zauważać drobne pozytywne rzeczy i na nich się koncentrować. Jednocześnie możemy wzmacniać wyrozumiałość do tych spraw, które zaczynają nam dokuczać i nas irytować.
Stabilny związek, to także czas rozprawiania się z mitami dotyczącymi pracy – jak choćby ten dotyczący poniedziałków, jako najgorszych dni tygodnia. Zgodnie z wynikami badań Instytut Gallupa, poniedziałek to taki sam dzień jak każdy inny. Badanie przeprowadzone na 340 tysiącach Amerykanów, pokazało, że nasz nastrój nie jest najgorszy w poniedziałek, jak to się powszechnie uważa. Co więcej, nie jest znacząco gorszy także w pozostałe dni tygodnia. Za to piątek jest dniem, w którym poziom naszego dobrego humoru znacząco wzrasta. Oznacza to, że nie ma z zasady gorszych dni w pracy, ale są za to lepsze!

W fazie dojrzałego związku zaskakuj siebie i innych

To najtrudniejsza faza związku i nie ma co ukrywać, często kończy się „rozstaniem”. To czas kiedy wpadamy w rutynę w naszej pracy, znamy nasze obowiązki tak dobrze, że wręcz nudzimy się wykonywanym zajęciem. Znamy swoje wady i zalety, wiemy czego się możemy po sobie spodziewać. Otóż to – na nic już za bardzo nie liczymy, bo wydaje nam się, że wiemy nawzajem o sobie wszystko.
Czy i jak walczyć o tę miłość?
Oczywiście możemy próbować walczyć o ten związek. Najlepszą receptą jest zaskakiwanie siebie i pracodawcy, szukanie czegoś nowego w pracy, pokazanie się w firmie od innej strony. W tym okresie potrzebujemy silnych impulsów, czegoś co pobudzi nas na nowo i da nam nową energię do działania.
Możemy poszukać w obrębie firmy nowych projektów, dołączyć do innego zespołu – wyjść do pracodawcy z nowym pomysłem na siebie lub na firmę. To czas w którym musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Możemy także poszukać aktywności angażujących społecznie – włączyć firmę w jakieś działanie społeczne, zaproponować osobom z innych zespołów wspólną akcję. Zainicjowanie działań CSR w firmie może okazać się nowym otwarciem, czymś co da nam nowy napęd do pracy. Dodatkowo może wpisać się w strukturę firmy i związać się z nowym projektem na kolejne lata.
Z badania Edenred-Ipsos wynika, że dla 31% Polaków praca jest rutyną, choć z drugiej strony aż 63% badanych odczuwa przyjemność z przychodzenia do pracy. Jak podkreśla ekspertka Pracuj.pl faza dojrzałej miłości w pracy jest dobra, pod warunkiem, że jej nie prześpimy. Kiedy odkryjemy, że właśnie weszliśmy w tę fazę, to w drugim kroku powinniśmy sobie uświadomić, że właśnie w naszym życiu zawodowym przyszedł czas na rozwój. Zacznijmy szukać takich możliwości w obrębie firmy, w której jesteśmy, ale jeżeli się nie uda, to znak, że przyszedł czas na większe zmiany.
Zgodnie z badaniem Pracuj.pl Specjaliści na rynku pracy o poważnej decyzji zmiany pracy, najczęściej myślą osoby ze stażem w danej firmie od 2 do 5 lat. Najwierniejsi natomiast pozostajemy pracując nie dłużej niż 2 lata w organizacji. Dane potwierdzają, że wejście w fazę dojrzałej miłości to jeden z najtrudniejszych momentów, w którym możemy szukać w firmie nowego miejsca dla siebie albo podjąć tę próbę zmiany pracodawcy.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

pracuj_pl_zakochaj_sie_w_swojej_pracy (1).pdf

pdf | 980 KB

Pobierz
pracuj_pl_zakochaj_sie_w_swojej_pracy.pdf

pdf | 980 KB

Pobierz
praca_milosc_15_02.pdf

pdf | 202 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Związek w pracy

temu

W pracy spędzamy większą część dnia, co sprawia, że siłą rzeczy z naszymi współpracownikami widzimy się dużo częściej niż z przyjaciółmi i znajomymi. Często koleżanki czy koledzy z biurka obok stają się powiernikami naszych, także prywatnych problemów. Taka bliskość sprzyja budowaniu relacji – także tych intymnych. Czy związek w pracy to dobry pomysł? Co zrobić, by spotykając miłość w pracy nie stracić … i pracy, i uczucia?
Związek w pracy

temu

W pracy spędzamy większą część dnia, co sprawia, że siłą rzeczy z naszymi współpracownikami widzimy się dużo częściej niż z przyjaciółmi i znajomymi. Często koleżanki czy koledzy z biurka obok stają się powiernikami naszych, także prywatnych problemów. Taka bliskość sprzyja budowaniu relacji – także tych intymnych. Czy związek w pracy to dobry pomysł? Co zrobić, by spotykając miłość w pracy nie stracić … i pracy, i uczucia?
Benefity – oczami kobiet i mężczyzn

