Młodzi na rynku pracy

Młodzi na rynku pracy

Opublikowany

Jak wynika z badania Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy już w trakcie studiów ponad połowa respondentów pracowała bądź pracuje zawodowo. Jak wynika z danych Pracuj.pl za pierwszy kwartał 2015 r., osobom o najkrótszym stażu zawodowym dedykowano o 8,4% więcej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku minionego. W pierwszym kwartale 2015 r. największe zapotrzebowanie na pracowników z najkrótszym stażem pracy zgłosiły takie branże jak handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości.

rynek_mlodzi.png
 Jak wynika z danych Eurostatu, rynek pracy w Polsce nie jest zbyt łaskawy dla jego najmłodszych uczestników; w lutym 2015 r. stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 20,8%. Dla porównania dla całego rynku pracy w Polsce było to 7,8%. Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że na tle Europy nie wypadamy najgorzej, bo dla przykładu w Hiszpanii bez pracy pozostaje połowa uczestników rynku pracy poniżej 25 roku życia. Co więcej, porównanie danych rok do roku może napawać pewnym optymizmem, ponieważ okazuje się, że bezrobocie w najmłodszej grupie spadło w Polsce o niemal pięć punktów procentowych (w lutym 2014 r. – było to 25,7%).
 Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika.

 Młodzi, wykształceni – wchodzą na rynek pracy

 Jak się pokazuje badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, ponad połowa badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. W grupie osób poniżej 25 roku życia – 62% respondentów zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów (43% badanych). Jak wynika z analiz, najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20% badanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia; także humaniści w większości podejmują wyzwania zawodowe spoza obszaru zdobywanych kompetencji – tylko 33% twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili. Natomiast wśród respondentów z uczelni o profilu ekonomicznym, technicznym/ścisłym i medycznym ponad 40% twierdziło, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia.

 Rynek pracy dla młodych w pierwszym kwartale 2015 r.

 Jak pokazuje analiza ogłoszeń opublikowanych na portalu Pracuj.pl skierowanych do osób z najkrótszym stażem pracy w pierwszym kwartale 2015 r. do asystentów skierowano 4 678 ogłoszeń o pracę, co oznacza 8,4% wzrostu rok do roku oraz 4% wzrostu kwartał do kwartału. Najwięcej ofert pracy dla asystentów opublikowały następujące branże – handel i sprzedaż – były to 923 ogłoszenia (19,7% wszystkich ogłoszeń z I kwartału 2015 r.), bankowość, finanse, ubezpieczenia (13,2% udziału w całości) oraz budownictwo i nieruchomości.
 Najdynamiczniej rosło zapotrzebowanie na asystentów w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych – wzrost o 30,6% rok do roku oraz w budownictwie i nieruchomościach – 21,8% wzrostu rok do roku. Sporym dynamizmem wykazała się także branża IT w której wzrost rok do roku wyniósł 15,6%. W pierwszym kwartale 2015 r. firmy najchętniej zatrudniały asystentów do działów odpowiedzialnych za handel i sprzedaż - 1043 ogłoszeń (22% wszystkich ogłoszeń skierowanych do asystentów w pierwszym kwartale 2015 r.), obsługę klienta – 927 ofert pracy (19,8% całości) oraz za finanse – 743 ogłoszeń (15,8% całości).
 Najwięcej pracy dla osób z najkrótszym stażem pracy jest w województwach: mazowieckim - 1704 ofert pracy dla asystentów w pierwszym kwartale 2015 r. (36,4% - wszystkich ogłoszeń z omawianego okresu), wielkopolskim - było to 12% udziału w całości oraz małopolskiego – udział wyniósł 8,7%. Najdynamiczniej liczba ogłoszeń dedykowanych asystentom przyrastała w województwie dolnośląskim, o ponad jedną piątą rok do roku (23,8%) oraz w województwie mazowieckim (20,5% wzrostu rok do roku) i wielkopolskim (17,5% przyrostu rok do roku).
Badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, przeprowadzone przez Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej online na grupie 2746, będących studentami bądź absolwentami uczelni wyższych.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rynek_mlodzi.png

grafika | 180 KB

Pobierz
15_04_30_rynek_pracy_mlodych_ip.pdf

pdf | 281 KB

Pobierz
15_04_30_rynek_pracy_mlodych_ip.doc

doc | 130 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.