Polscy pracownicy poszukiwani za granicą

Polscy pracownicy poszukiwani za granicą

Opublikowany

Polski rynek pracy systematycznie rośnie. Według dany GUS przeciętne zatrudnienie w lipcu w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 0,9% rok do roku, z kolei na Pracuj.pl opublikowano w sierpniu 14% więcej ofert niż w zeszłym roku. Osoby szukające nowego zatrudnienia wraz z końcem lata mają szansę na znalezienie wielu ciekawych ogłoszeń w różnych branżach w Polsce. Jednak jeśli ktoś rozważa podjęcie pracy za granicą może liczyć na oferty, które systematycznie pojawiają się na portalu Pracuj.pl. W pierwszej połowie tego roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 4 234 ogłoszeń skierowanych do osób poszukujących pracy za granicą. To jednak zaledwie 2% wszystkich ogłoszeń o pracę publikowanych w tym okresie na Pracuj.pl.

Najwięcej zagranicznych ofert pracy pochodziło z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech i Belgii. Ogłoszenia dotyczące zatrudnienia w tych krajach stanowiły 72% wszystkich zagranicznych ofert dostępnych w pierwszym półroczu 2015 r. na portalu Pracuj.pl.

Kierunek Niemcy

W pierwszym półroczu tego roku 38% zagranicznych ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło pracy w Niemczech. W analizowanym okresie najczęściej szukano specjalistów ds. inżynierii, produkcji oraz budownictwa. Ten trend nadal się utrzymuje, obecnie na portalu Pracuj.pl 40% zagranicznych ofert pochodzi z Niemiec, a co trzecie ogłoszenie adresowane jest do pracowników specjalizujących się w inżynierii, szczególnie odpowiedzialnych za montaż/serwis, elektronikę/elektrykę oraz konstrukcję/technologię. Niemieckie firmy poszukują również polskich specjalistów zajmujących się instalacjami, budownictwem mieszkaniowym/przemysłowym, magazynowaniem oraz obszarem produkcji.

Fachowcy z Polski poszukiwani w krajach Beneluxu

Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że polscy pracownicy potrzebni są także na holenderskich i belgijskich rynkach. W pierwszym półroczu 2015 r. oferty dotyczące pracy w Holandii stanowiły 10% wszystkich zagranicznych ogłoszeń. Najwięcej pracy czekało na specjalistów ds. inżynierii. Obecnie na portalu Pracuj.pl również ponad 10% ofert zatrudnienia za granicą stanowią ogłoszenia skierowane do osób poszukującym pracy w Holandii, co plasuje ten kraj na drugim miejscu pod względem liczby ogłoszeń dotyczących zatrudnienia na zagranicznych rynkach. Co trzecia oferta dotycząca pracy Holandii skierowana jest do specjalistów ds. produkcji. Osoby planujące pracę w Holandii mogą liczyć również na zatrudnienie w obszarze inżynierii oraz łańcuchu dostaw.
Ogłoszenia dla poszukujących pracy w Belgi, w pierwszej połowie tego roku stanowiły 7% zagranicznych ofert. Wśród nich pracę najłatwiej było znaleźć specjalistom ds. inżynierii, budownictwa i produkcji. Obecnie na portalu Pracuj.pl, podobnie jak w poprzednim półroczu, ponad 7% zagranicznych ofert dotyczy pracy w Belgii. Wśród nich 26% wszystkich ogłoszeń skierowanych jest do inżynierów. Największe zapotrzebowanie jest na osoby odpowiedzialne za montaż/serwis, elektronikę/elektrykę oraz konstrukcję/ technologię. Zatrudnienie w Belgii mogą znaleźć także osoby zajmujące się produkcją, co piąte publikowane ogłoszenie dotyczące pracy w tym kraju skierowane jest do specjalistów z tego obszaru.

Polscy specjaliści IT potrzebni w Wielkiej Brytanii i Czechach

Oferty pracy dla specjalistów z Polski pojawiają się również na brytyjskim i czeskim rynku. W pierwszej połowie tego roku 10% ogłoszeń zagranicznych pochodziło z Wielkiej Brytanii. Najczęściej poszukiwano specjalistów IT, dla których ogłoszenia stanowiły 47% ofert dotyczących pracy na Wyspach. Pracodawcy najchętniej zatrudniali specjalistów odpowiedzialnych za programowanie, architekturę, oraz administrowanie systemami i testowanie. Praca dla specjalistów IT czeka również na czeskim rynku. W pierwszym półroczu tego roku 5% zagranicznych ogłoszeń na Pracuj.pl dotyczyło pracy w Czechach. Tutaj 29% wszystkich ogłoszeń z pierwszego półrocza 2015 r. z tego kraju skierowanych było do ekspertów z obszaru administracji IT oraz rozwoju oprogramowania IT.

Pracodawcy ze Skandynawii poszukują pracowników z Polski

Polscy pracownicy są również poszukiwani w krajach skandynawskich. W pierwszym kwartale tego roku oferty z Norwegii stanowiły 4% zagranicznych ogłoszeń. W analizowanym okresie poszukiwano przede wszystkim specjalistów z obszaru inżynieria, budownictwo, produkcja oraz hotelarstwo / gastronomia / turystyka.
Obecnie ogłoszenia dotyczące pracy w Norwegii stanowią około 4% zagranicznych ofert. Ponownie poszukiwani są przede wszystkim specjaliści ds. inżynierii i budownictwa. Ogłoszenia z kolejnego skandynawskiego kraju, czyli Szwecji, aktualnie stanowią 2% zagranicznych ofert. Podobnie jak w przypadku Norwegii, najłatwiej znajdą tam zatrudnienie osoby zajmujące się obszarem budownictwo i inżynieria.

###
 Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

pracuj_za_granica.pdf

pdf | 687 KB

Pobierz
15_09_01_polscy_pracownicy_potrzebni_za_granica (1).pdf

pdf | 282 KB

Pobierz
15_09_01_polscy_pracownicy_potrzebni_za_granica_ost.doc

doc | 133 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.