Rynek Pracy Specjalistów w sierpniu 2016 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w sierpniu 2016 r. Raport Pracuj.pl

Opublikowany

W sierpniu na portalu Pracuj.pl opublikowano  41 161 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 16% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pracy pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w sierpniu wyniosło 8,5%. Stopa bezrobocia w sierpniu br. była o 1,4  punktu procentowego niższa niż w sierpniu ub. roku (8,5 proc. w porównaniu do 9,9 proc.). Dane Pracuj.pl pokrywają się z danymi publikowanymi przez MRPiPS – w sierpniu na Pracuj.pl opublikowano 41 161 ofert pracy, a zapotrzebowanie na pracowników wzrosło o 16% w ujęciu rok do roku.

Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy?

Jak wynika z danych Pracuj.pl pierwsza trójka branż z których pochodziło najwięcej ofert pracy nie uległa w sierpniu, w porównaniu z lipcem, zmianie. W sierpniu na portalu Pracuj.pl największą liczbę ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Z branży tej pochodziło 7 841 ogłoszeń o pracę, co stanowiło 19% wszystkich sierpniowych ogłoszeń (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 7%). Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 439, przemysł ciężki z liczbą 3 427 ogłoszeń oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie z liczbą 3 228 ogłoszeń o pracę.  Także pracodawcy z branży przemysłowej znacząco zwiększyli w sierpniu liczbę publikowanych ofert pracy – wzrosty wyniosły odpowiednio 21% dla przemysłu lekkiego i 18% dla przemysłu ciężkiego w porównaniu rok do roku.

Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy w lipcu?

W sierpniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 36% wszystkich ogłoszeń opublikowanych na Pracuj.pl w omawianym okresie. Pracodawcy w sierpniu poszukiwali także pracowników obsługi klienta (20% wszystkich ofert pracy) oraz IT (15% wszystkich ofert pracy). Znacząca liczba ofert pracy skierowana była także do specjalistów do spraw finansów (13% wszystkich ofert). Na piątym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników znaleźli się inżynierowie.
W sierpniu pracodawcy znacząco zwiększyli zapotrzebowanie na specjalistów IT – wzrost ofert skierowanych do nich w ujęciu rok do roku wyniósł 23%, tuż za nimi znaleźli się pracownicy logistyki na których zapotrzebowanie wzrosło w sierpniu o 22% (rok do roku). Wzrosła także liczba ofert skierowanych do pracowników produkcji (o 21%) oraz obsługi klienta (o 20%).
Nadal obserwuje się znaczące, bo 19%, wzrosty zapotrzebowania na specjalistów HR – co jest wynikiem systematycznych wzrostów rynku pracy. Pracodawcy częściej sięgają po pracowników HR, którzy nie tylko mogą wspierać ich w efektywnych i skutecznych rekrutacjach, ale w zarządzaniu wielopokoleniowymi zespołami oraz dbaniu o wizerunek firmy, jako dobrego pracodawcy.

W których województwach było najłatwiej o pracę w sierpniu?

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W sierpniu pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 283 ofert, co stanowiło 23% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 317    ofertami oraz małopolskie z 3 942 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 717), śląskiego (3 587) oraz pomorskiego (2 794). W sierpniu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie wielkopolskim, w którym wzrost liczby ofert pracy wyniósł 26% oraz w województwie pomorskim, w którym pracodawcy opublikowali o 21% więcej ofert niż przed rokiem.

Jakie firmy poszukiwały pracowników w sierpniu?

W sierpniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 12 549 ofert pracy, co stanowiło 30% wszystkich ogłoszeń o pracę z tego okresu. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z firm zatrudniających od 11 do 50 osób (10 706). Istotny wzrost pod względem wzrostu zapotrzebowania na pracowników zanotowały firmy zatrudniające od 11 do 50 pracowników – w przypadku tych firm wzrost, rok do roku, wyniósł 22%.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_viii_2016_b_01.jpg

grafika | 888 KB

Pobierz
2016_09_12_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_sierpniu_ip_ost.pdf

pdf | 415 KB

Pobierz
rps_viii_2016_b.pdf

pdf | 307 KB

Pobierz
rps_viii_2016_b.png

grafika | 169 KB

Pobierz
2016_09_12_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_sierpniu_ip_ost.doc

doc | 147 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.