temu

W badaniu Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają", 35% kobiet i 32% mężczyzn deklaruje, że w tym momencie w pracy brakuje im benefitów. Pozostała grupa byłaby bardziej zadowolona z podwyżki. Jednak, choć wciąż najbardziej cieszy nas wzrost pensji, coraz bardziej doceniamy rolę benefitów. Wielu pracujących Polaków powoli dostrzega, że każdy benefit, który oferuje nam pracodawca, to realna oszczędność w domowym budżecie. Czy benefity mają „płeć”? Czy pracodawcy oferują inne dodatki mężczyznom, a inne kobietom? Czy oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od płci? Przedstawiamy wnioski z badania Pracuj.pl "Benefity oczami pracowników".
Związek w pracy

temu

W pracy spędzamy większą część dnia, co sprawia, że siłą rzeczy z naszymi współpracownikami widzimy się dużo częściej niż z przyjaciółmi i znajomymi. Często koleżanki czy koledzy z biurka obok stają się powiernikami naszych, także prywatnych problemów. Taka bliskość sprzyja budowaniu relacji – także tych intymnych. Czy związek w pracy to dobry pomysł? Co zrobić, by spotykając miłość w pracy nie stracić … i pracy, i uczucia?
Benefity – oczami kobiet i mężczyzn

temu

W badaniu Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają", 35% kobiet i 32% mężczyzn deklaruje, że w tym momencie w pracy brakuje im benefitów. Pozostała grupa byłaby bardziej zadowolona z podwyżki. Jednak, choć wciąż najbardziej cieszy nas wzrost pensji, coraz bardziej doceniamy rolę benefitów. Wielu pracujących Polaków powoli dostrzega, że każdy benefit, który oferuje nam pracodawca, to realna oszczędność w domowym budżecie. Czy benefity mają „płeć”? Czy pracodawcy oferują inne dodatki mężczyznom, a inne kobietom? Czy oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od płci? Przedstawiamy wnioski z badania Pracuj.pl "Benefity oczami pracowników".
Nowy rok dobrą okazją do rozmów o podwyżce?

temu

Jak wynika z badania "Benefity oczami pracowników" przeprowadzonego przez Pracuj.pl w grudniu 2017 roku, prawie jedna trzecia respondentów stawia sobie jako cel noworoczny rozmowę z przełożonym o podwyżce. Nowy rok może być dobrą okazją do takiej rozmowy – warto wiedzieć jak się do niej przygotować, by przebiegła po naszej myśli.
Związek w pracy

temu

W pracy spędzamy większą część dnia, co sprawia, że siłą rzeczy z naszymi współpracownikami widzimy się dużo częściej niż z przyjaciółmi i znajomymi. Często koleżanki czy koledzy z biurka obok stają się powiernikami naszych, także prywatnych problemów. Taka bliskość sprzyja budowaniu relacji – także tych intymnych. Czy związek w pracy to dobry pomysł? Co zrobić, by spotykając miłość w pracy nie stracić … i pracy, i uczucia?
Benefity – oczami kobiet i mężczyzn

temu

W badaniu Pracuj.pl "Czy pieniądze szczęścia nie dają", 35% kobiet i 32% mężczyzn deklaruje, że w tym momencie w pracy brakuje im benefitów. Pozostała grupa byłaby bardziej zadowolona z podwyżki. Jednak, choć wciąż najbardziej cieszy nas wzrost pensji, coraz bardziej doceniamy rolę benefitów. Wielu pracujących Polaków powoli dostrzega, że każdy benefit, który oferuje nam pracodawca, to realna oszczędność w domowym budżecie. Czy benefity mają „płeć”? Czy pracodawcy oferują inne dodatki mężczyznom, a inne kobietom? Czy oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od płci? Przedstawiamy wnioski z badania Pracuj.pl "Benefity oczami pracowników".
Nowy rok dobrą okazją do rozmów o podwyżce?

temu

Jak wynika z badania "Benefity oczami pracowników" przeprowadzonego przez Pracuj.pl w grudniu 2017 roku, prawie jedna trzecia respondentów stawia sobie jako cel noworoczny rozmowę z przełożonym o podwyżce. Nowy rok może być dobrą okazją do takiej rozmowy – warto wiedzieć jak się do niej przygotować, by przebiegła po naszej myśli.
Zawodowe postanowienia noworoczne – jak je realizować skutecznie?

temu

Grudzień co roku skłania do podejmowania postanowień noworocznych. Jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, ponad 60% badanych chciałoby w nowym roku zmienić pracę, inni planują porozmawiać z szefem o podniesieniu wynagrodzenia. O jakich jeszcze zmianach zawodowych marzą Polacy?

Rynek Pracy Specjalistów w styczniu 2017 Raport Pracuj.pl

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 46 401 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 15% w ujęciu rok do roku oraz blisko 40% w porównaniu z grudniem 2016 r. Najwięcej ofert pracy w styczniu pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość /finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. W styczniowych danych widać także znaczące odbicie branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku.