Czy tylko w obszarze IT można liczyć na atrakcyjne zarobki? Raport Pracuj.pl

Czy tylko w obszarze IT można liczyć na atrakcyjne zarobki? Raport Pracuj.pl

Opublikowany

Czy istnieją specjalizacje, w których od początku kariery zarabia się dobrze? Czy widać różnicę w zarobkach specjalistów i kierowników? W jakiej specjalizacji najlepiej zarabiają dyrektorzy? Na te pytania odpowiada analiza ankiet wypełnionych przez użytkowników w serwisie zarobki.pracuj.pl.

Bez wątpienia kluczowym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest doświadczenie pracownika. Niezależnie od tego, czy będzie to pracownik początkujący, specjalista, kierownik czy dyrektor, to staż pracy jest kluczowy w kwestii otrzymywanej pensji. Jednak o tym, jak będzie kształtować się wynagrodzenie z biegiem czasu, w dużej mierze decyduje również obszar specjalizacji, w którym dany specjalista pracuje. W jakich specjalizacjach zarabia się najlepiej?

Początkujący pracownicy – w drodze po dobre zarobki

 Obszarem, w którym młodzi pracownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie na start, jest IT -rozwój oprogramowania. Początkujący pracownik z tego obszaru zajmujący się architekturą oprogramowania, znajduje się w czołówce listy płac z przeciętnymi zarobkami w wysokości 4500 zł netto. Do najlepiej opłacanych specjalizacji w tym obszarze zalicza się także zarządzanie projektami, w której przeciętna płaca wynosi 3650 zł netto oraz analizę biznesową, w której przeciętnie zarabia się 3300 zł netto. Młodzi pracownicy otrzymują także atrakcyjne wynagrodzenie, pracując jako prawnicy (po aplikacji) z przeciętnymi zarobkami 3800 zł netto. Powody do zadowolenia mają również osoby rozpoczynające karierę w obszarze Busienss Intelligence/Data Warehouse, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 3500 zł netto.

 Obszar IT najkorzystniejszy dla specjalistów

 Podobnie jak w przypadku początkujących pracowników, także specjaliści mogą liczyć na dobre pensje, pracując w obszarze IT - rozwój oprogramowania. Najwyższe wynagrodzenie otrzymają, specjalizując się w architekturze oprogramowania, gdzie przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 7750 zł netto. Specjaliści zajmujący się analizą biznesową i programowaniem mogą liczyć na stosunkowo wysoką pensję wynoszącą przeciętnie 5000 zł netto. Na liście najlepiej opłacanych specjalistów znaleźli się także pracownicy ds. zarządzania HR, który otrzymują przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4550 zł netto. Potwierdza to istniejący od pewnego czasu trend na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej sięgają po pracowników HR specjalizujących się w obszarze IT, którzy nie tylko mogą wspierać ich w efektywnych i skutecznych rekrutacjach oraz budowaniu wizerunku pracodawcy, ale także sami mogą liczyć na ciekawą ścieżkę kariery i atrakcyjne zarobki.

 Kierownicy przodują w obszarze doradztwa i konsultingu

Kierownicy otrzymują atrakcyjne wynagrodzenie, pracując w obszarze doradztwo/konsulting zajmujący się biznesem czy strategią, gdzie ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 11 500 zł netto. Zarobki zbliżone do 10 000 zł netto osiągają także prawnicy po aplikacji; przeciętna pensja prawnika zarządzającego zespołem wynosi 9 300 zł netto. W tej grupie pracowników na czołowych miejscach listy pojawią się ponownie pracownicy obszaru IT - rozwój oprogramowania oraz IT - administracja, którzy w zależności od specjalizacji zarabiają przeciętnie od 8000 zł netto do 9000 zł netto. Wśród osób na stanowiskach kierowniczych z przeciętnymi zarobkami w wysokości  8000 zł netto znalazły się także stanowiska związane z obszarami media/sztuka/rozrywka (specjalizacja planowanie i zakup mediów), bankowość (specjalizacja bankowość inwestycyjna), finanse/ekonomia (specjalizacja audyt/podatki oraz kontroling) czy marketing (specjalizacja zarządzanie marketingiem).

 Najwyższa kadra zarządzająca – zarobki znacznie powyżej średniej

 Jak wynika z analizy ankiet wypełnionych na portalu Pracuj.pl, w gronie najlepiej zarabiających osób na stanowiskach dyrektorskich są prawnicy po aplikacji – ich przeciętna pensja wynosi nieco ponad 15 000 zł netto. Podobne pensje wypłacane są specjalistom z obszaru najwyższej kadry zarządzającej – tutaj pracownik w randze członka zarządu otrzymuje przeciętne wynagrodzenie w wysokości 15 000 zł netto; niewiele mniej bo przeciętnie 14 000 zł netto pobiera dyrektor finansowy oraz prezes zarządu, a na przeciętne zarobki nieco przewyższające 13 000 zł netto może liczyć dyrektor ds. IT oraz dyrektor ds. sprzedaży.
 Jak widać z powyższych danych, w niektórych ze specjalizacji wraz z rozwojem kariery zawodowej przeciętne zarobki mogą wzrosnąć do wysokich poziomów. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dyrektorów z obszaru bankowości, ubezpieczeń, finansów oraz nieruchomości – także w tych specjalizacjach początkowo nie można liczyć na wysokie zarobki, ale już na poziomie dyrektora osiąga się przeciętnie jedne z najwyższych zarobków wynoszące ponad 13 000 zł netto.  
Przeciętne zarobki czyli mediana – oznacza to, że połowa badanych otrzymywała wynagrodzenie wyższe, a połowa niższe. Brano pod uwagę pensję całkowitą czyli wynagrodzenie zasadnicze plus premia netto – „na rękę”. Wyniki pochodzą z analizy 330 000 ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl
Początkujący pracownicy – osoby pracujące w danej specjalizacji mniej niż rok.
Specjaliści – osoby pracujące  w danej specjalizacji więcej niż 1 rok.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2016_09_27_czy_tylko_w_obszarze_it_mozna_liczyc_na_atrakcyjne_zarobki_ip.pdf

pdf | 433 KB

Pobierz
2016_09_27_czy_tylko_w_obszarze_it_mozna_liczyc_na_atrakcyjne_zarobki_ip.doc

doc | 149 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.