Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w maju 2016 r.

Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w maju 2016 r.

Opublikowany

W maju na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 303 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 12% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

rps_maj_2016b_01.jpg

Z jakich branż pochodziło najwięcej ofert pracy?

W maju na portalu Pracuj.pl największą liczbę ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Z branży tej pochodziło 7 830 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich majowych ogłoszeń (wzrost liczby ogłoszeń rok do roku o 10%). Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 327 oraz przemysł ciężki z liczbą 3 454 ogłoszeń. W maju największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano w branży produkcja FMCG i wyniósł on 22%. Branże telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz przemysł lekki opublikowały 18% więcej ogłoszeń o pracę niż przed rokiem. 13% więcej ogłoszeń o pracę opublikowała również branża IT.

Kogo poszukiwali pracodawcy w maju?

W maju najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT oraz finansów. Wiele ofert skierowano także do inżynierów.
Tradycyjnie już najwięcej ofert, bo niemal 40% adresowanych było w maju do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, a popyt na nich wzrósł o 10% w porównaniu rok do roku. Pracodawcy, w omawianym okresie poszukiwali głównie sprzedawców z obszaru usług profesjonalnych, finansów/bankowości/ubezpieczeń czy inżynierii/techniki/produkcji oraz sieci handlowych. Z kolei do inżynierów pracodawcy skierowali 10% ze wszystkich ogłoszeń opublikowanych w maju, a zapotrzebowanie na tych ekspertów wzrosło rok do roku o 9%. Wśród inżynierów najwięcej ofert skierowano do monterów/serwisantów, elektroników/elektryków oraz mechaników.
Największy wzrost zainteresowania pracodawców w maju dotyczył specjalistów IT –  liczba ofert adresowanych do tych pracowników wzrosła o 28% w porównaniu z majem 2015 r. Trend wzrostowy w obszarze IT utrzymuje się od wielu miesięcy i, jak wynika z prognoz ekspertów oraz danych rynkowych, zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie jeszcze przez długi czas utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie. W maju 2016 r. pracodawcy poszukiwali przede wszystkim specjalistów IT odpowiedzialnych za programowanie, administrowanie systemami, architekturę w obszarze rozwoju oprogramowania, wsparcie techniczne/helpdesk czy testowanie.
Istotne wzrosty liczby ogłoszeń zaobserwowano w maju także w przypadku specjalistów ds. logistyki (wzrost o 25% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku), obsługi klienta (wzrost także o 25%) oraz produkcji (wzrost o 16%).

Województwa a liczba ofert pracy

Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W maju pracodawcy z tego regionu opublikowali 8 800 ofert co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 213 ofertami oraz małopolskie z 4 081 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 594), wielkopolskiego (3 483) oraz pomorskiego (2 692). W maju 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim oraz mazowieckim – w obydwu przypadkach pracodawcy opublikowali o 19% więcej ofert niż przed rokiem.

Największe firmy poszukują pracowników

W maju najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 628 ofert pracy. Zbliżona liczba ogłoszeń pochodziła z firm zatrudniających od 11 do 50 osób (10 895 ofert) oraz od 51 do 250 osób (10 951 ofert).  Najmniejsza liczba ogłoszeń pochodziła z najmniejszych przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób i wynosiła 6 825. Natomiast najwyższy wzrost liczby opublikowanych ofert pracy, aż o 17% w porównaniu rok do roku, opublikowany firmy  zatrudniające od 11 do 50 pracowników.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_maj_2016b_01.jpg

grafika | 1,21 MB

Pobierz
rps_maj_2016b.pdf

pdf | 205 KB

Pobierz
2016_06_17_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_maju_ip.pdf

pdf | 407 KB

Pobierz
2016_06_17_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_maju_ip.doc

doc | 145 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.