Pracodawca jak święty Mikołaj…nie tylko w Święta! Raport Pracuj.pl

Pracodawca jak święty Mikołaj…nie tylko w Święta! Raport Pracuj.pl

Opublikowany

Święta Bożego Narodzenia to czas podarunków - również pracodawcy dostrzegają potrzebę obdarowania swoich pracowników różnego typu świątecznymi benefitami. Jednak, jak wynika z danych Pracuj.pl, połowa pracujących Polaków korzysta na co dzień z dodatków pozapłacowych oferowanych przez pracodawców.

pracodawa_mikolaj_01.png

Nie tylko od święta

Jak wynika z danych portalu zarobki.pracuj.pl, wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom różnego typu bonusy mające charakter stały. Co drugi specjalista badany przez portal zarobki.pracuj.pl zadeklarował otrzymywanie przynajmniej jednego takiego benefitu. Wśród wskazywanych przez pracowników bonusów prym wiedzie prywatna opieka medyczna - dostępność takiego świadczenia zadeklarował co 4 uczestnik badania. Popularnością cieszą się również ubezpieczenie na życie (20%), świadczenia socjalne (16%) czy dofinansowanie zajęć sportowych (13%).

Benefity a staż pracy

Dostępność pracowniczych benefitów jest uzależniona od wielu czynników. Istotnym okazuje się być staż pracy. Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń w Grupie Pracuj, rozróżnia dwa typy dodatkowych świadczeń, uzależnionych właśnie od okresu zatrudnienia w danej firmie.

Benefity podzielić można na dwie grupy: pierwsza jest bardziej dostępna i w zasadzie nie widać różnicy w częstotliwości jej oferowania niezależnie od stażu pracy. Do tej grupy należą m.in. ubezpieczenie na życie, świadczenia socjalne, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna. Do drugiej grupy – benefitów, których dostępność zależy w pewnej mierze od stażu pracy, należą: telefon służbowy do celów prywatnych (pracownicy ze stażem 10 letnim lub dłuższym otrzymywali go przeciętnie 2 razy częściej niż pracownicy początkujący), samochód służbowy do celów prywatnych (wśród pracowników doświadczonych występował 5 razy częściej niż wśród początkujących) oraz dodatkowe programy emerytalne (3 raz częściej) 

wyjaśnia Maciej Bąk.

Duży może więcej

Analizując dostępność świadczeń pozapłacowych, nie można zapominać też o innym czynniku – mianowicie wielkości danej firmy. Dane portalu zarobki.pracuj.pl pokazują, że skala pracowniczych benefitów uzależniona jest w dużym stopniu od tego, ile osób zatrudnia dany pracodawca. 

Istnieje bardzo silny związek między częstotliwością oferowania benefitów a wielkością firmy, w której pracownicy są zatrudnieni. 74% pracowników zatrudnionych w firmach małych (do 10 pracowników) deklarowało brak możliwości skorzystania z jakiegokolwiek benefitu. 

komentuje Maciej Bąk.

Ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj dodaje, że świadczenia pozapłacowe w największych firmach są raczej regułą.

Wśród pracowników firm dużych (ponad 250 zatrudnionych) brak jakiegokolwiek świadczenia pozapłacowego deklarowało zaledwie 29% użytkowników.

Umowa o pracę, firma w województwie mazowieckim - większe benefity

Jak wynika z danych zarobki.pracuj.pl, niezależnie od województwa przynajmniej jeden benefit otrzymuje średnio około 50% badanych. Jedynym wyjątkiem jest województwo mazowieckie, w którym 60% ankietowanych zadeklarowało otrzymywanie świadczeń pozapłacowych.
Benefity pracownicze uzależnione są także od formy zatrudnienia. Na większe przywileje mogą liczyć osoby, które podpisały umowę o pracę niż te, które związane są z firmą umową cywilnoprawną. Z badania portalu zarobki.pracuj.pl wynika, że aż 8 na 10 pracowników zatrudnionych na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło nie otrzymało żadnego świadczenia pozapłacowego.
Raport Pracuj.pl opracowany na podstawie 900 tysięcy ankiet wypełnianych przez specjalistów na portalu zarobki.pracuj.pl

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do studentów, specjalistów i menedżerów. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie.

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

pracodawa_mikolaj_01.png

grafika | 485 KB

Pobierz
pracodawa_mikolaj.pdf

pdf | 339 KB

Pobierz
15_12_18_pracodawca_jak_swiety_mikolaj_ip_ost.doc

doc | 161 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.