Polacy są coraz bardziej mobilni zawodowo. Z badania Pracuj.pl przeprowadzonego w marcu 2023 roku wynika, że 41% badanych aktywnie poszukuje obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną. Liczba ta wzrosła o pięć punktów procentowych w porównaniu z badaniem z analogicznego okresu ubiegłego roku. 84% badanych jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Poszukują pracy, by zyskać lepsze wynagrodzenie i stabilne, bezpieczne miejsce zatrudnienia pracę. Jednak 40% badanych zauważa, że oferowane w ofertach płace zmniejszyły się. Co więcej, niemal połowa badanych (46%) zauważa, że liczba ofert pracy w ich specjalizacji jest mniejsza niż rok temu.
Najważniejsze informacje:
- 41% badanych szuka obecnie pracy lub planuje w najbliższym czasie zmienić obecną.
- 57% osób deklaruje, że powodem poszukiwania pracy jest chęć zarabiania więcej.
- Ponad połowa Polaków wciąż zwraca uwagę czy firma umożliwia pracę zdalną lub hybrydową.
- 40% badanych zauważa, że oferowane płace w ofertach zmniejszyły się.
- Niemal połowa badanych zauważa, że liczba ofert pracy w ich specjalizacji jest mniejsza niż rok temu.
- 84% respondentów jest otwartych na otrzymanie ciekawej oferty pracy w najbliższych miesiącach.
Polacy aktywnie poszukują pracy
Wieloletni pracownik myśli o zmianie
To, co jest jednak warte podkreślenia, to fakt, że aż 84% badanych zaznacza, że nawet jeśli nie szuka aktywnie, to jest otwarta na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy, gdyby taka pojawiła się w najbliższych miesiącach. Tu ponownie – najbardziej otwartą w tym zakresie grupą badanych są najmłodsi, a chęć na zmianę spada wśród badanych z najdłuższym doświadczeniem. Otwartość na propozycje zatrudnienia powoli, ale sukcesywnie wzrasta z roku na rok, wskazując na duży potencjał mobilności zawodowej Polaków. W nowej pracy badani dostrzegają szansę na uzyskanie lepszych warunków, większą stabilizację czy na zmianę zawodu na taki, który będzie bardziej odporny na zmiany rynkowe.
– mówi Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.
Czym kierujemy się przy wyborze pracy?
Widzimy, że poza pierwszym i oczywistym powodem zmiany pracy – czyli odpowiednim wynagrodzeniem, dużą rolę odgrywają także kwestie związane z szeroko pojętym dobrostanem pracownika. To alarmujące, że tak duże grono badanych Polaków czuje, że w pracy nie są doceniani, nie mają możliwości awansu czy rozwoju. Jesteśmy na rynku pracy, w momencie, w którym kultura organizacji staje się kluczowym czynnikiem decydującym o jej powodzeniu. Zła atmosfera w firmie może wpływać na to, że nasz pracownik czy pracowniczka już dziś rozgląda się za nowym pracodawcą. Firmy, które chcą utrzymać talenty muszą dbać o kulturę organizacji.
– mówi Agnieszka Bieniak, HR Dyrektorka w Grupie Pracuj.
Mniej możliwości, precyzyjne działania
Co wpływa na decyzję o pozostaniu?
Duża mobilność pomimo trudnych warunków
Chcesz napisać na ten temat? Zapraszamy do kontaktu
O BADANIU
Badanie „Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku” zostało przeprowadzone w marcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2044 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.