Połowa ogłoszeń o pracę zawiera wymóg znajomości języka obcego

Połowa ogłoszeń o pracę zawiera wymóg znajomości języka obcego

Opublikowany

Według analizy Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2015 roku, wymóg znajomości języka obcego pojawił się w połowie wszystkich ogłoszeń o pracę opublikowanych na portalu. Największą popularnością cieszył się język angielski, wymóg jego znajomości zawierało 47% ogłoszeń o pracę z pierwszego półrocza 2015r. Pracodawcy poszukiwali także osób ze znajomością języka niemieckiego (9% ogłoszeń o pracę) i francuskiego (3%). Komu w codziennej pracy, oprócz nauczycieli języków obcych czy tłumaczy, najbardziej potrzebna jest znajomość języków obcych?

infografika_jezyki_w_ogloszeniach.jpg

Od jakich specjalistów najczęściej oczekuje się znajomości języka angielskiego?

Analiza zamieszczonych obecnie na portalu Pracuj.pl ogłoszeń pokazuje, że najczęściej pracodawcy oczekiwali znajomości języka od specjalistów IT (ponad 75% ogłoszeń dla IT zawiera taki wymóg), specjalistów ds. finansów (ponad 69% ofert pracy), specjalistów ds. administracji biurowej (ponad 66% ogłoszeń) oraz specjalistów ds. marketingu (ponad 66% ofert pracy).
Wśród osób specjalizujących się w IT najczęściej język angielski wymagany jest od specjalistów odpowiedzialnych za administrowanie systemami oraz od programistów.
Dla specjalistów związanych z finansami/ekonomią, najczęściej język angielski kluczowy jest w przypadku księgowych, specjalistów ds. analizy finansowej i biznesowej oraz ekspertów kontrolingu. Z kolei wśród specjalistów obsługi klienta najczęściej angielski potrzebny był w pracy ekspertom odpowiedzialnym za usługi profesjonalne.
Wśród ogłoszeń dla osób zajmujących się administracją biurową znajomości języka angielskiego oczekuje się od pracowników zajmujący się wsparciem administracyjnym, specjalistów odpowiedzialnych za wprowadzanie/ przetwarzanie danych czy osób na stanowiskach asystenckich. W marketingu najczęściej posługiwanie się językiem angielskim wymagane było od osób specjalizujących się w marketingu handlowym, zarządzaniu produktem czy zarządzaniu marką.
Dane portalu Pracuj.pl pokazują, że także inżynierowie nie powinni zapominać o nauce języków. Obecnie ogłoszenia, w których od tych specjalistów oczekuje się znajomości języka angielskiego, stanowią 54% wszystkich ofert pracy do nich skierowanych. Wśród inżynierów znajomości angielskiego wymaga się przede wszystkim od specjalistów ds. elektroniki/elektryki, ekspertów zajmujących się konstrukcjami/technologiami oraz monterów/serwisantów.

 Niemiecki numerem dwa

Drugim, najczęściej pojawiającym się w ogłoszeniach o pracę językiem, jest język niemiecki. W pierwszym półroczu 2015 roku oferty zawierające wymóg znajomości tego języka stanowiły 9% wszystkich ogłoszeń. Obecnie największy procent ofert w których pojawia się język niemiecki, jako kryterium wskazane przez pracodawcę obserwuje się wśród ofert dla specjalistów ds. administracji (17% ofert dla tych specjalistów zawiera wymóg znajomości języka niemieckiego), inżynierów (15%), specjalistów ds. finansów/ekonomii (15%) oraz ekspertów ds. obsługi klienta (10%).
Wśród osób zajmujących się administracją język niemiecki jest najczęściej wymagany od specjalistów odpowiedzialnych za wsparcie administracyjne oraz od pracowników odpowiedzialnych za wprowadzanie/przetwarzanie danych. Wśród inżynierów najczęściej język niemiecki przydatny jest specjalistom ds. konstrukcji/technologii, monterom/serwisantom oraz inżynierom elektronikom/elektrykom. W przypadku specjalistów ds. finansów/ekonomii, 73% wszystkich ogłoszeń o pracę z językiem niemieckim, skierowane było do księgowych. Wśród specjalistów ds. obsługi klienta język  niemiecki najczęściej był wymagany od osób specjalizujących się w usługach profesjonalnych oraz specjalistów inżynierii/techniki/produkcji.

Jakie jeszcze języki obce pojawiły się w pierwszym półroczu 2015 r. w ogłoszeniach o pracę?

W pierwszym półroczu 2015 r. poszukiwano także osób ze znajomością języka francuskiego (3% wszystkich ogłoszeń zawierających wymóg znajomości języka) a także, ale już znacznie rzadziej, włoskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego (1% ofert pracy).

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

infografika_jezyki_w_ogloszeniach.jpg

grafika | 1010 KB

Pobierz
15_08_13_polowa_ogloszen_o_prace_zawiera_wymog_znajomosci_jezyka_obcego_ip_doc.pdf

pdf | 279 KB

Pobierz
15_08_13_polowa_ogloszen_o_prace_zawiera_wymog_znajomosci_jezyka_obcego_ip.doc

doc | 131 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.