Młodzi Polacy aktywni w poszukiwaniu zawodowych szans

Młodzi Polacy aktywni w poszukiwaniu zawodowych szans

Opublikowany

Kluczem do zawodowego sukcesu jest obserwowanie zmian na rynku pracy i wymagań stawianych pracownikom oraz odpowiednie kierowanie karierą w oparciu o tę wiedzę. Najbardziej świadomi oraz aktywni w tym zakresie są młodzi Polacy. Aż 92 proc. osób w wieku 18-29 lat uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy i śledzić aktualne oferty pracy, nawet jeśli jest się obecnie zatrudnionym. Ekspert Pracuj.pl opowiada o tym, co możemy zyskać dzięki aktywnemu poszukiwaniu zawodowych szans.

mlodzi_pracownicy_sukces_b_01.jpg

Młodzi doceniają bycie na bieżąco z rynkiem pracy

Zdecydowana większość osób w wieku 18-29 lat, jest przekonana, że warto być na bieżąco z rynkiem i śledzić aktualne oferty pracy (92 proc.) – wynika z raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”. Bardziej doświadczeni pracownicy również doceniają posiadanie aktualnej wiedzy rynkowej, ale w mniejszym stopniu niż ludzie młodzi. 84 proc. pracowników w wieku od 40 do 49 lat oraz 81 proc. z przedziału wiekowego 50-59 lat uważa, że warto systematycznie obserwować rynek pracy i regularnie sprawdzać pojawiające się oferty.
Z naszych badań wynika, że osobom z niżu demograficznego, rozpoczynającym karierę, szczególnie zależy na rozwoju. Dlatego też chętnie śledzą zmiany na rynku pracy i starają się jak najlepiej wykorzystać nadarzające się zawodowe szanse. W ich poszukiwaniu, młodym pomaga regularna obserwacja aktualnych ofert pracy dostępnych na Pracuj.pl. Dzięki analizie ofert pracy mogą też się zorientować, jak wyglądają możliwości zawodowe w obszarach ich zainteresowań, jakie perspektywy rozwoju mogą się przed nimi rysować - komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

Lepsza praca dzięki znajomości rynku

Podstawową zaletą bycia na bieżąco z rynkiem pracy, na jaką wskazują respondenci, jest możliwość znalezienia lepszego zatrudnienia. Tak twierdzi 55 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Tego zdania jest blisko połowa ankietowanych w wieku 30-39 lat (49 proc.) i 45 proc. badanych w wieku 50-59 lat. Stałe trzymanie ręki na pulsie pozwoli nam zweryfikować m.in. czy pożądani przez nas pracodawcy poszukują aktualnie specjalistów z naszej specjalizacji zawodowej jakie firmy rozpoczynają działalność na polskim rynku, jak zmieniają się oczekiwania wobec potencjalnych kandydatów.

 Śledzenie ofert pracy w internecie

 Badanie Pracuj.pl pokazało, że grupą wiekową, która najczęściej śledzi na bieżąco oferty pracy, są Polacy w wieku 18-29 lat (34 proc.). Dla porównania, regularne obserwowanie ogłoszeń deklaruje 24 proc. osób w wieku 40-49 lat i jedynie 17 proc. w wieku 50-59 lat. Młodzi ludzie także częściej niż pozostałe grupy wiekowe informacji na temat rynku pracy szukają w internecie. Taką postawę zadeklarowało 61 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Tę samą odpowiedź wskazało 45 proc. osób z przedziału wiekowego od 30 do 39 lat i 41 proc. w wieku 40-49 lat.

 Internet to naturalne środowisko dla osób należących do młodego pokolenia. Jednocześnie jest jednym z najwygodniejszych sposobów poszukiwania możliwości zawodowych. Chcąc zgłębiać wiedzę na temat sytuacji na rynku pracy, młode osoby powinny w pierwszej kolejności obserwować informacje dostępne na portalach z aktualnymi ofertami pracy. Jest to szczególnie ważne, kiedy zależy nam na zdobyciu informacji w kontekście pożądanych przez firmy kwalifikacji 

przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.
Powoływanie się na wyniki badania jest możliwe wyłącznie za podaniem źródła: Raport Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy ofert pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Więcej informacji na www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

mlodzi_pracownicy_sukces_b_01.jpg

grafika | 1,11 MB

Pobierz
mlodzi_pracownicy_sukces_b_01.png

grafika | 525 KB

Pobierz
16_06_07_mlodzi_polacy_aktywni_w_poszukiwaniu_zawodowych_szans_ost.pdf

pdf | 340 KB

Pobierz
16_06_07_mlodzi_polacy_aktywni_w_poszukiwaniu_zawodowych_szans_ost.doc

doc | 150 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.