Rynek Pracy Specjalistów w listopadzie 2016 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w listopadzie 2016 r. Raport Pracuj.pl

Opublikowany

W listopadzie na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 971 oferty pracy, co oznacza wzrost liczby ogłoszeń o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

W listopadzie na Pracuj.pl zaobserwowano wzrost liczby ogłoszeń o pracę w większości branż
i specjalizacji w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Według najnowszych danych GUSu wskaźnik bezrobocia wyniósł w październiku jedynie 8,2%, a zatem był najniższy od 25 lat. Niewykluczone, że dane za listopad okażą się dla poszukujących zatrudnienia jeszcze korzystniejsze.

 Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy w listopadzie?

W listopadzie na portalu Pracuj.pl największą liczbę ogłoszeń opublikowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż – 6 999, co stanowiło 17% wszystkich listopadowych ofert. Kolejnymi branżami z największą liczbą zamieszczonych ogłoszeń były bankowość/finanse/ubezpieczenia z 4 718 ofertami oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie z liczbą 3 123 ogłoszeń. Wiele ofert pracy pochodziło także z branży przemysł ciężki oraz budownictwo i nieruchomości. Znaczące wzrosty odnotowano w produkcji dóbr szybkozbywalnych - FMCG – pracodawcy z tej branży opublikowali o 16,5% ogłoszeń więcej niż przed rokiem oraz w branży przemysł lekki – wzrost o 11% rok do roku.  Także w branży IT, transport i logistyka oraz telekomunikacja zanotowano znaczące wzrosty.

Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy?

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 36% wszystkich ogłoszeń opublikowanych na Pracuj.pl w listopadzie. Pracodawcy poszukiwali także pracowników obsługi klienta (21% wszystkich ofert pracy) oraz IT (blisko 16% wszystkich ofert). W znacznej liczbie ogłoszeń mogli wybierać także specjaliści do spraw finansów (13% wszystkich ofert) oraz inżynierowie – 10% wszystkich ogłoszeń.
Największy wzrost zainteresowania pracodawców dotyczył specjalistów obsługi klienta –  liczba adresowanych do nich ofert wzrosła aż o 17% w porównaniu z listopadem 2015 r., podobny bo ponad 16% wzrost zapotrzebowania dotyczył także inżynierów. Znacząco wzrosło w listopadzie zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki, o niemal 13% w ujęciu rok do roku.

W których województwach najłatwiej było o pracę w listopadzie?

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę. W listopadzie pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 974 oferty, co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 248 ofertami oraz małopolskie z 3 570 ofertami. Znaczna liczba ogłoszeń pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 563), śląskiego (3 439) oraz pomorskiego (2 705). Największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim, w którym pracodawcy zamieścili o blisko 16% więcej ogłoszeń niż przed rokiem, oraz w województwie opolskim, gdzie było ponad 12% więcej wakatów. Niewiele mniejsze wzrosty zanotowano także w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Jakie firmy poszukiwały pracowników w listopadzie?

W listopadzie zapotrzebowanie na nowych pracowników najczęściej zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 11 775 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z przedsiębiorstw, w których pracuje od 51 do 250 osób (11 215 ofert) oraz tych zatrudniających od 11 do 50 pracowników (10 271 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń została zamieszczona przez mikrofirmy liczące do 10 osób i wynosiła 6 331. Największy wzrost zapotrzebowania na specjalistów zanotowano w firmach małych zatrudniających od 11 do 50 osób i wyniósł on 7,65%, niemal identycznie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w firmach średnich (od 51 do 250 pracowników).

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2016_12_07_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_listopadzie_ip.pdf

pdf | 668 KB

Pobierz
rps_listopad_2016_pracuj.pl.jpg

grafika | 459 KB

Pobierz
2016_12_07_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_listopadzie_ip.doc

doc | 150 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.