Rynek Pracy Specjalistów w lipcu 2016 r. Raport Pracuj.pl

Rynek Pracy Specjalistów w lipcu 2016 r. Raport Pracuj.pl

Opublikowany

W lipcu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 007 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 3% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

 Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy?

 W lipcu na portalu Pracuj.pl największą liczbę ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Z branży tej pochodziło 7 461 ogłoszeń o pracę, co stanowiło 19% wszystkich lipcowych ogłoszeń (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 5%). Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 323 oraz przemysł ciężki z liczbą 3 286 ogłoszeń. W lipcu największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano w branży turystyka, hotelarstwo, gastronomia – pracodawcy z tej branży opublikowali o 14% ogłoszeń więcej niż przed rokiem. Warto zauważyć, że miesiące wakacyjne to co roku zwiększone zapotrzebowanie na pracowników tej branży.  Znaczący wzrost zanotowała także branża produkcja dóbr szybkozbywalnych - FMCG i wyniósł on 12%.

 Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy w lipcu?

 W lipcu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, do których adresowanych było 36% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w lipcu. Pracodawcy w lipcu poszukiwali także pracowników obsługi klienta (20% wszystkich ofert pracy) oraz IT (16% wszystkich ofert pracy).  Znacząca liczba ofert pracy skierowana była także do specjalistów do spraw finansów (15% wszystkich ofert). Z kolei do inżynierów pracodawcy skierowali 10% wszystkich ogłoszeń, a zapotrzebowanie na tych ekspertów wzrosło rok do roku o 4%.
 Największy wzrost zainteresowania pracodawców w lipcu dotyczył specjalistów produkcji –  liczba ofert adresowanych do tych pracowników wzrosła o 14% w porównaniu z lipcem 2015 r. Widoczny jest także wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT utrzymujący się już od kilku miesięcy – w lipcu wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów wyniósł 12%. O tyle samo (12%) wzrosła liczba ofert skierowanych do specjalistów zajmujących się obsługą klienta. Istotne wzrosty liczby ogłoszeń zaobserwowano w lipcu także w przypadku specjalistów ds. logistyki (wzrost o 8% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku).

W których województwach najłatwiej o pracę?

 Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W lipcu pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 567 ofert, co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 176 ofertami oraz małopolskie z 3 739 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: wielkopolskiego (3 565), śląskiego (3 400) oraz pomorskiego (2 727). W lipcu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim, w którym wzrost liczby ofert pracy wyniósł 11% oraz w województwie zachodniopomorskim, w którym pracodawcy opublikowali o 10% więcej ofert niż przed rokiem.

 Jakie firmy poszukują pracowników?

W lipcu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, które opublikowały łącznie 11 816 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z firm zatrudniających od 51 do 250 osób (10 769 ofert) oraz firm zatrudniających od 11 do 50 osób (10 111 ofert). Najmniejsza liczba ogłoszeń pochodziła z najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób i wynosiła 6 308. Natomiast najwyższy wzrost liczby opublikowanych ofert pracy, o 5% w porównaniu rok do roku, opublikowały firmy zatrudniające od 11 do 50 pracowników.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

pracuj_infografika_lipiec.jpg

grafika | 2,04 MB

Pobierz
pracuj_infografika_lipiec.pdf

pdf | 2,16 MB

Pobierz
2016_08_05_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_lipcu_ip.pdf

pdf | 406 KB

Pobierz
2016_08_05_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_lipcu_ip.doc

doc | 145 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.