Rynek Pracy Specjalistów HR w pierwszym kwartale 2015 r.

Rynek Pracy Specjalistów HR w pierwszym kwartale 2015 r.

Opublikowany

W pierwszym kwartale 2015 roku na Pracuj.pl opublikowano 4 058 ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za obszar HR. To wzrost o 14,2%, porównując do analogicznego okresu w 2014 roku. Największe zapotrzebowanie na ekspertów HR zgłosiły branże bankowość, finanse, ubezpieczenia, handel i sprzedaż, przemysł oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Tymczasem sami specjaliści zajmujący się zasobami ludzkimi niechętnie zmieniają pracę.

Analiza ofert pracy na Pracuj.pl w pierwszym kwartale 2015 roku potwierdza wyraźny już od 2013 r. wzrost zapotrzebowania na osoby odpowiedzialne za HR. Zmieniający się rynek pracy, wyraźne ożywienie i optymizm wśród pracodawców przekładają się na zdecydowane wzrosty w publikowanej liczbie ofert pracy dla specjalistów ds. rekrutacji i specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi. Rok 2014 zamknął się wzrostem zapotrzebowania na osoby odpowiedzialne za HR na poziomie 23,9% rok do roku. Pierwszy kwartał 2015 r. pokazuje, że tendencja ta się utrzymuje i zapotrzebowanie na ekspertów z tej specjalizacji nadal rośnie – o 13,2% w stosunku do IV kwartału 2014 r. i o 14,2% rok do roku.
infografika_hr.png
W pierwszym kwartale tego roku najbardziej poszukiwani byli specjaliści zajmujący się rekrutacją i employer brandingiem, dla tych ekspertów opublikowano 2 279 ofert pracy, co przekłada się na wzrost rok do roku o 10%.  Osobom odpowiedzialnym za kadry/wynagrodzenia dedykowano 1 625 ogłoszeń, co oznacza 14,8% wzrostu w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Widać też, w ogłoszeniach publikowanych przez pracodawców, zapotrzebowanie na specjalistów ds. zarządzania HR – liczba ogłoszeń dedykowanych tym ekspertom wzrosła o 8,3% rok do roku.

HR – barometrem trendów

Analiza tego, jakie branże najintensywniej powiększają działy HR, może być jednym z barometrów kondycji branży. W pierwszym kwartale bieżącego roku największe zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za HR zgłosiła branża bankowość, finanse, ubezpieczenia – opublikowano 555 ofert pracy (14% wszystkich ogłoszeń dla HR-owców pochodziło z tej branży), dając 18% wzrost liczby ofert rok do roku. Drugą pod względem największej liczby ogłoszeń o pracę dla osób odpowiedzialnych za HR była branża handel i sprzedaż z 401 ofertami (10% wszystkich ogłoszeń dla HR-owców). Także w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach, przemyśle oraz w branży produkcji dóbr szybkozbywalnych pojawiło się wiele ogłoszeń dla osób zajmujących się obszarem HR.

Gdzie najwięcej pracy dla osób odpowiedzialnych za HR?

Najwięcej ogłoszeń dla ekspertów HR opublikowały firmy z następujących województw: mazowieckiego – ponad jedna czwarta wszystkich ofert (28,4%), małopolskiego (13,5% wszystkich ofert), dolnośląskiego (10,9% udziału w całości) i wielkopolskiego (10,5% udziału w całości).
Niezależnie od swej wielkości, firmy zwiększały zapotrzebowanie na specjalistów HR w pierwszym kwartale 2015 r . Największy wzrost rok do roku, o 21%, zaobserwowano w przedsiębiorstwach największych (zatrudniających 250 i więcej pracowników). W firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) wzrost rok do roku wyniósł 16,2%, natomiast w mikrofirmach (zatrudniających poniżej 10 pracowników) zapotrzebowanie w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosło o 10,8%, a w firmach małych (zatrudniających od 11 do 50 pracowników) nastąpił wzrost o 8%, porównując analogicznym okresem 2014 roku.

HR-owiec pożądany, ale niechętny do zmiany pracy

Jak wynika z raportu Pracuj.pl „HR-owca portret własny” (dane z 2014 r.), praca w HR jest stabilna i charakteryzuje się niskim poziomem fluktuacji. Aż 26% specjalistów pracuje w tej samej firmie dłużej niż 5 lat. Dla 13% badanych obecna praca jest nowa, rozpoczęli ją krócej niż rok temu. 31% badanych pracuje w tej samej organizacji od dwóch do pięciu lat. Specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi są zadowoleni ze swej pracy. Aż 44% badanych stwierdziło, że nie zamieniłoby zawodu, który wykonują, na żaden inny.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

infografika_hr.png

grafika | 312 KB

Pobierz
2015_04_23_poszukiwany_hr_owiec_ip_rynek_pracy.pdf

pdf | 282 KB

Pobierz
2015_04_23_poszukiwany_hr_owiec_ip_rynek_pracy.doc

doc | 131 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.