Rynek Pracy Specjalistów w październiku 2016 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w październiku 2016 r. Raport Pracuj.pl

Opublikowany

W październiku na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 487 oferty pracy, co oznacza spadek liczby ogłoszeń o 2,3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim.

W ostatnim miesiącu nadal obserwowano wzrost liczby ogłoszeń o pracę w niektórych sektorach w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Jednak według najnowszych danych GUSu polska gospodarka urosła w trzecim kwartale o 2,5 procent rok do roku, co oznacza najmniejszy wzrost PKB od trzech lat.

Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy?

i sprzedaż - 7 489, co stanowiło 18% wszystkich październikowych ofert (spadek o 7% rok do roku). Kolejnymi branżami z największą liczbą zamieszczonych ogłoszeń były bankowość/finanse/ubezpieczenia z 5 003 ofertami oraz przemysł ciężki z liczbą 3 464 ogłoszeń. Wiele ofert pracy pochodziło także z branży telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł lekki. Wzrosty odnotowano w przemyśle ciężkim – pracodawcy z tej branży opublikowali o 6% ogłoszeń więcej niż przed rokiem, także w branży transport i logistyka nastąpił blisko 5% wzrost ofert pracy, ostatnią branżą w której zanotowano w październiku wzrosty był przemysł lekki (2,3% wzrostu).

Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy?

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 37% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w październiku. Pracodawcy poszukiwali także pracowników obsługi klienta (21% wszystkich ofert pracy) oraz IT (15% wszystkich ofert). W znacznej liczbie ogłoszeń mogli wybierać także specjaliści do spraw finansów (13% wszystkich ofert) oraz inżynierowie – 10% wszystkich ogłoszeń.
Największy wzrost zainteresowania pracodawców dotyczył logistyków – liczba adresowanych do nich ofert wzrosła o niemal 9% w porównaniu z październikiem 2015 r. Widoczny był także wzrost zapotrzebowania na specjalistów obsługi klienta – w październiku wyniósł nieco ponad 5%. Niewielki, bo 2% wzrost rok do roku, zanotowano także w przypadku inżynierów.

W których województwach najłatwiej było o pracę w październiku?

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największą liczbą ogłoszeń o pracę. W październiku pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 132 oferty, co stanowiło 23% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskiez 4 249 ofertami oraz wielkopolskie z 3 711 ofertami. Znaczna liczba ogłoszeń pochodziła także z województw: małopolskiego (3 649), śląskiego (3 574) oraz pomorskiego (2 785). Największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano
w województwach wielkopolskim i pomorskim, w których pracodawcy zamieścili o 4% więcej ogłoszeń niż przed rokiem, nieco mniejsze wzrosty zanotowano także w województwach mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim

Jakie firmy poszukują pracowników?

W październiku zapotrzebowanie na nowych pracowników najczęściej zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 12 013 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z przedsiębiorstw, w których pracuje od 11 do 50 osób (10 782 oferty) oraz tych zatrudniających od 51 do 250 pracowników (10 761 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń została zamieszczona przez mikrofirmy liczące do 10 osób i wynosiła 6 596. Wzrost zapotrzebowania na specjalistów zanotowano w firmach małych zatrudniających od 11 do 50 osób i wyniósł on 2%.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2016_11_22_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_pazdzierniku_ip.pdf

pdf | 667 KB

Pobierz
rps_pazdziernik_2016.jpg

grafika | 443 KB

Pobierz
2016_11_22_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_pazdzierniku_ip.doc

doc | 147 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.