Jakie języki obce są najbardziej potrzebne w pracy?

Jakie języki obce są najbardziej potrzebne w pracy?

Opublikowany

Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2016 roku wymóg znajomości języka angielskiego znalazł się w 70% ofert pracy. To znaczny wzrost, porównując z wymaganiami w ofertach w zeszłym roku. Na kolejnych miejscach uplasował się język niemiecki (14% ogłoszeń zawiera wymóg jego znajomości) i francuski (4% ogłoszeń).

jezyki_01.jpg

Znajomość języka obcego to bardzo istotny aspekt dla pracodawców. Język angielski jest już standardem, najczęściej firmy wymagają znajomości komunikatywnej lub bardzo dobrej. To na naukę tego języka powinniśmy więc postawić w pierwszej kolejności. Niestety, często zdarza się, że kandydaci deklarują w CV komunikatywną znajomość języka angielskiego, a już podczas rozmowy telefonicznej rekruter przekonuje się, że jest to deklaracja zdecydowanie na wyrost. Nie warto więc ubarwiać swojego CV, a realnie zadbać o znajomość języka angielskiego

radzi Konstancja Zyzik, Koordynator Zespołu ds. Rekrutacji w Grupie Pracuj.

Komu w pracy najbardziej potrzebny będzie język angielski?

Jak wynika z analizy Pracuj.pl w I półroczu 2016 roku 70% ofert pracy publikowanych na portalu zawierała wymóg znajomości języka angielskiego. Z danych wynika również, że znajomość języka angielskiego jest coraz bardziej potrzeba na rynku pracy. W I półroczu 2015 roku 47% ogłoszeń zawierało wymóg znajomości języka angielskiego, w ciągu roku nastąpiła więc zmiana o 23 p.p.
Najwięcej ofert pracy, w których pojawia się wymóg znajomości języka angielskiego, skierowanych jest do osób odpowiedzialnych za rozwój oprogramowania – aż 92% ogłoszeń zawiera takie wymaganie. Pracownicy odpowiedzialni za badania i rozwój także nie powinni zapominać o nauce języka angielskiego. W I półroczu 2016 roku 85% ogłoszeń do nich skierowanych posiadało wymóg znajomości tego języka. Podobne oczekiwanie zawierało też 85% ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za marketing.
Bez znajomości angielskiego trudno też o pracę w obszarze hotelarstwa, gastronomii czy turystyki. 82% ogłoszeń dla pracowników z tego obszaru zawierało wymóg posługiwania się tym językiem.

Komu w pracy pomoże język niemiecki?

Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2016 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 14% wszystkich ogłoszeń – to wzrost o 5 p.p. w stosunku do danych z pierwszego półroczna 2015 r.

Do niedawna szanse na zatrudnienie mieli głównie kandydaci ze znajomością języka na poziomie C1. Obecnie część centrów outsourcingowych decyduje się na przyjmowanie pracowników, których poziom znajomości języka niemieckiego oceniany jest na B2. Firmy te gwarantują pracownikom dalszy rozwój poprzez np. szkolenia wewnętrzne.  Niektóre centra nie chcą jednak obniżać wymogów językowych czy merytorycznych, dlatego aby zwabić wykwalifikowanych pracowników oferują dodatkowe benefity i zaczynają podnosić wynagrodzenia, tym samym przekraczają średnią płacę w tym sektorze

komentuje Magdalena Zagrodnik, Recruitment Manager w firmie doradztwa personalnego People

Z analizy ogłoszeń, które zostały opublikowane na portalu Pracuj.pl w I kwartale 2016 r. wynika, że wymóg znajomości języka niemieckiego pojawiał się najczęściej wśród ogłoszeń skierowanych do osób odpowiedzialnych za transport, spedycję, logistykę (25% z wszystkich ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), budownictwo (22%) oraz pracowników łańcucha dostaw (20%).
Znajomość języka niemieckiego pojawia się także szczególnie często w ogłoszeniach dla inżynierów. Najczęściej wymóg znajomości tego języka występuje w ofertach dla monterów/serwisantów (24% wszystkich ogłoszeń skierowanych do tych pracowników), mechaników (prawie 20% wszystkich ogłoszeń skierowanych dla tych pracowników) oraz osób specjalizujących się w konstrukcjach i technologiach (prawie 18% wszystkich ogłoszeń skierowanych dla tych pracowników).

Komu przyda się w pracy język francuski?

W pierwszym półroczu 2016 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (4% wszystkich ogłoszeń zawierało wymóg znajomości tego języka). Nauką języka francuskiego powinni zainteresować się przede wszystkim pracownicy call center (ponad 8% wszystkich ogłoszeń do nich skierowanych posiada wymóg znajomości tego języka), osoby zajmujące się finansami/ekonomią (prawie 7% wszystkich ogłoszeń dla tych pracowników) oraz administracją biurową (ponad 6% wszystkich ogłoszeń dla tych pracowników).

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

jezyki_01.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
jezyki.png

grafika | 173 KB

Pobierz
jezyki.pdf

pdf | 241 KB

Pobierz
2016_08_25_znajomosc_jakich_jezykow_obcych_najbardziej_przyda_sie_w_pracy_ip.pdf

pdf | 500 KB

Pobierz
2016_08_25_znajomosc_jakich_jezykow_obcych_najbardziej_przyda_sie_w_pracy_ip.doc

doc | 147 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.